VAT-R można już składać online

 •  2 min read

Jest już możliwość rejestracji jako czynny podatnik VAT oraz podatnik VAT-UE drogą internetową bez podpisu kwalifikowanego.

Według rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 29 maja 2018 roku rejestracje i aktualizacje VAT-R oraz VAT-EU mogą być przesyłane również przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Przepisy obowiązują od 9 czerwca b.r.
Oznacza to, że zgłoszenia i aktualizacje czynnych podatników VAT można już składać za pośrednictwem internetowego wniosku do CEIDG i profilu zaufanego ePUAP.

Przypominamy, że czynny podatnik VAT to osoba, która dolicza do swoich usług podatek VAT, ale również może go odliczyć od większości wydatków związanych z prowadzeniem i utrzymaniem działalności gospodarczej. Jest również zobowiązana do składania w urzędzie skarbowym deklaracji VAT i JPK_VAT.

Natomiast rejestracja VAT-UE to inaczej ”NIP europejski”. Jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy zamierzają dokonywać transakcji z firmami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej. Obowiązkowi podlegają również firmy korzystające ze zwolnienia VAT, które dokonywać będą transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się