mężczyzna sprawdza raport przygotowany przez krajowy rejest długów (KRD)

Krajowy Rejestr Długów (KRD): jak wpływa na finansowanie i współpracę biznesową

 •  9 min read

Krajowy Rejestr Długów jest największą w Polsce platformą wymiany informacji gospodarczej. Zawarte w niej dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm mogą być pomocne przy weryfikacji kontrahentów. Sprawdź, co to jest KRD i jak go sprawdzić.


Spis treści:


KRD funkcjonuje już ponad 20 lat, gromadząc nierzadko kluczowe dane finansowe. W tym czasie pobrano ponad 403 mln raportów. Co zawiera wpis do KRD i czy można wpłynąć na adnotację dotyczącą siebie w bazie danych? Poznaj metody działania i możliwości tej platformy.

Co to jest KRD?

Na początek wyjaśnijmy, co to jest Krajowy Rejestr Długów i jaki jest profil tego podmiotu. Celem tej instytucji jest gromadzenie danych na temat sytuacji finansowej. Wymiana informacji odbywa się na podstawie kilku ustaw, z których najważniejszą jest ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Głównym celem działalności KRD jest udostępnianie danych o niespłaconych w terminie zobowiązaniach finansowych zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Jak już wspomnieliśmy, KRD jest platformą wymiany informacji, gdyż podstawą dodawanych wpisów do bazy danych są zgłoszenia wierzycieli.

Współpraca biznesowa a dane z KRD

Obecność firmy czy konsumenta w spisie oczywiście nie jest niczym pozytywnym. Oznacza to bowiem, że ktoś zgłosił nieterminowość np. w opłaceniu faktury, która została odpowiednio udokumentowana. Nie jest bowiem tak, że KRD bezkrytycznie przyjmuje wszelkiego rodzaju zgłoszenia, co mogłoby zostać wykorzystane w celach nieuczciwej konkurencji.

Zatem jak wpisać dłużnika do KRD? Jeśli jesteś wierzycielem, w pierwszej kolejności musisz mieć dokument, uwierzytelniający zawarcie transakcji, np. umowę, fakturę, zamówienie usługi, itp. Ważne jest również to, że kwota zobowiązania musi przekraczać 200 zł. Należy również udokumentować wezwanie do zapłaty, w którym ponadto znajdzie się adnotacja o konsekwencji zgłoszenia do rejestru dłużników w przypadku nieopłacenia należności. Wreszcie od wysłania wezwania do zapłaty do momentu zgłoszenia do KRD musi upłynąć co najmniej 30 dni.

W przypadku zgłoszenia jako dłużnika firmy występują dwie różnice w procesie postępowania. Minimalna kwota należności wynosi bowiem 500 zł, a od chwili wysłania wezwania do zapłaty musi upłynąć przynajmniej 60 dni.

Jak zadbać o płynność finansową, aby trzymać się z daleka od problemów z długami? Jako przedsiębiorca możesz pozyskać  kapitał obrotowy np. dzięki linii kredytowej FlexKapitał, która umożliwi Ci elastyczne spłacanie zobowiązań.

Wpływ negatywnych wpisów na Twój biznes

Dostęp do krajowego rejestru długów jest powszechny, dlatego każdy podatnik może sprawdzić swojego kontrahenta bądź klienta w bazie danych. Co to może oznaczać dla Twojego biznesu? Bez wątpienia wpis o długu wpływa negatywnie na wizerunek firmy w oczach kontrahentów.

Podobnie jest w przypadku instytucji finansowych. Nie jest tajemnicą, że z rejestru korzystają m.in. banki, które weryfikują wnioski kredytowe przedsiębiorców. Zaległości zgłoszone w KRD mogą zmniejszyć Twój scoring kredytowy w podobnym stopniu, jak niezapłacone w terminie raty obniżają zdolność kredytową.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Warto zatem zweryfikować informacje na swój temat w bazie danych. Jak sprawdzić, czy jestem w KRD? Zacznijmy od tego, że prawo do wygenerowania raportu przysługuje każdemu bezpłatnie z zastrzeżeniem, że wniosek składany jest rzadziej niż co 6 miesięcy. Jeśli planujesz pobierać raporty częściej, usługa ta będzie odpłatna. Koszt zależny jest od zakresu informacji, jakie chcesz uzyskać.

Procedurę tego, jak sprawdzić firmę w KRD należy rozpocząć od zarejestrowania się na platformie. Po wypełnieniu specjalnego formularza z danymi osobowymi bądź firmowymi trzeba zaczekać na kontakt z konsultantem, który udzieli Ci dalszych wskazówek.

Gdy konto jest już aktywne, należy się zalogować i przejść do sekcji raportów. Tam bezpłatnie (raz na pół roku) można pobrać informacje na swój temat. Możliwe jest również uruchomienie usługi Monitoring 24/7, dzięki której błyskawicznie po zgłoszeniu Cię do rejestru, otrzymasz powiadomienie SMS oraz mailowe.

Poza raportami możesz również pobrać informacje o zobowiązaniach innych osób i podmiotów. Posiadacze konta w KRD mogą także wpisać kogoś do bazy dłużników. Ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD? To zależy, kogo ma dotyczyć wpis. Inne stawki obowiązują w przypadku osób prywatnych, a inne dla firm. Przed taką decyzją warto się jednak upewnić co do prawidłowości procesu oraz podstaw prawnych, ponieważ za bezpodstawne zgłoszenie możesz narazić się na grzywnę do 30 tys. zł.

Wreszcie w KRD można również złożyć zapytanie o to, kto w ostatnim czasie szukał informacji na Twój temat. Dla przykładu; kiedy składasz wniosek o kredyt w banku, najpewniej w raporcie zobaczysz, że dana placówka weryfikowała Twoje dane oraz ewentualne zadłużenie.

Co zawiera raport KRD?

Panuje przeświadczenie, że najlepszy raport KRD to pusty raport. Prawda jest jednak trochę inna, ponieważ zgłaszane mogą być jednakowo informacje negatywne o zadłużeniu, ale również pozytywne. Jeśli Twoja firma rozlicza się z kontrahentami regularnie, ci mogą zgłosić pozytywną opinię na temat Twojego biznesu.

Jeśli chodzi o wpisy dotyczące zadłużenia, będą one zawierać te same informacje, które musi podać zgłaszający, czyli:

  • jaka jest kwota zobowiązania,
  • jakiej umowy dotyczy należność,
  • kiedy upłynął termin płatności,
  • dane wierzyciela (istnieje możliwość ich zastrzeżenia przez zgłaszającego).

Jak długo widnieje wpis w KRD?

Oczywiście najszybszym sposobem na wykreślenie z Krajowego Rejestru Długów negatywnego wpisu jest spłata zobowiązania, jednak często na ocenę analizy finansowej wpływają także dane historyczne. Te mogą zniknąć z bazy danych po 3 latach od ostatniej aktualizacji, nie później niż po upływie 10 lat od zgłoszenia.

Czy firma windykacyjna może wpisać do KRD?

Tak, firma windykacyjna może zgłosić Cię do Krajowego Rejestru Długów. Wynika to z prostego faktu, że często tego typu przedsiębiorstwa działają poprzez scedowanie długu. Wówczas mają prawo występować w roli wierzyciela i zgłaszać nieterminowości.

Jak usunąć wpis z KRD?

O usunięcie wpisu z KRD można wnioskować w dwóch przypadkach. Pierwszym jest błąd w zgłoszeniu. Jeśli jakiekolwiek dane zawarte we wniosku będą nieprawdziwe, należy skontaktować się z KRD i najczęściej w trybie pilnym usunąć wpis. Drugi przypadek odnosi się do sytuacji, kiedy należność została uregulowana chociażby częściowo, można domagać się modyfikacji wpisu. KRD ma na to 14 dni.

Wykorzystaj narzędzia do lepszego zarządzania biznesem

Poza standardowymi raportami KRD umożliwia także pobranie informacji poszerzonych o analizę finansową. Poza wyszczególnionymi terminowymi i nieterminowymi spłatami firma otrzymuje również kategorię, z której najlepsza to „A”.

Weryfikacja wiarygodności finansowej to również istotny element każdego systemu pożyczkowego bądź kredytowego. Z tego powodu analiza wpisów do KRD może być elementem oceny ryzyka w procesie Embedded lending, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez firmy pożyczkowe, jednak mogą korzystać z niej także firmy niefinansowe, jak np. hurtownicy. Współpraca w modelu embedded lending, z podmiotami takimi jak Finiata, umożliwia wdrożenie dodatkowej weryfikacji wiarygodności płatniczej klienta biznesowego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się