budżet firmowy

Co czwarta firma z sektora MŚP nie ma budżetu na 2024 r.

 •  6 min read

Planowaniem budżetu firmowego na kolejny rok warto zająć się jeszcze przed nadejściem nowego roku. Tymczasem opublikowane niedawno badania pokazują, że zaledwie 24% polskich przedsiębiorców poczyniło takie prognozy. Sprawdź, z czego to wynika oraz jak zaplanować budżet firmy.


Spis treści:


Wyniki badania Kaczmarski Group „2024 rok z perspektywy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” dostarczyły nam ciekawych statystyk. Dlaczego spora część właścicieli firm nie zaplanowała budżetu na 2024 rok? W jakich sektorach najczęściej spotkamy się z taką praktyką?

Planowanie budżetu  nie tak oczywiste dla MŚP

Ustalanie budżetu firmy nie jest oczywiście wymogiem prawnym dla przedsiębiorców, jednak zapoznając się z wynikami badania, trudno wyobrazić sobie myślenie o inwestycjach czy firmowych zakupach bez prognoz dotyczących budżetu firmy i planowanych wpływów, które pozwolą sfinansować jakikolwiek wydatek. Niemniej, raport wprost pokazuje, że polskim przedsiębiorcom bliższe jest przysłowiowe działanie „do pierwszego”. Aż 25% właścicieli biznesu ważne decyzje finansowe podejmuje z dnia na dzień, 17% zaplanowało najbliższy kwartał, a 28% objęło prognozami półrocze.

25% przedsiębiorców ustala budżet firmy z dnia na dzień

Na duży odsetek firm, które w ogóle nie planują firmowego budżetu, wpływają w znacznym stopniu właściciele firm usługowych. Zazwyczaj ich działalność nie wiąże się z poważnymi wydatkami na surowce i komponenty, wobec tego nie muszą obawiać się o swoją płynność finansową czy spłatę bieżących zobowiązań. Gdyby zawęzić przeprowadzone badania do firm produkcyjnych, tylko 6% przedsiębiorstw nie ustaliło budżetu firmy na 2024 rok.

Budżet firmy jest niezwykle istotny, jeśli wśród planów na najbliższe miesiące są zakupy czy inwestycje. Wówczas ocena ryzyka takiego wydatku powinna być poprzedzona rzetelnymi prognozami. Do tego przydać się może np. analiza wskaźnikowa, dzięki której określisz mocne i słabe strony swojego biznesu. Niemniej zauważalna jest tendencja do tzw. zakupów okazjonalnych. Część przyjmuje raczej postawę wyczekiwania i obserwowania sytuacji gospodarczej zarówno w skali makro, jak i mikro. Na wydatki decydują się nierzadko tylko, jeśli nadarzy się ku temu wyjątkowa okazja. Znów jednak trzeba zauważyć, że dotyczy to firm, które mogą sobie pozwolić na taką strategię. Dla przykładu przedsiębiorstwa budowlane pilniej śledzą prognozy rynkowe i w porę kupują niezbędne materiały.

Jak zaplanować budżet firmy w kilku krokach?

Stworzenie budżetu firmy to bez wątpienia dobra praktyka w każdej firmie. Dlatego warto wiedzieć, jak zaplanować budżet dla swojego biznesu. Żeby to zrobić, trzeba skupić się zarówno na przyszłości firmy, jak i na jej przeszłości. O tych krokach nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz stworzyć rzetelny budżet na najbliższe miesiące:

  • Cele finansowe – firmowe finanse to nierzadko wyjątkowo płynna materia, dlatego warto mieć cel, do którego dążysz pod tym względem. Nie musi to być od razu znacząca inwestycja czy wygenerowanie środków na nowego pracownika. Na początek wystarczy, że zmniejszysz koszty o 5% albo będziesz dążyć do zwiększenia przychodów w związku z inflacją. Oszczędności możesz uzyskać, wybierając np. korzystniejszą linię finansową.
  • Analiza historii – jeśli prowadzisz skrupulatnie bilans wydatków i przychodów, łatwiej dostrzeżesz sfery, w których możesz zaoszczędzić bądź zwiększyć swoje zaangażowanie. Wydatki z ostatnich 12 miesięcy mogą dostarczyć cennej wiedzy na temat kondycji finansowej firmy.
  • Szacowanie wpływów i wydatków – jeśli prowadzisz firmę od kilku lat, możesz trafnie ocenić, jaki przebieg będą miały najbliższe miesiące. Ujmij koszty stałe i jednorazowe wydatki, a dowiesz się, jakie przychody zapewnią Ci utrzymanie płynności finansowej i satysfakcjonujący dochód.
  • Priorytety – na to, jak zaplanowany budżet firmy będzie miał odzwierciedlenie w rzeczywistości, składa się wiele czynników. Zarówno na dobre, jak i niekorzystne czasy warto ustalić swoje priorytety, żeby skuteczniej zarządzać finansami zwłaszcza w sytuacji kryzysowej.

Budżet na 2024 r. a płynność finansowa

Płynność finansowa jest podstawą „zdrowego” biznesu, a odpowiednio zaplanowane wydatki, mogą pomóc Ci utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Naturalnie nawet budżet dopracowany w najmniejszych szczegółach może nie znaleźć odzwierciedlenia w rzeczywistości, jeśli np. w wyniku zdarzeń losowych ucierpią firmowe finanse. Niemniej, planując budżet firmy, także na taki scenariusz warto się przygotować. Rozwiązaniem może być Finiata FlexKapitał, czyli elastyczna pożyczka dla firm z linią finansową do 100 000 zł. Darmowy wniosek możesz złożyć całkowicie online, a o decyzji kredytowej dowiesz się już po kilku minutach od wysłania wniosku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się