Kredyt A Pozyczka Dla Firm Poznaj Najwazniejsze Roznice

Kredyt a pożyczka dla firm – poznaj najważniejsze różnice

 •  8 min read

Charakterystyka przedsiębiorstwa determinuje jego potrzeby związane z inwestycjami. Te natomiast mogą być bardzo duże i zwłaszcza w przypadku niewielkich firm, przekraczać ich możliwości finansowe. Stąd też wielu właścicieli biznesów szuka najlepiej odpowiadających profilowi ich działalności metod finansowania zewnętrznego. Stają tym samym przed trudnym wyborem, w którym muszą zdecydować, jaka forma – kredyt czy pożyczka – odpowiada ich oczekiwaniom. Postaramy się więc przybliżyć obie metody pozyskiwania środków.

 


Spis treści


Jak działa kredyt?

Jednym z najpopularniejszych sposobów uzyskiwania funduszy na wydatki firmowe jest kredyt. Ten produkt finansowy oferują banki i może zostać przyznany na konkretny cel po złożeniu odpowiedniego wniosku wraz z wymaganą dokumentacją do wybranej instytucji. Pozwoli ona zweryfikować zdolność kredytową przedsiębiorstwa i określić, czy środki zostaną mu przyznane. Bardzo często dla przedsiębiorców stojących przed decyzją kredyt a pożyczka to właśnie różnice w kwestii formalności decydują o ostatecznym wyborze. Duży udział mogą w nim mieć również wymagania banków dotyczące stażu działania firmy.

W trakcie trwania umowy kredytowej, zobowiązania wobec banku regulowane są zgodnie z ustalonym harmonogramem w ramach rat. Cała kwota jest przy tym zwracana wraz z określonymi wcześniej odsetkami oraz prowizją. Cechy usługi, zarówno dla pożyczki, jak i kredytu, mogą się przy tym znacząco różnić w zależności od tego, na jaką kwotę ma zostać przyznane finansowanie, a także od ustaleń z podmiotem udzielającym takiego świadczenia.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka to również produkt finansowy, który pozwala na szybkie pozyskanie niezbędnych środków. Przyjmuje się, że uzyskanie decyzji o tego typu finansowaniu nie wymaga tak dużej ilości formalności, a do tego o wiele łatwiej uzyskać je firmom działającym na rynku od niedługiego czasu. Tym, czym się różni pożyczka dla firm od kredytu, jest w głównej mierze dowolność wykorzystania środków oraz możliwość uzyskania stosunkowo krótkiego okresu spłaty należności.

Pożyczkę można uzyskać zarówno od instytucji, jak i osób fizycznych, warto jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa takiej operacji w tym drugim przypadku. Należy również podkreślić, że w porównaniu kredytu i pożyczki, to właśnie ten drugi typ świadczenia daje szansę na dostęp do niewielkich kwot, które mogą być niezbędne do utrzymania płynności finansowej w nieprzewidzianych sytuacjach. Jest to zdecydowanie duży plus dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze MŚP.

Poznaj różnice między kredytem a pożyczką

O ile na pierwszy rzut oka różnice między kredytem a pożyczką mogą nie być oczywiste dla osób szukających źródeł finansowania, tak warto przyjrzeć się im dokładniej, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości wybranego rozwiązania. Tym, co wyróżnia pożyczkę od kredytu dla firm, jest także cel. W pierwszym przypadku można dysponować pozyskanymi środkami dowolnie, w drugim natomiast muszą one zostać wykorzystane w zgodny z ustaleniami sposób.

Różnice między kredytem i pożyczką dotyczą również wysokości finansowania i długości spłaty. W przypadku kredytu są to zazwyczaj kwoty stosunkowo wysokie, jednak warto przy tym pamiętać, że w zależności od banku nie wyższe niż ustalone przez daną instytucję limity wynikające m.in. z kwestii prawnych. Ich spłata może trwać nawet kilkadziesiąt lat. W przypadku pożyczki można liczyć na finansowanie już od środków w wysokości np. 1000 zł, które spłacisz (w zależności od umowy) w ciągu dni, tygodni, czy miesięcy.

Przeczytaj także: „Faktoring kontra Kredyt – czym się różnią?

Kredyt a pożyczka w rozumieniu prawa

Obie formy finansowania są określone w polskim prawie. W zestawieniu kredyt a pożyczka,  różnice obejmują również podstawy prawne stosowane w przypadku tych produktów. Pierwszego dotyczą regulacje określane przez Prawo bankowe, drugiego natomiast te, na podstawie Kodeksu Cywilnego. To właśnie w zapisach ustawy o Prawie bankowym znaleźć można definicję, która mówi, że kredytu udzielają wyłącznie banki na określony cel i oznaczony czas. Kodeks Cywilny natomiast podaje podstawowe definicje pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy wraz z zasadami dotyczącymi zwrotu należności oraz formalności.

Kredyt odnawialny czy pożyczka – co będzie lepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy?

Dobór sposobu pozyskania środków ze względu na różnice pomiędzy przedstawionymi rozwiązaniami powinien zostać poprzedzony dogłębną analizą finansową przedsiębiorstwa. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Pod uwagę bierze się w takim wypadku nie tylko sytuację finansową firmy, ale także charakterystykę branży i zmiany rynkowe. W zestawieniu kredyt a pożyczka, kluczowe jest bowiem zdawanie sobie sprawy z obowiązków ciążących na podmiotach korzystających z takiego finansowania.

Warto tutaj wspomnieć o produkcie, który jest rozwiązaniem pośrednim i może być odpowiedzią na potrzeby osób mających problem z podjęciem decyzji dotyczącej wyboru kredytu czy pożyczki. Mowa o limicie odnawialnym. Takim rozwiązaniem jest linia kredytowa FlexKapitał skierowana do właścicieli firm należących do sektora MŚP. Daje ona przedsiębiorcom dużą swobodę w dysponowaniu środkami, z których jednak można korzystać długi czas na bardzo jasno określonych zasadach.

Zobacz też: „Analiza płynności finansowej w firmie — jak zbadać zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań?

Sprawdź, jaka opcja jest bardziej opłacalna dla przedsiębiorstwa

Kredyt a pożyczka – co jeszcze musisz rozważyć, wybierając między tymi rozwiązaniami? Często najważniejszym aspektem w wyborze finansowania jest oczywiście opłacalność. Dlatego warto poświęcić czas na przeanalizowanie warunków i wszystkich kosztów związanych z produktem finansowym. Elementem, który czasem okazuje się najbardziej kluczowy, jest natychmiastowa dostępność środków. I tutaj idealnie sprawdzi linia kredytowa FlexKapitał, która zapewnia szybki proces wnioskowania i wypłaty oraz formalności ograniczone do minimum. Cały proces odbywa się w 100% online, możesz więc liczyć na błyskawiczną pomoc. Trzeba także dodać, że banki najczęściej udzielają kredytów tylko firmom, które istnieją na rynku co najmniej od roku. FlexKapitał zapewni Ci środki nawet jeżeli Twoja firma działa od 3 miesięcy.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę kredytu a pożyczki?

Kiedy już zapadnie decyzja o rodzaju finansowania, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z konstrukcją i zawieraniem umowy. W takim dokumencie powinny znajdować się wszystkie cechy produktu, zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu. Odnosi się to do wysokości finansowania, szczegółów związanych z kosztami, zasadami wprowadzania zmian czy zabezpieczenia. Warto brać też pod uwagę, jak szybko środki będą dostępne. Finansowanie za pomocą linii kredytowej FlexKapitał, nie wymaga np. wizyty w placówkach stacjonarnych. Pieniądze dostępne są niemal natychmiast po zatwierdzeniu wniosku na jasnych zasadach określonych w regulaminie i każdej zawieranej umowie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się