FB Zloty Handing Bills Over

Mikrofaktoring – jak zadbać o płynność finansową w małej firmie?

 •  16 min read

Faktoring to skuteczna możliwość poprawienia płynności finansowej Twojej firmy. Lecz nie każdy rodzaj faktoringu pasuje do danej firmy. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa mogą mieć kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej usługi. Dla nich najlepszym rozwiązaniem może okazać się tzw. mikrofaktoring. W tym artykule wyjaśnimy czym on jest, jak on działa i dlaczego jest najlepszym rozwiązaniem dla MŚP.

Mikrofaktoring – co to jest, czyli definicja w kilku prostych słowach

Ogólnie rzecz biorąc faktoring to wymiana niezapłaconej terminowej faktury sprzedażowej na gotówkę. Zamiast czekać 30 lub 60 dni na zapłatę faktury przez kontrahenta, przedsiębiorca wystawiający fakturę może odesłać ją do firmy faktoringowej i otrzymać gotówkę w ciągu kilku dni, a w wielu przypadkach nawet w ciągu 24 godzin. Jest to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, ponieważ jest dużo łatwiejsze niż otrzymanie pożyczki, czy kredytu w banku, a także dużo szybsze i bardziej praktyczne niż zdobycie kolejnego zlecenia od klienta. Więcej o różnych formach faktoringu dla firm dowiesz się w naszym artykule „Co to jest faktoring?”.

Każdy przedsiębiorca wie, że opóźnienia w płatnościach skutkują trudnościami w spłacie innych zobowiązań, takich jak pensje, podatki czy faktury od dostawców. Utrudniają również dalszy rozwój firmy, ponieważ brak środków na koncie wstrzymuje udział w przetargach i zakupy pod kolejne inwestycje.

Niestety managerowie wyższego szczebla, pracujący w dużych firmach nie rozumieją  problemów sektora mikro i małych przedsiębiorstw, z którymi często współpracują.

Firmy z sektora MŚP, które na co dzień bardzo często dostarczają produkty i usługi dla znacznie większych od siebie firm na pewno również bardzo chętnie zamieniłyby się ze swoimi kontrahentami, by pokazać jak wygląda ich codzienność, czyli odroczone terminy płatności oraz przyjęty w polskiej rzeczywistości zwyczaj „nie płacenia na czas” …a bieżące opłaty czekają na przelew.

Gdzie zatem firmy z sektora mikro i małych przedsiębiorstw mogą szybko uzyskać pomoc finansową? Na pewno nie w banku. 

„Bank to jedyne miejsce, gdzie ci pożyczą pieniądze, jeśli zdołasz udowodnić, że ich nie potrzebujesz.”

Doskonale znamy tę gorzkie słowa autorstwa Boba Hope’a, amerykańskiego komika i aktora. Pomimo reklam podkreślających przyjazność i zrozumienie, banki rzadko rzeczywiście pomagają przedsiębiorcom. Przede wszystkim nie mają właściwych narzędzi do oceny mniejszych firm. Celem banków jest zarobić jak najwięcej, ponosząc jak najmniejsze ryzyko. Przedsiębiorca akceptuje ryzyko związane z kapryśnymi klientami, opóźnieniami w przelewach, zmianach przepisów. Bank szuka kruczków i haczyków, aby nie rozpatrzeć pozytywnie wniosku klienta, nie akceptuje opóźnień, a zasady zmienia, jak mu wygodnie. Dlatego lepiej udać się gdzie indziej.


Wiedz więcej od konkurencji – subskrybuj naszego bloga!Mikrofaktoring, czyli faktoring cichy z regresem

Dla małych i średnich przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem może być tzw. mikrofaktoring. Ma wiele zalet wobec klasycznego pełnego faktoringu bez regresu, który często okazuje się niekorzystnym dla mniejszych firm.

Małe faktury – żaden problem

Mikrofaktoring, jak sugeruje sama nazwa, pozwala na finansowanie mniejszych faktur. Bankom lub firmom, które oferują pełny faktoring dla firm, często nie opłaca się finansowanie mniejszych sum, więc wnioski mniejszych przedsiębiorstw są odrzucane. Firmy wystawiające faktury na kilka, lub kilkanaście tysięcy złotych, mogą mieć duże kłopoty ze znalezieniem faktora.

Młode firmy – rozwijaj się

Podobne kłopoty mogą mieć firmy, które działają na rynku od mniej niż roku. Szczególnie banki mają wysokie wymogi co do historii firmy. W niektórych przypadkach dopiero firma operująca od dwóch lat ma szansę ubiegać się o finansowanie. Młode firmy, które potrzebują zabezpieczenia płynności finansowej najbardziej, nie mają w banku żadnych szans. Z usługi mikrofaktoringu może skorzystać każdy przedsiębiorca którego firma działa od minimum 6 miesięcy. Jest to duży plus, szczególnie dla rozwijających się firm.

Elastyczność finansowań – płać tylko gdy korzystasz 

Następną ważną zaletą mikrofaktoringu jest elastyczność finansowań. Często faktor wymaga długoterminowego zobowiązania przedsiębiorcy wobec jego firmy. To znaczy że współpraca nie kończy się na sfinansowaniu jednej faktury w momencie potrzeby. Podpisując taką umowę zgadzasz się na finansowanie wszystkich wystawionych przez Ciebię faktur na określony czas. Inną częstą potyczką dla małego i średniego przedsiębiorcy jest fakt, że firmy faktoringowe przyznają tzw. limity kwotowe, za utrzymanie których musisz płacić, nawet jeśli nie wykorzystujesz całej kwoty.

Na przykład: składasz wniosek o finansowanie faktury o wartości 4.000zł. Faktor przyznaje Ci limit 20.000zł z oprocentowaniem 3% miesięcznie. Gdy podpisujesz taką umowę, stawka którą będziesz płacić co miesiąc będzie 3% od 20.000zł, czyli 600zł. Jeśli wykorzystasz tylko część Twojego limitu, nadal będziesz płacić 600zł.

Mikrofaktoring działa inaczej. Mimo nieco wyższych stawek prowizyjnych, bardziej się opłaca dla mniejszych przedsiębiorstw, ponieważ prowizja jest płacona tylko za rzeczywiście sfinansowaną kwotę, nawet jeśli limit faktoringowy przyznany danej firmie jest wyższy niż kwota na fakturze. Mając do dyspozycji np. 12.000zł limitu faktoringowego a składając wniosek o finansowanie faktury o wartości 4.000zł z prowizją 5% płacisz za faktoring tylko 200zł. Z pozostałych 8.000zł możesz nadal skorzystać w każdej chwili, bez przymusu zapłaty za dostępny limit. A w przypadku gdy nie korzystasz z limitu w ogóle, nie płacisz ani grosza.

Faktoring cichy – Dbaj o stosunki z klientem

Następną mocną stroną mikrofaktoringu jest jego cichy aspekt. To znaczy że gdy finansujesz fakturę, twój kontrahent nie dowiaduje się o tym że korzystasz z zewnętrznego finansowania. Dlaczego to jest zaletą? Po pierwsze: możesz korzystać z faktoringu nawet gdy kontrahent się na to nie godzi. Po drugie: nie dajesz klientowi podstaw do zmartwień że Twoja firma może mieć kłopoty finansowe. Jest to wyjątkowo ważne dla małych, średnich i rozwijających się firm.

Mikrofaktoring od Finiaty – idealne rozwiązanie dla MŚP

Finiata łączy w swojej usłudze mikrofaktoringowej wszystko czego mały i średni przedsiębiorca oczekuje od faktoringu dla firm.

Nie jesteśmy bankiem, przez co potrafimy spojrzeć indywidualnie na każdy wniosek o zamianę faktury na gotówkę. Nasz wyjątkowy system analityczny bierze pod uwagę różne czynniki i dopiero wtedy podejmuje decyzję o przyznaniu przedsiębiorcy limitu faktoringowego – czyli sumarycznej kwoty pieniędzy, która może zostać przelana na Twoje konto po wprowadzeniu w system faktur sprzedaży twoich produktów lub usług.

Procedura na platformie Finiaty wygląda następująco:

 1. składasz wniosek o przyznanie limitu faktoringowego,
 2. system analizuje Twoją historię firmową i przyznaje limit,
 3. wstawiasz fakturę do systemu,
 4. z przyznanego Ci limitu zostaje pobrana kwota równa wysokości faktury i przelana na Twoje konto firmowe,
 5. gdy Twój kontrahent ureguluje fakturę, Ty oddajesz pieniądze Finiacie powiększone o opłatę: 4 zł + VAT za każde wykorzystane 100 zł limitu, na każde 30 dni,
 6. możesz ponownie skorzystać z limitu faktoringowego!

Z naszych usług skorzystało już ponad 9000 przedsiębiorców, którzy otrzymali w gotówce 15 mln zł za swoje faktury sprzedażowe.

Nie trać czasu. Pójdź w ślady najlepszych! Tutaj możesz złożyć wniosek o limit faktoringowy!

Jeszcze kilka ważnych informacji:

 • Faktoring Finiaty to tzw. cichy faktoring z regresem, czyli Twoi kontrahenci nie są informowani o tym, że korzystasz z zewnętrznego finansowania. To usługa, która idealnie odpowiada potrzebom przedsiębiorców.
 • Limity są przyznawane po automatycznej ocenie dokonywanej przez zaawansowany
  i samouczący się algorytm oceny ryzyka kredytowego, który bierze pod uwagę nawet kilka tysięcy punktów kontrolnych. System cały czas się uczy, dlatego
  z biegiem czasu jegp podejście będzie się zmieniać.
 • Po przyznaniu limitu faktoringowego klient może wprowadzić faktury do systemu
  i ustalić okres finansowania każdej z nich (30/60/90 dni). System, z którego korzystamy, potrzebuje zaledwie 3 minuty na analizę faktury i około 3 godziny na cały proces związany z przekazaniem klientowi gotówki.
 • Jeśli ustalony termin finansowania faktury okaże się zbyt krótki, przedsiębiorca może go wydłużyć do 120 dni, przy czym 14 dni karencji jest bezpłatne. Faktura jest płacona bezpośrednio na konto dostawcy, a nie Finiaty.
 • Koszt usługi Finiaty jest prosty do wyliczenia: 4 zł + VAT za każde 100 zł kwoty na finansowanej fakturze, za każde 30 dni okresu finansowania. Dodatkowo bezpłatnie oferowane są podstawowe działania związane z uruchomieniem finansowania, m. in. rozpatrzenie wniosku, czy przeprowadzenie analizy kredytowej.

Finiata to największy europejski fintech oferujący mikrofaktoring, skierowany do przedsiębiorstw mikro, małych i średnich oraz freelancerów. Usługa podbiła rynki
w Niemczech oraz Polsce i niebawem wyrusza na podbój kolejnych części Europy.

 


Wyprzedź konkurentów – subskrybuj naszego bloga!


Comments 1

 1. Pingback: Jak uporać się z niepłacącym klientem? - Finiata

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się