Linia kredytowa dla firm

Linia finansowania i inne metody zdobycia środków dla przedsiębiorstwa

 •  6 min read

Dodatkowe środki pieniężne dla firmy to szansa na jej efektywny rozwój i zapobieganie utracie płynności. Stąd też duża popularność zewnętrznych form finansowania przedsiębiorstwa. Ze względu na różnorodność znanych rozwiązań (takich jak kredyt) oraz zyskujących na popularności – np. linia finansowania – podjęcie decyzji o tym, które z nich jest najodpowiedniejsze w danej sytuacji, może nie być łatwe. W tym artykule przybliżymy charakterystykę najpopularniejszych metod finansowania dostępnych dla firm.


Spis treści


Wewnętrzne i zewnętrzne formy finansowania firmy

Rozpoczynając działalność, należy liczyć się z tym, że poza przychodem, jej prowadzenie generuje także koszty. Te pokrywać można na wiele sposobów. Służą do tego wewnętrzne oraz zewnętrzne formy finansowania przedsiębiorstwa. Do pierwszych zaliczamy wkład własny, ale także bieżący zysk netto oraz środki pozyskane np. ze sprzedaży firmowego sprzętu. Ich wysokość zależna jest więc od wielu czynników i jest stosunkowo ograniczona. Tym samym rzadko duże inwestycje w rozwój firmy uwzględniają finansowanie tylko za pomocą źródeł wewnętrznych.

Natomiast zewnętrzne formy finansowania przedsiębiorstw zakładają pozyskanie funduszy od inwestorów oraz innych firm i instytucji. Mogą to być banki, firmy pożyczkowe czy działające w zakresie technologii finansowych. Do produktów, które oferują, należą m.in. linia finansowania, kredyt, faktoring, pożyczka dla firm czy leasing, a nawet dotacje. Rozwiązań jest więc stosunkowo dużo, przez co łatwiej wybierać je firmom o różnej wielkości, stażu działania i funkcjonującym w niemal każdej branży.

Leasing jako forma finansowania przedsiębiorstwa

W Polsce jedną z metod jest korzystanie z usług firm leasingowych. Oferowane przez nie formy finansowania przedsiębiorstw to najczęściej leasing operacyjny lub kapitałowy. Jest to rozwiązanie stosunkowo bliskie formie kredytu dla firm, ze względu na konieczność ustalenia celu finansowania (w postaci konkretnego środka trwałego) oraz ściśle określony harmonogram spłat. Tym, co je jednak odróżnia, są łatwiejsze do spełnienia wymagania związane z uzyskaniem środków, a także względna elastyczność warunków czy wprowadzania zmian w umowie. Wiele zależy oczywiście od leasingodawcy.

Obecnie najczęściej za pomocą leasingu finansowane są sprzęty takie jak pojazdy osobowe i dostawcze, maszyny oraz urządzenia. W ten sposób można także zadbać o mniej oczywiste potrzeby organizacji: sprzęt biurowy, oprogramowanie, a nawet meble. Szczególnie chętnie takie rozwiązanie staje się formą finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Wpływa na to również możliwość łączenia ich z programami rządowymi, np. umożliwiającymi wzięcie w leasing pojazdów elektrycznych po preferencyjnej cenie. Po zakończeniu umowy przedmiot leasingu można wykupić lub zdecydować się na leasing kolejnego – nowego lub używanego.

Faktoring w służbie niespłaconych zobowiązań

Faktoring dobrze sprawdza się zwłaszcza w sektorze MŚP. Usługa obejmuje udział trzech stron: faktoranta (przedsiębiorstwa), faktora (firmy udzielającej finansowania) oraz dłużnika (strony zobowiązanej do spłaty należności faktorantowi). Wykorzystuje się go szczególnie, gdy kontrahenci opóźniają się w spłacie należności, a organizacji potrzebne są jak najszybciej środki.

Faktury z odroczonym terminem płatności są w takiej sytuacji przekazywane faktorowi, z którym przedsiębiorstwo weszło we współpracę, ten natomiast na ich podstawie wydaje niezbędne środki pieniężne. Należność względem faktora regulowana jest po spłacie zobowiązania przez dłużnika. Tym, co odróżnia tę metodę od np. linii finansowania, jest mniejsza elastyczność – przedsiębiorca ma możliwość pokrycia uzyskanymi finansami wyłącznie konkretnych, wskazanych na fakturze należności.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: „Specyficzne rodzaje faktoringu

Linia finansowania wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw

Jeżeli przedsiębiorcy zależy na dowolności dysponowania środkami, dobrym rozwiązaniem może okazać się linia kredytowa dla firm. Umożliwia ona wielokrotne korzystania z nich. Przykładem tej metody jest oferowany przez Finiatę FlexKapitał, który działa na zasadzie pożyczki odnawialnej. Środki przyznawane są w ramach limitu określonego warunkami umowy. Otwarta linia finansowania pozwala na wykorzystanie ich na dowolny cel biznesowy.

Co ważne, pieniądze można wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ każda spłacona kwota wraca do ogólnej puli środków dostępnych w ramach limitu, a przedsiębiorca może ponownie je wypłacić. Z linii finansowania da się więc opłacić bieżące wydatki takie jak rachunki, pensje pracowników, zakup towarów, ale także większe inwestycje – i to przez cały czas trwania umowy.

FlexKapitał i masz pieniądze na dowolny cel

FlexKapitał to produkt oferowany przez Finiatę. Odpowiada on na potrzeby mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Linia finansowania pozwala na uzyskanie dostępu do środków w wysokości od 5000 do nawet 100 tys. zł na przejrzystych warunkach. Sam proces wnioskowania odbywa się online, a pieniądze są dostępne niemal natychmiast po zatwierdzeniu wniosku i akceptacji umowy. Linia finansowa dla firm dostępna jest dla przedsiębiorstw działających na rynku zaledwie od 3 miesięcy, bez względu na formę działalności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się