mObywatel, czyli aplikacja do potwierdzania tożsamości

 •  2 min read

W Polsce jest już możliwość sprawdzenia tożsamości za pośrednictwem smartfona. Każdy z nas może pobrać bezpłatną aplikację za pośrednictwem Google Play.

29 października 2017 roku Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o oddaniu do użytku usługi umożliwiającej sprawdzenie tożsamości. Na tę chwilę jest dostępna dla urządzeń z oprogramowaniem Android, ponieważ 90 procent smartfonów w Polsce korzysta właśnie z tego systemu. Ministerstwo zapewnia, że w styczniu przyszłego roku uruchomi wersję dostępną na urządzenia z oprogramowaniem iOS.

mObywatel to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych dokumentów, która może się przydać zarówno w codziennym życiu jaki i przy prowadzeniu własnego biznesu. Teraz przy podpisywaniu umowy, czy podczas stłuczki dane personalne mogą zostać zweryfikowane za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji.

Na tę chwilę usługa pozwala na uzyskanie dostęp do funkcji mTożsamość, pod warunkiem, że posiadamy tzw. zaufany profil (eGo), czyli potwierdzony elektroniczny podpis. Znajdują się tam takie informacje jak: imię, nazwisko, pochodzenie, numer pesel oraz obywatelstwo. W przyszłości do programu zostaną dodane informacje o dowodzie osobistym, prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnymi i ubezpieczeniu OC mTożsamość na tę chwilę nie zastępuje jeszcze tradycyjnego dokumentu, ale ma ułatwić bezpieczne przekazywanie obcej osobie swoich danych poprzez zeskanowanie kodu QR z ekranu smartfonu.

Aplikacja w naszym telefonie jest zaszyfrowana. Tak więc w przypadku kradzieży telefonu mało prawdopodobne jest uzyskanie dostępu do informacji zawartych w aplikacji. Podczas operacji przekazywania danych dokładane są także certyfikaty, które sprawdzają zgodność. Usługę można również w każdej chwili zablokować w ten sam sposób jak kartę płatniczą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się