Płynność finansowa biznes

Płynność finansowa: najważniejszy czynnik twojego przedsiębiorstwa!

 •  6 min read

Czy wiesz czarno na białym w jakim stanie jest twoja płynność finansowa? Jako przedsiębiorca lub freelancer możesz nawet nie wiedzieć że jesteś ogromnym fanem pozytywnej płynności finansowej. A jesteś, ponieważ na pewno cenisz sobie wolność finansową i możliwości dalszego rozwoju swojego biznesu.


Co znajdziesz w tym poście?


Płynność finansowa, lub, bardziej modnie “cashflow”, to jeden z najważniejszych wskaźników kondycji finansowej każdej firmy. Jest zarazem najbardziej zaniedbanym czynnikiem. To nie same dochody wyrażają stabilność firmy, to właśnie płynność finansowa bezpośrednio wykazuje siłę przedsiębiorstwa.

W przypadku negatywnej płynności finansowej szybko powinieneś podnieść alarm: Odpływ płynnych środków na dłuższą metę może doprowadzić do zatorów płynnościowych i w najgorszym przypadku, do niewypłacalności twojego przedsiębiorstwa. Sęk w tym, że możesz znaleźć się w takiej sytuacji nawet gdy obroty idą w pozytywną stronę i masz dobre dochody.

Warto więc poświęcić trochę czasu i zaangażowania płynności finansowej. Koniec bycia bohaterem drugiego planu: Płynność górą!

Uwaga zator: Gdy jest już prawie za późno

Zbyt często płynność finansowa jest lekceważona przez przedsiębiorców, kiedy to właśnie ten wskaźnik jest jeden z najważniejszych dla każdego biznesmena.

Zarządzanie płynnością finansową gra drugoplanową rolę do momentu gdy jest już prawie za późno. Dopiero gdy brak środków na zapłatę rachunku, dostarczone zostaje wezwanie do zapłaty wysokiej dopłaty podatkowej a przelewy od kontrahentów ciągną się w nieskończoność – właśnie wtedy zauważamy jak ważną rolę gra zarządzanie płynnymi środkami. Bez odpowiedniej organizacji, chaos finansowy murowany!

Porządny zator płynności nie tylko spędza sen z powiek, szybko może się także okazać wyrokiem śmierci dla twojego przedsiębiorstwa. Jak powstają problemy z płynnością finansową? Na to pytanie jest prosta odpowiedź: ponieważ nie zarządzasz nią w odpowiedni sposób.

CFaaS Wg

Prosta sprawa: Podstawy zarządzania płynnością finansową


Zarządzanie płynnością finansową swojej firmy jest prostsze niż się spodziewasz. Aby móc w odpowiedni sposób zarządzać płynnymi aktywami, trzeba najpierw przeprowadzić analizę płynności. Zacznijmy więc od podstaw: Jak obliczyć płynność finansową?
Pierwszym krokiem będzie obliczenie efektywnego dochodu przyszłego miesiąca. Dochód jest efektywny wtedy, gdy pieniądze rzeczywiście wpływają na konto. Dokładność prognozy efektywnych dochodów zależy od czterech czynników:

  1. Terminy płatności Twoich kontrahentów: Standardowy termin płatności na fakturze VAT to 30 dni, jednak w zależności od umowy z kontrahentem terminy rzeczywistego wpływu pieniędzy mogą się skrócić lub przedłużyć. Trzymaj rękę na pulsie i pamiętaj o różnych terminach płatności.
  2. Nawyki płatnicze twoich klientów: Jeden kontrahent zwykle płaci po kilku dniach a drugi wykorzystuje terminy płatności do ostatniej sekundy? Przy stałych klientach powinieneś być w stanie najlepiej ocenić kiedy możesz spodziewać się od nich przelewu. Pozwoli ci to obliczyć lepszą prognozę płynności.
  3. Spóźnione zapłaty minionych zleceń: Niektórzy z twoich klientów jeszcze nie spłaciło należności z twoich faktur? Ty najlepiej będziesz w stanie ocenić czy przelew w przyszłym miesiącu jest realistyczny czy nie.
  4. Spodziewane zapłaty za aktualne zlecenia: Pracujesz nad zleceniami i oczekujesz niedługo zapłaty od kontrahenta? Świetnie, dodaj sumę należności do obliczenia stanu twojej płynności.

płynność finansowa podstawy

Następny krok to sporządzenie przeglądu efektywnych wydatków na przyszły miesiąc. Tak samo jak przy dochodach efektywnych, wydatki są efektywne dopiero gdy pieniądze rzeczywiście wychodzą z twojego konta.

  1. Koszty stałe: Są to wszystkie niezmiennie koszta które płacisz co miesiąc, niezależnie od sytuacji zleceniowej. Są to na przykład czynsz, ubezpieczenia, płace dla pracowników lub spłata własnego kredytu. Uważaj: niektóre koszta stałe są płatne nie co miesiąc, a co kwartał lub rocznie.
  2. Koszty zmienne: Są to koszta bezpośrednio związane z twoją sytuacją zleceniową, czyli: koszty materialne albo zapłata dla dostawców lub freelancerów z którymi współpracujesz w ramach projektu.

płynność finansowa koszty stałe koszty zmienne

Nie ważne dla obliczenia płynności finansowej jest amortyzacja, czyli koszty związane z zużywaniem się środków trwałych, czyli na przykład nieruchomości lub maszyn i innych urządzeń.

Jednak gdy opłaciłeś inwestycję (n.p. nowy komputer do pracy) kredytem, spłata owego kredytu liczy się do kosztów stałych. W tym przypadku ma to wpływ na twoją płynność finansową.

Pozytywna płynność finansowa = wolność finansowa!

Po skategoryzowaniu wszystkich wydatków i przychodów czas na wyliczenie płynności! Do tego po prostu odejmij wydatki przyszłego miesiąca od spodziewanych dochodów. Wynik tej wyliczanki ukazuje ile wolnego kapitału pozostanie na twoim koncie pod koniec następnego miesiąca.

Staraj się aby ta liczba zawsze była pozytywna! Mając wolny kapitał jesteś w stanie nie tylko rozwijać swoje przedsiębiorstwo, ale także zareagować na nagłe koszty, bez utraty wypłacalności. Warto poświęcić pół godziny każdego miesiąca, aby wiedzieć jak wygląda aktualny stan płynności twojej firmy! Lepsze to niż bankructwo, ponieważ zabrakło 30 minut na zrobienie rozpiski.

[optin-monster slug=”bp7kewxuwq8syhjnaatf”]

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się