Jak działa pozabankowa karta kredytowa

Szybka gotówka na firmowe wydatki? Zobacz, jak działa pozabankowa karta kredytowa

 •  7 min read

Nagłe wydatki firmowe często oznaczają konieczność skorzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Jednym z najwygodniejszych może okazać się pozabankowa karta kredytowa. Ta metoda zapewnia szybki dostęp do środków, które przeznaczysz na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Warto, żebyś wiedział, z czym się wiąże elastyczne finansowanie dla firm. Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję, czy jest to rozwiązanie dla Twojego biznesu.


Spis treści


Pozabankowa karta kredytowa – elastyczne finansowanie dla małych i średnich firm

Małe i średnie przedsiębiorstwa – zwłaszcza na początku swojej działalności – mierzą się często z problemami w utrzymaniu płynności finansowej. Wynika to w głównej mierze z wysokich wydatków związanych z koniecznością inwestowania czy wprowadzania nowych produktów i usług na rynek. Jednak również na późniejszym etapie finansowanie firmowych wydatków może być problematyczne. Zdarza się tak np. gdy dochodzi do nieprzewidzianej sytuacji i wiele zobowiązań zaczyna nakładać się na siebie. Wtedy też warto rozważyć, w porozumieniu z doradcą finansowym, dodatkowe środki finansowania dla Twojego biznesu. W tym celu pod uwagę może być brana właśnie pozabankowa karta kredytowa dla firm.

Jak działa pozabankowa karta kredytowa?

W zależności od tego, jaka instytucja wydaje wirtualną kartę kredytową pozabankową, proces uzyskania jej może nieznacznie się różnić. Aby korzystać z produktu, przede wszystkim musisz  podpisać umowę o linię kredytową.  Zanim jednak do tego dojdzie, składasz wniosek, który stanowi podstawę do przeprowadzenia analizy przez ekspertów instytucji udzielającej finansowania. Konieczne jest więc szczegółowe wypełnienie niezbędnych formularzy oraz okazanie wymaganych dokumentów, np. wyciągów bankowych z ostatnich 3 miesięcy funkcjonowania firmy.

Akceptacja wniosku zazwyczaj niemal natychmiast daje dostęp do środków z ustaloną wysokością limitu. Możesz je wypłacać, a następnie spłacać zadłużenie wykonując przelew na odpowiedni rachunek. W niektórych przypadkach wystarczy, że posiadasz odpowiednią kwotę na swoim koncie w dniu pobierania należności. Pozabankowa karta kredytowa dla przedsiębiorstw jest więc rozwiązaniem umożliwiającym wielokrotne korzystanie z pieniędzy w ramach określonego w umowie limitu. Spłaty muszą być dokonywane zgodnie z harmonogramem, przedsiębiorca zobowiązany jest też do pokrywania kosztów wynikających z obsługi tego rozwiązania. Umowa o linię kredytową, w ramach której wykorzystywana jest karta, może być odnowiona po upływie ustalonego okresu. Co to oznacza dla Ciebie? Dalej możesz korzystać z przyznanych środków na tych samych zasadach.

Jak płacić wirtualną kartą kredytową?

Aby korzystać ze środków w ramach karty, konieczna jest weryfikacja usługi. Proces ten może różnić się w zależności od instytucji i charakterystyki produktu. Czasem wymaga np. kontaktu z wydawcą karty, czy weryfikacji posiadanej już karty bankowej. W przypadku, gdy do dyspozycji klienta jest tradycyjna pozabankowa karta kredytowa dla przedsiębiorstw, możesz dysponować zgromadzonymi środkami w taki sam sposób, jak w przypadku prywatnej karty debetowej. Natomiast linia kredytowa dla firm wymaga niekiedy wcześniejszej wypłaty środków na konto firmowe za pomocą dedykowanego profilu klienta. Te później są do dyspozycji przedsiębiorcy. 

Zalety i wady pozabankowej karty kredytowej dla przedsiębiorstw

Tym, co warto zaznaczyć w przypadku tego typu produktów, jest dużo łatwiejszy proces uzyskania finansowania w stosunku do tradycyjnego kredytu. Wymagana jest mniejsza ilość dokumentów, a same formalności często dopełnisz przez internet. Dlatego też wirtualna karta kredytowa to pozabankowa realna alternatywa dla ofert banków. Plusem jest także przystępność dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców, które to często są marginalizowane przez duże instytucje finansowe. Sam produkt w tym przypadku działa na zasadzie linii kredytowej dla firm. To natomiast oznacza, że może zostać przyznany biznesom, działającym na rynku od zaledwie kilku miesięcy. Uzyskana w ten sposób szybka gotówka dla firm jest natomiast w stanie pokryć bieżące wydatki – nawet w 24 godziny po złożeniu wniosku. 

Pamiętaj, że pozyskane środki niejednokrotnie są o wiele niższe niż te, które da się otrzymać w ramach finansowania w banku. Wadą tego elastycznego finansowania firmowych wydatków mogą być także wiążące się z nim opłaty. Te jednak ściśle zależą od instytucji, z którą podpisywana jest umowa. Pamiętaj, że są one zawsze precyzyjnie określane w dokumentach. Dlatego zawsze warto wcześniej przeanalizować opłacalność takiego rozwiązania. Skuteczna okaże się także konsultacja z doświadczonym doradcą finansowym. 

Szybka gotówka dla firm – czy zawsze oznacza niewielki limit?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, przyjęło się, że środki uzyskiwane w ramach pozabankowej karty kredytowej są dużo niższe niż te, które można otrzymać np. w ramach tradycyjnych kredytów. Dolny limit zazwyczaj faktycznie wynosi zaledwie 1000 zł. Górny, natomiast jest dużo wyższy i pozwala jednak na spore inwestycje, szczególnie w przypadku MŚP. 

Innym, równie praktycznym rozwiązaniem dla tej grupy przedsiębiorców jest odnawialna linia finansowa. Przykładem takiego rozwiązania jest FlexKapitał, w ramach którego da się pozyskać szybką gotówkę dla firm, w wysokości nawet 100 tys. zł. Możliwość jego elastycznego wykorzystania na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności daje natomiast szansę na dalszy rozwój czy utrzymanie płynności finansowej zwłaszcza w okresach poza sezonem. 

Tym, co w przypadku FlexKapitał jest najważniejsze i sprawia, że stanowi on alternatywę dla kredytów bankowych, jest możliwość wielokrotnego korzystania ze środków i ich odnawialność. Oznacza to tyle, że tak jak standardowa pozabankowa karta kredytowa, produkt, który oferuje Finiata, pozwala na wypłatę dowolnych środków w ramach przyznanego limitu. Każdorazowa spłata sprawia, że fundusze w wysokości przelanej raty zostają odblokowane. Oznacza to, że w okresie 6 miesięcy obowiązywania umowy z przyznanych 100 tys. zł można korzystać wielokrotnie – pod warunkiem ich wcześniejszego, regularnego spłacania. Jeżeli przedsiębiorca rozlicza linię kredytową regularnie, umowa zostaje przedłużona. Daje to ponowny dostęp do tego samego limitu na czas kolejnych 6 miesięcy. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się