Doradca bankowy kiedy warto iść do banku po kredyt

Kiedy warto iść do banku po kredyt na firmę?

 •  8 min read

W dzisiejszych czasach dzięki internetowi potrzeba wychodzenia z domu by “coś załatwić” z dnia na dzień maleje Nie trzeba już samemu chodzić do sklepu, wystarczy kliknąć w przycisk, wyciągnąć z portfela kartę kredytową, a dostawca dowiezie co trzeba pod sam próg. Dzisiaj nawet skomplikowane urzędowe sprawy można załatwić przy komputerze. Jedną z nich to na przykład uzyskanie kredytu lub innej formy finansowania dla swojej firmy. Jeśli jest to takie proste, to dlaczego przedsiębiorcy wciąż wychodzą z domu do banków, aby donosić tonę dokumentów, dyskutować z „krawaciarzem” i czekać tygodniami na decyzję?

Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto chodzić do banku po kredyt. 

Powód #1 – Kochasz papierkową robotę

Jeśli jesteś filatelistą lub po prostu kochasz grzebać się w papierach, to bank jest idealnym miejscem dla Ciebie, aby składać wniosek o finansowanie! W zależności od formy prawnej Twojej firmy, bank może wymagać od Ciebie takich dokumentów jak:

wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o numerze REGON oraz NIP, pełną księgowość (czyli bilans i rachunek zysków i strat składane do GUS za ostatnie 2 lata, sprawozdanie F-01 za ostatni kwartał składany do GUS (lub inne okresy jeśli wymagane są dla decyzji), dane finansowe za analogiczny okres roku poprzedniego w zakresie rachunku zysków i strat, informacje o wysokości zapłaconych odsetek z tytułu kredytów w okresie objętym analizą oraz informacje o wysokości wypłaconych dywidend, ostatni raport z badania sprawozdań finansowych, roczne deklaracje podatkowe (PIT/CIT) za 2 ostatnie lata obrachunkowe (w przypadku PIT-36 (L) obowiązkowo załącznik B)), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (czyli deklaracje VAT za ostatnie pełne dwa lata oraz za okres bieżący, roczne deklaracje podatkowe PIT-28 osób fizycznych za 2 ostatnie lata)), kartę podatkową oraz umowę i statut spółki

A jeśli jesteś w mniej lub więcej szczęśliwym małżeństwie, dochodzą do tego zgody współmałżonka na zaciągniecie zobowiązania lub orzeczenie o rozdzielności majątkowej.

Jeśli nie przeczytałeś tej listy z wypiekami ekscytacji na twarzy, to nie jesteśmy pewni, czy proces wnioskowania w banku Cię zadowoli. 

Dla takich osób, które, o dziwo, wolą spędzać czas na innych rzeczach niż nad kompletowaniem kontenera pełnego makulatury, polecamy maksymalnie uproszczony proces wnioskowania o linię finansową FlexKapitał Finiata. Nam do przyznania limitu potrzeba minimum dokumentów w formie elektronicznej:

  • NIP
  • Wyciągi z konta z ostatnich 3 miesięcy
  • Skan dokumentu tożsamości
  • Opłacona faktura potwierdzająca działalność B2B

To wszystko. Po co bankom tyle papieru, tego nie wiemy. Nasz system jest maksymalnie uproszczony.

Powód #2 – Chcesz przetestować swoją cierpliwość 

Już samo składanie wniosku w banku to ogromna próba cierpliwości. Jednak dopiero, gdy dowieziesz całą potrzebną bankowi makulaturę zaczyna się prawdziwy egzamin. Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku. Uwielbiasz “czelendże”? Przygotuj się na niezłą walkę z demonami analitycznymi. Poziom trudności tej próby jest wyjątkowo wysoki, ponieważ nigdy nie wiesz, czy na decyzję z banku poczekasz kilka godzin (chyba raczej nie…), dni, tygodni lub nawet miesięcy. “Bo to zależy…”, jeśli te słowa dodają Ci tym bardziej motywacji, to marsz do banku. Trzymamy kciuki w tym ciężkim dla Ciebie okresie. 

Nie każdy lubi sprawdzać własne siły i słabości w taki sposób. Dlatego w Finiacie rozpatrujemy wniosek w maksymalnie 24 godziny. Potem wystarczy przyjąć ofertę online, aktywować limit i wypłacić środki na konto przelewem Elixir w ciągu kilkunastu minut.

RCF Wg

Powód #3 – Uwielbiasz sztywne umowy i chcesz zadłużyć się na długi okres

Nie ma to jak spłacać kredyt przez kilkanaście lat, nawet wtedy, gdy sytuacja finansowa pozwala na spłatę należności przed terminem. Czyż takie zaangażowanie nie jest romantyczne? Aby się upewnić, że na pewno nie zerwiesz zobowiązania wobec banku zbyt wcześnie, nakłada on koszty za wczesną spłatę kredytu. To się nazywa zdrowy związek! 

My jednak uważamy, że umowy powinny być elastyczne, tak samo jak potrzeby Twojej firmy. Nasza linia finansowa FlexKapitał jest zatem ważna przez 6 miesięcy. Wczesna spłata finansowania nie stworzy dodatkowych kosztów, wręcz przeciwnie! Szybsza spłata obniża koszt pożyczki.

Powód #4 – Uwielbiasz tłumaczyć się ze swoich planów

Jesteś maniakiem social mediów i lubisz się publicznie dzielić każdą minutą swojego życia? Czy boli Cię serce, gdy brakuje Ci czasu na wrzucenie zdjęcia swojego obiadu do Internetu? Jeśli tak, to na pewno ucieszysz się, gdy doradca finansowy w banku zacznie wypytywać Cię o powody, dla których chcesz skorzystać z finansowania. Będziesz mógł dowolnie opowiadać i zatorach płatniczych, problemach z płynnością finansową lub zaległościach wobec własnych dostawców. Tylko nie dziw się, jeśli odbije się to negatywną decyzją kredytową. 

Dla nas nie liczy się, na co chcesz przeznaczyć pieniądze z linii kapitałowej FlexKapitał. Zlecasz wypłaty w pełni elastycznie. Nie ważne więc, czy kontrahent się spóźnia z opłaceniem faktury, czy zepsuł się sprzęt lub czy stoisz na stacji benzynowej i musisz opłacić paliwo do służbowego samochodu. Otrzymaj dokładnie tyle środków, ile Ci potrzeba w danym momencie, w ciągu kilkunastu minut na konto.

Powód #5 – Jesteś na rynku już 100 lat

Jeśli jesteś dinozaurem biznesu, to bank jest idealnym dla Ciebie miejscem, aby uzyskać finansowanie. Banki żyją w przekonaniu, że młode firmy nie potrzebują zastrzyków pieniędzy. Pieniędzy potrzebują tylko te firmy, które już mają rozkręcony biznes. Jak mawiała moja koleżanka: “Do banku po kredyt to można iść, gdy już się ma pieniądze!”

Często w banku firma ze stażem krótszym niż 12 miesięcy w ogóle nie ma szans na kredyt. Zdążają się także banki, w których firma musi działać na rynku jeszcze dłużej, aby uzyskać szanse na dodatkowe pieniądze. A przecież to właśnie na starcie, gdy nie ma się jeszcze stałych klientów i płynność finansowa jest najbardziej potrzebna do rozwoju firmy, wyjątkowo często potrzebne jest zewnętrzne wspomaganie finansowe. 

Dlatego Finiata umożliwia wnioskowanie o FlexKapitał dla firm, które działają na rynku już od 6 miesięcy.


Nie chcesz wpółpracować z bankami? Mamy dla Ciebie alternatywę – FlexKapitał.

Zgłoś się na darmową konsultację i dowiedz się, czy FlexKapitał pasuje do Twojej firmy! Po wypełnieniu formularza agent obsługi klienta Finiata odezwie się do Ciebie.


Comments 1

  1. maria pisze:

    Bardzo wartościowy wpis 🙂 Każdemu przedsiębiorcy się przyda 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się