Czy warto być „Vatowcem”?

 •  2 min read

Prowadząc własną działalność gospodarczą można wystawiać faktury z uwzględnieniem podatku VAT lub nie. Dziś kilka słów o tym, jakie są obowiązki i przywileje dla osób, które płacą podatek VAT.

 

 „Vatowiec”, czyli czynny podatnik VAT – kto to?

Vatowiec to osoba, która dolicza do swoich usług podatek VAT, ale również może go odliczyć od większości wydatków związanych z prowadzeniem i utrzymaniem działalności gospodarczej. Jest również zobowiązana do składania w urzędzie skarbowym deklaracji VAT i JPK_VAT.

 

Jak zostać czynnym podatnikiem VAT?

Aby zostać Vatowcem należy wypełnić druk VAT-R i złożyć go w urzędzie skarbowym. Zgłoszenia należy dokonać przed pierwszą czynnością, która powinna być opodatkowana. Deklarację można złożyć wraz z dokumentami rejestrującymi firmę lub już w trakcie jej działania – zazwyczaj na początku miesiąca.

 

Przywileje i obowiązki Vatowca

Do najważniejszych przywilejów czynnych podatników VAT należy możliwość odliczania podatku od towarów i usług, które są niezbędne do prowadzenia firmy.
W wielu przypadkach można go odliczyć całkowicie. W niektórych tylko częściowo (np. nocleg podczas delegacji, czy koszty związane z utrzymaniem samochodu służbowego, jeśli używany jest również do celów prywatnych.

Natomiast o najważniejszych obowiązków należą:

–  naliczanie odpowiedniej stawki VAT do swoich towarów i/lub usług

–  opłacanie podatku VAT

– regularne składanie deklaracji VAT zgodnie z ustalonym cyklem (miesięcznie lub kwartalnie),

–  przesyłanie do 25 dnia każdego miesiąca JPK_VAT

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się