Rekrutacja – Gdzie szukać pracowników?

 •  8 min read

Chcesz znaleźć świetnego pracownika? Stworzenie dobrego ogłoszenia o pracę nie wystarczy! Portale ogłoszeniowe, social media, agencja rekrutacyjna, a może lokalny urząd pracy — w artykule wyjaśnimy, gdzie umieścić anons, aby wyłowić najlepszych kandydatów. Podpowiemy również, o czym nie można zapomnieć, szukając pracownika i jakie metody rekrutacji wybrać w zależności od branży i stanowiska.

Znalezienie kompetentnego, lojalnego pracownika nie jest dziś łatwe. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces i uniknąć najczęściej popełnianych błędów, warto przeprowadzić proces w starannie przemyślany sposób.

Rekrutacja – Od czego zacząć?

Poszukiwania idealnego kandydata warto zacząć od zadania sobie pytania „Kogo tak naprawdę szukam?”. Choć brzmi to banalnie, stworzenie profilu idealnego pracownika bardzo Ci pomoże. Dzięki temu precyzyjnie wybierzesz metodę rekrutacji i zwiększysz swoje szanse na dotarcie do takich osób, jakich najbardziej poszukujesz. Oszczędzisz także czas i unikniesz frustracji wynikającej z nieefektywnych działań.

Najpopularniejsze metody rekrutacji pracowników

Rekrutacja pracowników odbywa się obecnie na wiele sposobów.

Najpopularniejsze to:

 • Internet — social media, fora dyskusyjne, portale ogłoszeniowe (np. OLX czy Gumtree), portale dla freelancerów (np. Oferia czy Useme), portale z ogłoszeniami o pracę (np. pracuj.pl);
 • osobiste polecenia,
 • rekrutacja wewnętrzna,
 • usługi firm rekrutacyjnych,
 • pomoc lokalnego urzędu pracy.

RCF Wg

Wybór metody rekrutacji a branża i stanowisko

Dobry wybór metody poszukiwania pracownika znacząco zwiększy Twoje szanse na sukces. Jakich specjalistów poszukiwać za pośrednictwem poszczególnych kanałów?

Internet

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób szuka pracy w Internecie. Jeśli szukasz pracownika, koniecznie uwzględnij ten kanał.

Jakich pracowników szukać przez Internet?

Z Internetu korzysta dziś zdecydowana większość Polaków. Zamieszczenie ogłoszenia w Internecie pozwala znaleźć specjalistę niemal każdej branży i profesji. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto jednak zawęzić zakres internetowych narzędzi.

 • Aby znaleźć pracownika z branży mediów, marketingu, PR, SEO czy SEM, umieść ogłoszenie w branżowych grupach na Facebooku i na LinkedIn. Zajrzyj także na tematyczne fora dyskusyjne i na portal wirtualnemedia.pl (zakładka Praca).
 • Jeśli chcesz znaleźć doradcę klienta, specjalistę, managera, kierownika czy pracownika fizycznego, zamieść ogłoszenie w portalu pracuj.pl. Pracuj jest obecnie największym polskim portalem rekrutacyjnym. W I półroczu 2019 firmy zamieściły na Pracuj.pl aż 295 257 ogłoszeń. Za pośrednictwem platformy najczęściej szukano specjalistów z branży handlu i sprzedaży (29% ofert i 86 993 ogłoszenia), obsługi klienta (22% i 64 674), IT (15% i 43 404) i finansów (13% i 38 297). W I półroczu 2019 na platformie zamieszczały ogłoszenia firmy z branży:
 • bankowo-finansowej (10% – 14 347 ogłoszeń),
 • handlu detalicznego /sprzedaży B2C (10% – 14 082),
 • produkcji FMCG (8%),
 • handlu hurtowego/sprzedaży B2B (7%),
 • IT (6%).

Osobiste polecenia

Dzięki osobistym poleceniom możesz szukać pracowników każdej branży i każdego szczebla. W końcu każdy z nas zna kogoś, kto zna kogoś…

Rekrutacja wewnętrzna

Ogromny plusem szukania pracowników wewnątrz firmy jest szeroka wiedza kandydata. Osoba, która pracuje w firmie, doskonale zna jej specyfikę i kulturę, ma świadomość wymagań i stawianych przed nią celów.

Jakich pracownikom szukać przez rekrutację wewnętrzną?

Taka rekrutacja świetnie sprawdzi się więc w przypadku wszelkich stanowisk managerskich i kierowniczych.

Urząd pracy

Jeśli zechcesz skorzystać z pomocy urzędu pracy, możesz wywiesić wewnątrz ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika lub prowadzić w urzędzie cały proces rekrutacji.

Ważne: wiele urzędów oferuje dotacje osobom zatrudniającym osoby o statusie bezrobotnego. Jeśli chcesz otrzymać dodatkowe środki np. na stworzenie lub rozwinięcie stanowiska pracy, takie rozwiązanie może być strzałem w dziesiątkę.

Jakich pracowników szukać przez urząd pracy?

Dzięki pomocy urzędu pracy możesz znaleźć pracowników działających w różnych branżach, przede wszystkim specjalistów niskiego i średniego szczebla oraz pracowników fizycznych.

Pomoc urzędu pracy będzie również nieoceniona, jeśli szukasz pracownika tymczasowego (np. do pracy sezonowej) i pracownika niewykwalifikowanego.

Przykład.  Pracodawcy, którzy prowadzą rekrutację z pomocą Urzędu Pracy w Piasecznie szukają obecnie:

 • pracownika produkcji,
 • pomocnika kucharza,
 • sprzątaczki,
 • przedstawiciela handlowego,
 • handlowca,
 • tapicera,
 • specjalisty do spraw kluczowych klientów (Key Account Managera),
 • blacharza-dekarza.

Pomoc firmy rekrutacyjnej

Na pomoc firmy rekrutacyjnej decydują się z reguły średnie i duże firmy oraz korporacje. Mniejsze podmioty korzystają z profesjonalnej pomocy, przede wszystkim wtedy, gdy poszukują wysoce wyspecjalizowanego fachowca.

Jakich pracowników szukać z pomocą rekrutera?

Z usług rekrutera warto skorzystać, jeśli poszukujesz specjalisty, starszego specjalisty lub osoby, która wzbogaci zespół kadry zarządzającej.

Ile kosztuje poszukiwanie pracownika poszczególnymi metodami?

 • Chcesz uniknąć kosztów rekrutacji? Zamieść ogłoszenie na branżowych grupach na Facebooku, forach dyskusyjnych i portalach ogłoszeniowych, takich jak OLX czy Gumtre. Pamiętaj jednak, że jeśli zechcesz przeprowadzić kampanię reklamową na Fb lub wyróżnić ogłoszenie na OLX, będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Kosztów nie poniesiesz także, jeśli poprosisz o pomoc znajomych i przeprowadzisz rekrutację wewnętrzną.

Koszty rekrutacji wygenerują:

 • współpraca z firmą rekrutacyjną,
 • zamieszczenie ogłoszenia na portalu pracuj.pl.

 

 • Za rekrutację przeprowadzaną we współpracy z firmą rekrutacyjną zapłacisz kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych (prowizja wynosi z reguły 100%-200% miesięcznego wynagrodzenia kandydata). Jeśli zechcesz umieścić ogłoszenie w serwisie Pracuj, zapłacisz od 499 do 999 zł netto za 30 dni publikacji (więcej informacji o zakresie każdego z pakietów znajdziesz na https://dlafirm.pracuj.pl/cennik-uslug).
 • Szukając pracownika przez urząd pracy, nie tylko nie poniesiesz kosztów, ale możesz dodatkowo zyskać. Pamiętaj, że pracodawca, który zamierza zatrudnić osobę bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy, może ubiegać się o wsparcie finansowe, związane z jej zatrudnieniem.

Wynagradzanie za polecenia — czy warto?

Czasem zdarza się, że w zamian za wskazanie idealnego kandydata na dane stanowisko, pracodawcy oferują wynagrodzenie pieniężne. Wyższe, jeśli ów kandydat pomyślnie przejdzie proces rekrutacji i podpisze umowę. Czy warto praktykować taki system?

Wynagrodzenie za polecenia i podpisanie umowy przez wskazanego kandydata będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli poszukujesz wysoce wyspecjalizowanego pracownika i/lub posiadającego niszowe umiejętności.

Rekrutacja — co warto wiedzieć, aby zwiększyć jej efektywność?

Aby zwiększyć efektywność rekrutacji:

 • zadbaj nie tylko o odpowiednie kanały dotarcia do potencjalnych pracowników, ale także o stworzenie atrakcyjnego, przyciągającego uwagę ogłoszenia. Tutaj znajdziesz wiele praktycznych informacji, jak to zrobić (hyperlink do pierwszego tekstu);
 • nie zapomnij umieścić ogłoszenia o rekrutacji na swojej stronie internetowej, facebookowym fanpage-u i, jeśli regularnie wysyłasz newsletter, także w nim. Dzięki takiemu ruchowi masz szansę przyciągnąć prawdziwych pasjonatów;
 • jeśli chcesz skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej, poszukaj takiej, która specjalizuje się w poszukiwaniu profesjonalistów w konkretnej branży. Przykład. Agencja Golden Jobs specjalizuje się w pozyskiwaniu najlepszych inżynierów w branży budowlanej, a agencja HRMedica rekrutuje kadrę medyczną;
 • nie przywiązuj się do jednej metody rekrutacji. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, wykorzystaj kilka. Ogłoszenie w Internecie, osobiste polecenia, współpraca z urzędem pracy — działając wielotorowo, zwiększysz swoje szanse na sukces.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się