Dwójka przedsiębiorców sprawdza wady i zalety kredytu dla firm jednoosbowych

Prowadzisz JDG? Sprawdź, dlaczego kredyt dla firm jednoosobowych jest rozwiązaniem dla Ciebie!

 •  7 min read

Pozyskiwanie środków finansowych przez jednoosobową działalność gospodarczą to często bardzo wymagający proces. Zwłaszcza w przypadku nowych firm. Obecnie (na szczęście) wiele instytucji oferuje liczne produkty dopasowane do potrzeb tak małych przedsiębiorstw. Należy do nich np. kredyt dla firm, który weźmiesz nawet online. Zanim jednak sięgniesz po wniosek, przeczytaj nasz artykuł.


Spis treści


Wielu małych przedsiębiorców nawet nie rozważa kredytu dla firm, jako formy finansowania swojej działalności. W razie problemów z płatnościami często decydują się na kredyt konsumencki – a to duży błąd! Dlaczego? Bo możesz uzyskać środki w lepszy sposób!

Jednak zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku, sprawdź, czy jest ono na pewno dla Ciebie odpowiednie. Zapoznaj się z możliwościami, jakie daje, ale też ewentualnymi trudnościami, na które możesz natrafić. Pamiętaj, w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym.

Problemy z finansowaniem JDG

Jeżeli prowadzisz działalność jednoosobową, wyzwania związane z finansowaniem nie są Ci zapewne obce. Duży odsetek małych firm osiąga stosunkowo niewielkie dochody, a problemy ze spłatami zobowiązań ze strony kontrahentów nie ułatwiają w pokryciu bieżących potrzeb. W przypadku działalności jednoosobowej problem stanowi także duża konkurencja na rynku. Nietrudno wtedy o problemy z płynnością. To wszystko ma natomiast przełożenie na ewentualne trudności z uzyskaniem zewnętrznych środków, chociażby poprzez kredyt na biznes. Aby otrzymać go od banku, niezbędna jest udokumentowana historia kredytowa i pozytywna ocena wydawana na bazie m.in. analiz ryzyka.

Istotną kwestią, o której łatwo zapomnieć, a ma bardzo duży wpływ na możliwości efektywnego pozyskiwania środków, jest także system zarządzania finansami. Jeżeli zastanawiasz się, jak dostać kredyt na działalność gospodarczą, przyjrzyj się najpierw temu, jak ustalasz ceny, planujesz budżet, rozliczasz się z kontrahentami. Dobry plan zarządzania i pomoc profesjonalnych księgowych czy doradców finansowych mogą okazać się w tym nieocenione. Ostudziliśmy nieco Twój zapał na wzięcie kredytu dla firm? Nie zrażaj się! Pamiętaj, że na rynku dostępne są produkty finansowe, tworzone właśnie z myślą o małych firmach.

Instytucje finansowe – zarówno bankowe, jak i pozabankowe coraz częściej przygotowują oferty skierowane właśnie do niewielkich biznesów. Uzyskany w ich ramach kredyt dla firm jednoosobowych zazwyczaj w pewnym stopniu ogranicza wysokość kwoty finansowania. Może też wymagać dodatkowych zabezpieczeń.

Cele i potrzeby finansowe firm jednoosobowych

Aby wiedzieć, jak wybrać odpowiednią ofertę w instytucjach oferujących kredyty na działalność gospodarczą, musisz określić dokładne cele i potrzeby finansowe Twojego biznesu. To znacząco ułatwi drogę do uzyskania środków. Zależy Ci najbardziej na rozwoju oraz zwiększeniu zysków z działalności czy wartości przedsiębiorstwa? Tak ustanowione cele pozwolą łatwiej zaplanować dalsze inwestycje, które umożliwią ich realizację. Plan przełoży się natomiast na łatwiejsze określenie potrzeb, a tym samym środków finansowych, jakie chcesz uzyskać, biorąc kredyt dla firm jednoosobowych.

Nie zapominaj, że każda JDG może mieć zupełnie inne potrzeby finansowe i wymagania dotyczące kredytu na biznes. Zależą one od branży, dotychczasowych działań na rynku, stopnia modernizacji i wielu innych elementów. Podstawową i minimalną potrzebą zawsze natomiast będzie uzyskiwanie przychodu pozwalającego na pokrycie wszystkich kosztów i bieżących zobowiązań związanych z prowadzeniem firmy. Jeżeli możesz wykazać, że jesteś w stanie utrzymać płynność finansową przez dłuższy okres, zapewne uda Ci się otrzymać kredyt dla firm jednoosobowych.

Rozwiązaniem zbliżonym do tej metody, jest również linia kredytowa dla firm. Pozwala ona uzyskać kwoty nawet do 100 tys. zł w ramach odnawialnego limitu. Tradycyjny kredyt na działalność gospodarczą może wymagać dokumentacji potwierdzającą płynność w dłuższym okresie. FlexKapitał to produkt, który jest odpowiedzią na potrzeby biznesów działających na rynku od niedawna. Wystarczy, że działasz na rynku minimum 3 miesiące!

Kredyt dla firm jednoosobowych: jak może pomóc w rozwoju?

Uzyskanie kredytu dla firm jednoosobowych poszerza perspektywy związane z dalszym rozwojem działalności. Dostęp do dodatkowych środków umożliwia inwestycje m.in. w specjalistyczny sprzęt lub innowacyjne technologie. W efekcie podnosisz swoją konkurencyjność na rynku, zwłaszcza w dynamicznie rozwijających się branżach. Kredyt na biznes daje również szansę na poszerzenie oferty o nowe produkty i usługi. Tym samym jeszcze łatwiej zdobędziesz nowych klientów w swoim sektorze, a z czasem nawet może poza nim.

W zależności od tego, czy zdecydujesz się na tradycyjny kredyt dla firm jednoosobowych, czy np. linię kredytową, będziesz w stanie elastycznie dopasowywać swoje działania biznesowe do sytuacji. Dodatkowo obecnie możesz dostać kredyt dla firm online i właśnie za pośrednictwem internetu obsługiwać umowę. To pozwala na lepsze gospodarowanie czasem, ale także ułatwia zarządzanie finansami firmowymi.

Utrzymaj równowagę! Kredyt dla firm jednoosobowych a płynność finansowa

Płynność finansowa to zdolność firmy do regulowania bieżących zobowiązań i kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Dlatego też bardzo istotną kwestią w jej utrzymaniu może dla Twojej JDG odgrywać finansowanie zewnętrzne w postaci kredytu dla firm jednoosobowych. Koniecznie jednak wcześniej upewnij się, że wybrany produkt finansowy pozwala na takie wykorzystanie środków. Właściwe inwestowanie i regularna spłata, a także unikanie nagromadzenia się zobowiązań do spłaty pozwolą do tego na budowanie historii kredytowej. Ułatwi Ci to uzyskanie finansowania w przyszłości.

Kiedy dopiero myślisz o tym, jak dostać kredyt na działalność gospodarczą, pamiętaj o tym, że w przypadku mikroprzedsiębiorstw łatwo popaść w zadłużenie problematyczne do spłaty. Dlatego wcześniej przygotuj realistyczny plan zagospodarowania środków i dbaj o trzymanie się harmonogramu spłat, a w razie problemów – otwartą komunikację z kredytodawcą. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać Ci płynność finansową i uniknąć przykrych skutków niewypłacalności. Aby jednak upewnić się, że decyzja o wzięciu kredytu jest właściwa, skonsultuj się z doradcą finansowym, który pomoże Ci przeanalizować sytuację Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się