Faktoring finansowy - przesyłanie faktur do faktora

Faktoring finansowy w 2024 r. Średnia wartość faktury sięgnie nawet 10 tys!

 •  5 min read

Z racji wszechobecnych wzrostów cen w tym roku więcej firm prawdopodobnie będzie miało problemy z zachowaniem płynności finansowej. Żeby sfinansować bieżące wydatki, przedsiębiorcy potrzebują pieniędzy z faktur na czas. To z kolei gwarantuje skuteczny faktoring finansowy.


Spis treści:


Usługi faktoringowe w ostatnich latach notują regularny wzrost. Dane opublikowane przez Polski Związek Faktorów pokazują, że obroty organizacji zajmujących się tego typu działaniami między 2018 a 2022 rokiem zwiększyły się niemal 2-krotnie.[1] Teraz zainteresowanie faktoringiem finansowym ma ponownie wzrosnąć ze względu na podniesienie kosztów działalności.

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po faktoring

Według raportów PZF w 2018 roku obroty faktorów w Polsce wzrosły o prawie 243 mld zł. W 2022 roku suma ta zamknęła się w ponad 460 mld zł. Wzrost ten wyraźnie pokazuje, jak znacząco zwiększyło się zainteresowanie faktoringiem finansowym w naszym kraju. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Jednym z nich są chociażby wciąż obecne w polskim biznesie opóźnienia w płatnościach za faktury.

Nieopłacone dokumenty mogą być poważnym hamulcem dla funkcjonowania działalności gospodarczej, dlatego aby zniwelować ryzyko niewypłacalnego klienta, rośnie liczba przedsiębiorców, która decyduje się na faktoring finansowy.

Jak działa faktoring w przedsiębiorstwie?

Faktoring to rozwiązanie, które dla wielu właścicieli, zwłaszcza mniejszych biznesów, może być wciąż obce. Głównym celem jest odciążenie przedsiębiorców, którzy często muszą zmagać się ze stresem związanym z nieopłaconymi w terminie zobowiązaniami lub płatnościami na ostatnią chwilę.

Z perspektywy właścicieli przedsiębiorstw optymalny scenariusz zakłada bezzwłoczną zapłatę za sprzedany towar czy wykonaną usługę. To może zapewnić faktoring finansowy, który polega na wykupie przez firmę faktoringową należności z tytułu sprzedaży. Przedsiębiorcy zainteresowani takimi usługami mają zazwyczaj do wyboru kilka wariantów – od pełnego przejęcia zobowiązania, gdzie faktor od razu opłaca fakturę i egzekwuje należność od kontrahenta, bez względu na jego wypłacalność, po usługi o mniejszym zakresie, umożliwiające jedynie natychmiastową wypłatę środków (bez przejęcia odpowiedzialności za kontrahenta).

Wzrost kosztów działalności a faktoring

Na popularności zyskuje także faktoring dla małych firm, który zajmuje się opłacaniem nawet niedużych faktur, które jednak dla danego przedsiębiorstwa są kluczowe dla dalszego funkcjonowania. Tymczasem przedstawiciele sektora małych i średnich firm mają powody do obaw, co zresztą potwierdzają badania.

Raport z badania Kaczmarski Group „2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw” pokazuje, że zaniepokojenie obecną sytuacją deklarują praktycznie wszyscy przedsiębiorcy – 96% ankietowanych. Powodem są rosnące ceny, m.in. energii elektrycznej, surowców, materiałów oraz kosztów pracy.

Naturalnie najwięcej obaw jest w sektorach, które najwięcej inwestują. Problemy z zachowaniem płynności finansowej przewidują przedstawiciele firm zajmujących się budownictwem (59%), produkcją oraz w sektorze usług (po 57%).[2]

Coraz więcej zaczyna zależeć od tego, czy dana firma otrzyma należne pieniądze na czas. To z kolei sprawia, że większym powodzeniem cieszy się faktoring. Oferty są dostosowane zarówno do jednoosobowych działalności, jak i małych i średnich firm.

FlexKapitał: komplementarna usługa dla faktoringu

Faktoring, zwłaszcza w podstawowym wariancie nie zawsze gwarantuje płynność finansową firmy. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej szukają innych rozwiązań, które zapewnią im dostęp do gotówki w przypadku chwilowych problemów finansowych. Faktoring z reguły polega na odsprzedaży wierzytelności do faktora, co niekiedy ogranicza możliwości przedsiębiorcy. Jak uzupełnić tę lukę?

Takim rozwiązaniem może być FlexKapitał, czyli elastyczna linia kredytowa dla firm. Dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji liczy się czas, a Finiata oferuje rozpatrzenie wniosku o linię nawet w kilka minut. Sam wniosek można wypełnić w stu procentach online. FlexKapitał stanowi idealne dopełnienie faktoringu, zapewniając swobodne i elastyczne finansowanie, które pomoże w podejmowaniu dodatkowych działań.

[1] https://kuke-finance.pl/o-faktoringu/faktoring-w-polsce-2022/

[2] https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/najwieksza-obawa-firm-w-2024-roku-wzrost-kosztow-dzialalnosci

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się