Linia bardziej elastyczna niż faktoring dla firm

Pulpit Finiata FlexKapitał
Dowiedz się więcej

FlexKapitał, oferta bardziej elastyczna, niż faktoring dla firm

 • Do nawet 100.000 zł do swobodnych wypłat
 • Przelew w ciągu 15 minut
 • Korzystaj z linii wielokrotnie
 • Gwarantowany dostęp do środków przez 6 miesięcy 
 • Rozpatrzenie wniosku w ciągu 24 godzin

Złóż wniosek online


Nasze ceny są elastyczne. Każda spłata odnawia Twój limit i możesz wykorzystać środki ponownie!

Ile to kosztuje?

Otrzymaj decyzję odnośnie finansowania jeszcze dzisiaj!
Chcę wypłacić teraz
W ramach FlexKapitał można otrzymać limit środków do max. 100.000zł. W ramach przyznanego limitu można dobrowolnie wypłacać środki w części lub w całości, bez limitu. W celach kalkulacji opłat założyliśmy wypłatę całości kwoty przyznanego limitu finansowania za jednym razem.
edytuj
Całkowita spłata
Przykład reprezentatywny uwzględnia koszt 3.67% oraz opłatę subskrypcyjną 0.5% od wysokości otrzymanego limitu.
Kapitał
Jest to kwota pożyczki, wypłacona na konto Klienta. Od tej kwoty naliczane są odsetki.
Opłaty
W cenę produktu wliczone są dwa koszty: stała miesięczna opłata abonamentowa w wysokości zaledwie 0.5% oraz należność za korzystanie z limitu: od 2.6% naliczana tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty z limitu.
Pełny harmonogram spłat
Pokaż

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego, ponieważ indywidualne warunki kredytu zależą od oceny ryzyka. Aby otrzymać wiążącą ofertę musisz zarejestrować się w naszym systemie.

ZDOBĄDŹ NIEWIĄŻĄCĄ OFERTĘ NA 10 000,00 zł

Proces wniosku o kredyt obrotowy

1

Trwa 7 minut i wymaga minimum dokumentów

2
Analiza

Decyzję wydamy w max. 24h

3
Aktywacja limitu

Wypłata pojawi się na koncie w 15 minut

Jak wykorzystać FlexKapitał zamiast faktoringu dla firm?

 • FlexKapitał ma zalety wobec klasycznego faktoringu dla firm
 • To odnawialna linia finansowa, która pozwala na wyjątkowo elastyczne i szybkie wypłaty, oraz spłaty 
 • Zamiast składania osobnego wniosku o finansowanie przy każdej fakturze, dzięki niezmiennemu limitowi możesz wypłacać środki kiedykolwiek będą ci one potrzebne.
 • Kontrahent nie zapłacił w terminie? Wypłać środki z linii. Przelew przyszedł? Spłać zaległość i zaoszczędź na prowizji! 
 • W przeciwieństwie do klasycznego faktoringu dla firm, wniosek o linię FlexKapitał składasz raz, w 100% online i na decyzję czekasz max. 24 godziny. 
 • Wniosek jest wyjątkowo prosty, wystarczy, że podasz nam NIP Twojej firmy, prześlesz skan dowodu tożsamości oraz zweryfikujesz swoje konto bankowe online. 
 • Koszt pożyczki wynosi od 2.6% miesięcznie od wykorzystanej z linii kwoty

Sprawdź jak możesz korzystać z FlexKapitału

Masz jeszcze pytania? Porozmawiajmy!

Zadzwoń do nas pod numerem +48 22 307 90 76 lub
napisz na czacie.

Rodzaje faktoringu dla firm – Faktoring pełny kontra faktoring niepełny

W zależności od sposobu, w jaki faktor odzyska pieniądze przekazane przedsiębiorcy wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje faktoringu:

Faktoring pełny

O faktoringu pełnym (właściwym, bez regresu) mówimy wtedy, gdy całą odpowiedzialność za fakturę przejmuje faktor. Przedsiębiorca dostaje pieniądze zaraz po przekazaniu jej do faktora i nie uczestniczy w dalszym procesie regulacji należności. Kontrahent otrzymuje nowe informacje płatnicze i spłaca należność za fakturę bezpośrednio u faktora. W przypadku niezapłacenia faktury to też faktor się zajmuje ewentualną windykacją.

Faktoring niepełny…

nazywany również niewłaściwym lub z regresem, występuje wtedy, gdy dopilnowanie uregulowania należności przez kontrahenta jest po stronie firmy wystawiającej fakturę. Kontrahent jest nadal dłużny frimie wystawiającą fakturę. Niezależnie od tego czy kontrahent zapłaci faktury w terminie, przedsiębiorstwo musi oddać kwotę, którą wcześniej uzyskało od faktora – to jest właśnie regres. Na pierwszy rzut oka faktoring niepełny wydaje się dosyć ryzykowny, jednak ma on swoje zalety wobec faktoringu bez regresu.

Rodzaje faktoringu dla firm – Faktoring jawny kontra faktoring cichy

Przy wyborze odpowiedniego dla danej firmy faktoringu przedsiębiorca prócz rodzajów powinien również znać jego formy:

Faktoring jawny…

zwany również otwartym lub notyfikowanym, to najpopularniejsza forma faktoringu w Polsce. Przy tej formie adresaci faktur są informowani o tym, że ich dostawca/wykonawca korzysta z faktoringu. Dzięki temu faktor może przejąć odpowiedzialność oraz ewentualną windykację należności z faktury. Ma to swoje zalety, ale i wady…

Faktoring cichy

Jeśli kontrahent danej firmy nie wie o tym, że faktura, którą otrzymał do zapłaty jest wprowadzona do systemu faktoringowego oznacza to, że przedsiębiorstwo korzysta z faktoringu tajnego (określanego również jako cichy lub nienotyfikowany). Ta forma jest ściśle powiązana z faktoringiem niepełnym, gdzie o dopilnowanie wpłacenia należność za fakturę dba jej wystawca. Zasada jest prosta – ponieważ faktoring jest tajny, to faktor nie może poinformować dłużnika o dokonaniu należności więc wystawca faktury musi zadbać o to, by klient opłacił fakturę i oddał w terminie pieniądze faktorowi (regres).

Faktoring oferowanym przez banki jest dedykowany zwykle firmom, które mają wielu klientów, a ich sytuacja finansowa jest stabilna. Wymaga również przejścia przez określone formalności tj. analizy przedstawionych przez firmę dokumentów, co zwykle trwa kilkanaście dni. Co zatem powinna zrobić firma z sektora MŚP lub jednoosobowa działalność gospodarcza, która nie ma szans na uzyskanie faktoringu z banku?

Zalety faktoringu

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu? Poprawia on płynność finansową Twojej firmy. Z większą płynnością wiąże się wyższa elastyczność finansowa. Niezależnie od terminów na Twoich fakturach, zarządzasz Twoimi pieniędzmi od razu. Przez to możesz zaproponować klientom dłuższe terminy i korzystniejsze warunki spłaty. Tym wyróżnisz się na tle konkurencji.

Korzystając z faktoringu pełnego dodatkowo oszczędzasz czas i nerwy w przypadku niepłacącego klienta. Nie musisz martwić się o ściąganie pieniędzy, tym zajmie się faktor. Jednak oddanie sprawy w czyjeś ręce ma swoje wady…

Wady faktoringu – szczególnie jawnego

Duża wadą faktoringu jawnego jest możliwość utraty dobrej reputacji w oczach klienta. Fakt, że korzystasz z zewnętrznego finansowania oczywiście nie znaczy, że Twoja firma jest w tarapatach, jednak klient może odebrać to jako niepokojący znak. Wiedząc o faktoringu, przy następnym dużym zleceniu, może zastanowić się dwa razy czy zaryzykuje, czy nie. Nawet nie będziesz wiedział, że przepadło Twojej firmie duże zlecenie.

Wadą pełnego faktoringu jest też fakt, że oddajesz odpowiedzialność za ściąganie pieniędzy od Twojego klienta komuś innemu. Z jednej strony oszczędzasz czas i nerwy, z drugiej nie wiesz, w jaki sposób faktor będzie domagał się zapłaty zaległości od Twojego klienta. Każdemu może zdarzyć się zapomnieć o spłacie i jeden telefon z upomnieniem wyjaśnia sprawę. Nierzadko jednak faktor bez ostrzeżenia rozpoczyna proces windykacyjny wobec kontrahenta dzień po minięciu terminu na fakturze. Atakuje i nęka Twojego klienta oraz nalicza horrendalne odsetki. Klient, który bez ostrzeżenia zostanie tak potraktowany, już na pewno nie wróci do Twojej firmy, a być może nawet rozpowie o złym doświadczeniu i odstraszy potencjalnych klientów, na przykład nieprzychylnym wpisem w internecie.

Możesz obejść te wady, decydując się na cichy faktoring z regresem. Jednak w tym przypadku odpowiedzialność za spłatę finansowania pozostaje po Twojej stronie, nawet kiedy Twój klient nie spłaci należności.

Wady i zalety faktoringu dla firm:

Zalety:

 • Poprawa płynności finansowej firmy
 • Większa elastyczność finansowa
 • Niezależność od terminów płatności
 • Wyższa konkurencyjność, przez możliwość udzielania dłuższych terminów płatności
 • Mniejszy nakład pracy administracyjnej

Wady:

 • Niebezpieczeństwo szkody reputacji firmy (w przypadku pełnego faktoringu)
 • Ryzyko w przypadku niezapłaconej faktury pozostaje po Twojej stronie (w przypadku niepełnego faktoringu)

Który rodzaj faktoringu pasuje do mojej firmy?

Mając do dyspozycji tyle różnych rodzajów i form faktoringu można poczuć się nieco przytłoczonym. Aby znaleźć odpowiednio dopasowaną do potrzeb swojego biznesu usługę, trzeba dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Decyzja podjęta? Świetnie! Teraz sprawdź przez co będziesz przechodzić w ciągu następnych dni.

W tym artykule są przedstawione podstawowe różnice rodzajów faktoringu. Dowiedz się o bardziej specyficznych rodzajach finansowania faktur w tym poście!

Przykład faktoringu dla firm – Jak to działa?

Procedura uzyskania finansowania faktury od faktora zależy od rodzaju wybranego faktoringu. Jest jednak kilka istotnych kroków, które się powtarzają:

Wniosek o faktoring – Masz niezapłaconą fakturę i nie chcesz czekać tygodniami na płatność od kontrahenta, więc zgłaszasz się do firmy faktoringowej. Podajesz dane swojego przedsiębiorstwa i przesyłasz fakturę, którą chcesz sfinansować.

Oferta – Po pomyślnym rozpatrzeniu wniosku o faktoring otrzymujesz od faktora ofertę. Oferta może być propozycją sfinansowania całkowitej lub częściowej kwoty na fakturze. Z oferty dowiesz się poza tym ile będzie kosztowała usługa i kiedy za nią zapłacisz. Niektóre firmy faktoringowe wypłacają całą kwotę, a niektóre kwotę pomniejszoną o koszt finansowania.

Wypłata – Gdy przyjmiesz ofertę finansowania, uzgodniona w ofercie kwota zostanie przelana na Twoje konto. W zależność od firmy faktoringowej oraz od tego, czy jesteś nowym lub stałym klientem, przelew trwa od kilkunastu minut do kilku dni.

Zwrot pieniędzy – Nadszedł termin i kontrahent spłaca fakturę. Co się dzieje teraz? W przypadku faktoringu niepełnego Ty przelewasz sfinansowaną kwotę z faktury faktorowi. W przypadku faktoringu pełnego nawet się nie dowiesz o tym, że kontrahent zapłacił fakturę, ponieważ przelał swoje pieniądze bezpośrednio firmie faktoringowej.

Przykłady faktoringu – Jak faktoring może pomóc Twojej firmie?

Faktoring może pomóc Twojej firmie w przeróżnych sytuacjach. Finansowanie faktur poprawi płynność finansową Twojej firmy w przypadku nagłego zatoru pieniężnego (Chcesz wiedzieć jak się uchronić przed zatorem? Ściągnij naszego E-Booka!). Możesz je także wykorzystać jako narzędzie do przyspieszenia rozwoju swojego biznesu.

Mamy dla Ciebie 3 przykłady przedsiębiorców, którzy użyli faktoringu w różnych celach. Pan Sebastian, któremu nie wystarczyła zaliczka na wykonanie zlecenia, Pani Wiktoria, która musiała zatrudnić nową osobę i Pan Grzegorz, który musiał zainwestować w nowy sprzęt. Trzy przeróżne potrzeby, a wszystkim pomogła usługa faktoringu.

Pan Sebastian, stolarz z woj. podlaskiego przejął po ojcu rodzinną firmę produkującą meble i drzwi. Chcąc wypromować biznes i wypłynąć na szerokie wody wziął udział w przetargu na dostawę mebli i drzwi do remontowanego hotelu w swoim regionie, który został wykupiony przez znaną sieć. Sieciówka zakładała wypłacenie zaliczki na poczet zlecenia w wysokości 30 procent. Reszta miała zostać wypłacana na podstawie faktur z 90-dniowym terminem płatności. Przy tak dużym zleceniu 30-procentowa przedpłata nie wystarczyła na pokrycie kosztów zakupu materiałów i robocizny więc wraz z pierwszą wystawioną fakturą dla hotelu Pan Sebastian skorzystał z usługi faktoringu i dzięki temu nie miał problemu z wykonaniem zlecenia i utrzymaniem płynności finansowej w firmie. Zlecenie zaowocowało stałą współpracą z siecią hoteli i aktualnie przygotowuje meble i drzwi dla kolejnej lokalizacji – tym razem na Mazurach.

Pani Wiktoria prowadząca własną agencję Public Relations wygrała przetarg na obsługę kolejnego klienta. Wiązało się to z zatrudnieniem nowej osoby, która poprowadzi projekt. Niestety aktualni kontrahenci nie zawsze płacą na czas, co utrudnia pani Wiktorii terminowe wypłaty dla pracowników. Limit cichego faktoringu z regresem wykorzystuje na wszystkie faktury klientów, którzy płacą po wyznaczonym terminie. Dzięki temu pracownicy Pani Wiktorii zawsze otrzymują wypłatę na czas.

Pan Grzegorz, informatyk z Poznania wygrał kolejny przetarg i będzie potrzebował zatrudnić nowego pracownika. Rekrutacja potrwa kilka tygodni, ale w międzyczasie pojawiła się korzystna oferta na kupno komputera i dodatkowego software’u. Na zakup musiał zdecydować się w ciągu 7 dni, podczas gdy przelewy za wykonane dotychczas zlecenia od kontrahentów  miały wpłynąć dopiero za dwa tygodnie. Dzięki usłudze cichego faktoringu z regresem mógł nabyć potrzebny mu sprzęt i oprogramowanie.

BONUS: Mikrofaktoring, czyli cichy faktoring z regresem dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Faktoring cichy z regresem jest usługą przeznaczoną przede wszystkim dla firm, których banki nie potrafią właściwie ocenić, czyli dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Fakt finansowania faktury jest znany tylko przedsiębiorcy i faktorowi. Cały proces jest prowadzony w systemie online, co znacznie przyspiesza weryfikację dokumentów i wypłatę należności za faktury. Jest usługą idąca z duchem czasu, bo to zupełnie nowy model finansowy, który dzięki w pełni zautomatyzowanej technologii scoringowej na cały proces finansowania dla  przedsiębiorstwa potrzebuje maksymalnie 24 godziny. Kontrahenci klientów firmy korzystającej z mikrofaktoringu nie są informowani o tym, że ich dostawca korzysta z zewnętrznego finansowania, a klient sam decyduje jak długo chce finansować fakturę. Po otrzymaniu zapłaty dostawca zwraca uzyskaną wcześniej zaliczkę bezpośrednio faktorowi. Ten produkt faktoringowy idealnie wpasował się w polską rzeczywistość, w której firmy zarobiły już pieniądze, ale ze względu na odroczenie terminów płatności, czy w związku z generalnym trendem „nie płacenia na czas” muszą czekać na wynagrodzenie. Dzięki mikrofaktoringowi otrzymują je natychmiast.

Ryzyko przy usługach faktoringowych jest zupełnie inne niż kredytowe, ponieważ produkt nie jest linią kredytową czy długoterminowym zobowiązaniem. To faktoring, co oznacza że klienci faktora zarobili już pieniądze i jedynie czekają na ich wypłatę. Mikrofaktoring jest więc usługą biznesową, która pozwala klientom zachować płynność finansową.