Stefan Stefancik 257625 Unsplash

Windykacja sądowa, komornik, a może sprzedaż długów? Co zrobić, gdy klient nie płaci, mimo że termin minął ponad 30 dni temu?

 •  11 min read

Kontrahenci, którzy nie regulują swoich zobowiązań na czas, to poważny problem wielu polskich firm. Przeterminowane długi mogą stanowić zagrożenie dla płynności finansowej Twojej firmy. Zmagasz się z takim problemem i zastanawiasz, jak skutecznie przeprowadzić ściąganie należności? Sprawdź, jakie masz możliwości.

Windykacja wierzytelności może być prowadzona na wiele sposobów – zarówno metodami polubownymi (nazywanymi także „miękkimi”), jak i prawnym, poprzez skierowanie sprawy do sądu, a następnie do komornika. Gdy płatność jest przeterminowana ponad 30 dni, powinieneś się poważnie zastanowić, co zrobić.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty, czyli gdy polubowna windykacja wierzytelności się nie sprawdziła

Nieskutecznie próbowałeś nawiązać kontakt ze swoim klientem, aby przypomnieć mu o płatności? Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem może być skierowanie sprawy na drogę prawną. Zanim jednak to nastąpi – zgodnie z aktualnie obowiązującym Kodeksem postępowania cywilnego – powinieneś wysłać tzw. ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Wzór tego dokumentu znajdziesz w załączeniu. Zasadniczo jest to pismo, w którym po raz ostatni wzywasz dłużnika do uregulowania należności (zwyczajowo w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu) informując go, że jeśli tego nie zrobi,sprawa zostanie skierowana do sądu.

Dokument musi zawierać następujące informacje:

 • aktualną wysokość zadłużenia (możesz do niego doliczyć odsetki za zwłokę)
 • tytuł prawny, na podstawie którego powstał dług – np. numer faktury, dane z zawartej z dłużnikiem umowy itp.
 • sposób, w jaki dłużnik może uregulować zobowiązanie.

Istotne jest również, aby wysłać pismo listem poleconym z opcją potwierdzenia odbioru, zachowując także kopię potwierdzenia nadania. To dowód dla sądu.

RCF Wg

Ściąganie należności – samodzielnie czy z pomocą?

Windykację na drodze prawnej możesz prowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy ekspertów. Na etapie przedsądowym i sądowym możesz skorzystać m.in. z usług firmy windykacyjnej lub prawnika.

Firma windykacyjna może przejąć wszystkie zobowiązania dotyczące ściągania należności od Twoich dłużników. To ona może w Twoim imieniu sporządzić i wysłać przedsądowe wezwania do zapłaty oraz monitorować proces. Najczęściej jednak grupy kapitałowe, w skład których wchodzą firmy windykacyjne, odkupują duże pakiety wierzytelności za część ich wartości, a następnie przejmują pełną obsługę nad ściąganiem długów. To rozwiązanie jest jednak dostępne wyłącznie dla większych podmiotów.

 

Shutterstock 1006999741

Prawnik może pomóc zarówno przy sporządzeniu przedsądowego wezwania do zapłaty, jak i – na mocy pełnomocnictwa – wysłać je w Twoim imieniu. Może także reprezentować Cię podczas wszystkich czynności prawnych związanych z windykacją, również przed sądem.

Obie opcje – prawnik, jak i działania podejmowane przez windykatorów, wygenerują jednak dość poważne koszty związane z długiem.

Sąd i komornicze postępowanie egzekucyjne w praktyce

Chcesz skierować sprawę zadłużenia do sądu? Możesz to zrobić również online, wykorzystując stronę https://www.e-sad.gov.pl/. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy sprawa nie wymaga postępowania dowodowego, czyli np. gdy zobowiązanie do zapłaty powstało z tytułu przeterminowanej faktury.

Ile trwa postępowanie sądowe? To zależy. Jeśli pozwany nie wnosi sprzeciwu, a sąd, do którego zgłosiłeś sprawę, nie jest mocno „obłożony” – możesz oczekiwać, że tytuł wykonawczy otrzymasz po ok. 2 miesiącach. Często jednak sprawy przeciągają się znacznie dłużej.

Pamiętaj: kiedy uzyskasz tytuł wykonawczy, możesz złożyć do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Możesz to również zrobić online (e-komornik). Komornik za podjęte przez siebie działania pobierze wynagrodzenie, którym będzie obciążony dłużnik. Ile potrwa egzekucja komornicza? Trudno przewidzieć – wszystko zależy od tego, jakimi instrumentami będzie dysponował komornik oraz jak wygląda aktualny majątek dłużnika. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość.

Sprzedaż długów – alternatywa dla sądu i komornika?

Polskie prawo dopuszcza również możliwość sprzedaż długów – możesz zbyć wierzytelność zarówno na rzecz osoby prywatnej, jak i skorzystać z oferty firm skupujących długi. Pamiętaj, że skup wierzytelności musi być korzystny dla podmiotów, które je odkupują. Dlatego powinieneś się liczyć z tym, że nie odzyskasz w ten sposób całego swojego kapitału, a jedynie jego część. W niektórych sytuacjach może to być jedyne rozsądne rozwiązanie.

Poniższa tabela przedstawia krótkie podsumowanie różnych scenariuszy postępowania, na które możesz się zdecydować, gdy Twój klient lub kontrahent nie uregulował zobowiązania finansowego w terminie:

Forma windykacji/ Cecha Firma windykacyjna Prawnik Sąd i komornik Sprzedaż długu
Czas trwania Uzależniony od tego, czy dłużnik zdecyduje się na spłacenie zobowiązania polubownie czy nie Uzależniony od tego, czy dłużnik zdecyduje się na spłacenie zobowiązania polubownie czy nie Postępowanie sądowe toczy się przez min. 2 miesiące, komornicze – czas jest uzależniony od możliwości windykacyjnych Krótki – sprzedaż wierzytelności pozwala relatywnie szybko odzyskać dużą część kapitału
Stopień zaangażowania wierzyciela Niewielki – wierzyciel przekazuje pełnomocnictwo do działania firmie windykacyjnej Niewielki – wierzyciel przekazuje pełnomocnictwo do działania prawnikowi Duży – o ile wierzyciel nie zdecyduje się na skorzystanie z usług prawnika / firmy windykacyjnej Niewielki – jedyne, co wierzyciel musi zrobić, to uzgodnić warunki sprzedaży wierzytelności
Koszty Relatywnie wysokie, uzależnione od wysokości wierzytelności oraz stopnia skomplikowania sprawy. Uzależnione od stopnia zaangażowania prawnika – od kilkudziesięciu – kilkuset zł za przygotowanie wezwania do zapłaty po znacznie wyższe kwoty za pełną reprezentację W przypadku wygranej w sądzie – koszty sądowe oraz komornicze zostaną przerzucone na dłużnika. Mogą być wysokie – wierzyciel odzyskuje jedynie część swojego kapitału.

Wybór właściwego rozwiązania zależy od specyfiki sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Warto jednak być świadomym wszystkich opcji, które masz do dyspozycji.

Pamiętaj także, że aby utrzymać płynność finansową swojego biznesu, możesz skorzystać z usługi faktoringu. Firmy takie jak Finiata oferują możliwość sfinansowania nieprzeterminowanych faktur małym firmom oraz mikroprzedsiębiorcom.

Wiedz więcej od konkurencji – Subskrybuj nasz darmowy newsletter


Comments 4

 1. andrii pisze:

  No ja dostawałem telefony z eos ksi ale jak się okazało po researchu nie bez przyczyny. Dogadałem się z nimi bez problemu i już mam święty spokój 🙂

 2. Wysok pisze:

  Ja akurat zdawałem sobie cały czas sprawę z zadłużenia, które ignorowałem przez długi czas(4 lata). Byłem w głębokiej depresji, którą mam udokumentowaną przez kilku lekarzy, i doszło już do sytuacji, w której zadzwonili windykatorzy właśnie z Eos Ksi – przez prawie rok muszę zacisnąć pasa, ale potem obiecałem sobie że zacznę nowe życie. Pracuję nad sobą i mam przynajmniej jasną sytuację i cel do wykonania. Polecam każdemu się z tym skonfrontować, tak się łatwiej żyje

 3. Damian pisze:

  Ja jestem już na finiszu spłaty wszystkich długów – zostały mi dwie raty. Chciałbym by zajęli się moim problemem wcześniej, w sensie EOS Ksi. Z wierzycielem się nie dogadałem zawczasu, ale z nimi dało radę pójść na kompromis. Niepotrzebny stres i problemy 😐

 4. wersoow pisze:

  Tak jak piszecie wyżej. Miałem z eos taką samą sytuację. Na początku unikałem i bałem się bardzo. Potem znajomy powiedział że to nie tak jak myślę i odberałem. Pani konsultant bardzo sympatyczna. Szybko wyjaśniła mi co i jak mam robić. Dziękuje im za pomoc

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się