VAT-R jak złożyć online?

VAT-R – jak złożyć dokumenty elektronicznie?

 •  5 min read

W ostatnich latach zauważamy silną digitalizację, także w obszarze urzędów. Aktualizacja VAT-R online stała się dlaal wielu czymś powszednim, choć wciąż duża grupa przedsiębiorców korzysta z tradycyjnych rozwiązań. Sprawdź, jak możesz dokonać zgłoszenia VAT-R online, bez wychodzenia z biura czy domu. Nie trać czasu na formalności! Zarządzaj lepiej z Finiatą!


Spis treści


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 maja 2018 roku od 9 czerwca 2018 r. deklaracja podatnika VAT czynnego oraz VAT-UE jest możliwa do złożenia drogą elektroniczną. W ramach naszej Akademii przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje dotyczące VAT-R i VAT-EU. Ale najpierw, zacznijmy od podstaw…

Przypominamy, że czynny podatnik VAT to osoba, która dolicza do swoich usług podatek VAT, ale również może go odliczyć od większości wydatków związanych z prowadzeniem i utrzymaniem działalności gospodarczej. Jest również zobowiązana do składania w urzędzie skarbowym deklaracji VAT i JPK_VAT.

Natomiast rejestracja VAT-UE to inaczej ”NIP europejski”. Jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy zamierzają dokonywać transakcji z firmami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej. Obowiązkowi podlegają również firmy korzystające ze zwolnienia VAT, które dokonywać będą transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W jakich sytuacjach musisz zarejestrować się jako podatnik VAT?

Jeżeli wartość sprzedanych przez Ciebie usług przekracza 200 tys. zł to najlepszy znak, że zgłoszenie deklaracji VAT-R jest Twoim obowiązkiem. Jednak obrót nie jest jedynym czynnikiem. Kiedy jeszcze jesteś zobligowany do rejestracji?

Gdy Twoja firma dostarcza:

  • wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, monety, wyroby jubilerskie,
  • towary opodatkowane akcyzą – przepis ten nie dotyczy energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych,
  • usługi prawnicze lub doradztwa (za wyjątkiem doradztwa rolniczego), a także factoring,
  • nowe środki transportu lub części pojazdów samochodowych / motocykli,
  • tereny budowlane lub budynki.

Czy VAT-R można złożyć elektronicznie?

Tak, zgłoszenia i aktualizacje deklaracji czynnych podatników VAT można składać za pośrednictwem internetowego wniosku do CEIDG. Według rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 29 maja 2018 roku rejestracje i aktualizacje VAT-R oraz VAT-EU mogą odbywać się online. Przepisy te obowiązują od 9 czerwca 2018 r.

E-deklaracja VAT-R a profil zaufany

Coraz więcej Polaków sięga po potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą profilu zaufanego, zamiast podpisu kwalifikowanego. Nic w tym dziwnego – założenie tego pierwsze wymaga jedynie zalogowania się do swojej elektronicznej bankowości. W pełni bezpieczny sposób przesyłania danych sprawia, że chcemy wykorzystać tę możliwość maksymalnie często – także podczas zgłoszenia VAT-R. Podpis profilem zaufanym złożysz np. w serwisie podatki.gov.pl lub w CEIDG.

Jak złożyć VAT-R przez CEIDG?

Jeżeli chcesz złożyć formularz VAT-R online przez CEIDG, musisz pamiętać, że konieczny będzie kwalifikowany podpis lub podpis profilem zaufanym. VAT-R należy w tym przypadku dołączyć do wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej. Dodatkowo niezbędny jest także numer NIP. Jeśli go jeszcze nie posiadasz, niezbędne będzie złożenie formularza NIP-2.

Pamiętaj, że za pośrednictwem CEIDG możesz także zaktualizować dane VAT-R online. Tego typu zmiany należy zgłosić najpóźniej do 7 dni od momentu zmiany. Co może do nich należeć? Na przykład: sposób rozliczania się z kwartalnego na miesięczny czy adres siedziby działalności gospodarczej.

Czy mogę wysłać e-deklaracje VAT-R za pośrednictwem ePUAP?

Oczywiście, nadal deklaracje VAT-R w formie papierowej możesz złożyć osobiście w urzędzie skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Wolisz przesłać dokumenty pocztą? Zrób to za pośrednictwem listu poleconego.

Kara za brak rejestracji VAT

Musisz pamiętać, że obowiązek podatkowy podlega karze, gdy go nie dopełnisz. Jeśli zachowujesz się jak podatnik VAT czynny, a mimo to nie dokonasz rejestracji i nie płacisz podatku, odpowiedni urząd skarbowy może nałożyć karę. Jest to przestępstwo karno-podatkowe, za które grozi nawet ograniczenie wolności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się