jak rozpoznać dobrego księgowego

Jak rozpoznać solidnego księgowego dla swojej firmy?

 •  5 min read

Znalezienie biura rachunkowego lub księgowego dla firmy to nie lada wyzwanie. Jest to jednak jedna z najważniejszych decyzji personalnych, które trzeba podjąć jako przedsiębiorca. W końcu bałagan w papierach finansowych może firmę bardzo drogo kosztować. Jak rozpoznać solidnego księgowego, a jakie sygnały powinny dać do myślenia?

Czy warto samemu zająć się księgowością?

Sami dobrze wiecie, że przedsiębiorcy dzień w dzień mają 1001 rzeczy na głowie. Na zajmowanie się księgowością po prostu nie ma czasu ani często i wiedzy. Nic dziwnego: Polskie prawo podatkowe jest skomplikowane i do tego ciągle się zmienia. Z Raportu Grant Thorton „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce” wynika, że aby być na bieżąco z każdym nowo przyjętym aktem prawnym związanym z prawem podatkowym w Polsce, potrzebna byłaby 1 godzina i 57 minut edukacji na ten temat dziennie. Dla przedsiębiorcy, który tak czy tak już nie wie, gdzie stoi mu głowa, już sama potrzebna lektura prawa jest prostu nierealna. A co dopiero rygorystyczne kompletowanie faktur, rachunków, wpłat, wypłat, wydatków, zarobków, wyciągów…

Oddanie spraw podatkowych i rachunkowych w ręce specjalisty jest nie tylko łatwiejsze, ale i bezpieczniejsze dla firmy.

RCF Wg

Wymagania od dobrego księgowego lub biura rachunkowego

Księgowa lub księgowy to kluczowa osoba w przedsiębiorstwie. Między tobą a nią musi panować stuprocentowe zaufanie. Zapytaliśmy naszych klientów, jakie wymagania powinno się mieć wobec księgowych. Oto najczęstsze odpowiedzi:

Terminowość: Jak mawiał Benjamin Franklin, na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Urząd skarbowy nie czeka. Bank, inwestor lub wspólnik też nie. Dlatego terminowe opracowanie bilansu lub sprawozdania podatkowego jest kluczowe dla zdrowia finansowego biznesu. Spóźnione rozliczenie podatkowe może firmę kosztować sporo pieniędzy i stresu. Ważne jest zatem, aby praca księgowego była zawsze załatwiona na czas.

Rzetelność i organizacja: Nie tylko spóźnione rozliczenia mogą doprowadzić do niemałych problemów firmy. Już najmniejszy błąd w rozliczeniach lub jeden brakujący papier może nieźle namieszać w urzędzie skarbowym. Księgowy musi być więc rzetelny do bólu i z pedantyczną dokładnością kompletować i sortować wszystkie dokumenty. Bałagan w finansach to pierwszy krok do upadku przedsiębiorstwa.

Łatwy kontakt: Ważna dla zaufania cecha to możliwość kontaktowania się z księgowym kiedykolwiek masz do niego jakieś pytanie lub prośbę. Niestety zdarzają się i tacy, którzy notorycznie nie odbierają telefonów. Gdy nie możesz dodzwonić się do księgowego, może to być sygnał alarmowy. Chyba, że ufasz mu w ciemno i macie ustalone, że stały kontakt jest niepotrzebny. My jednak zdecydowanie polecamy tych księgowych, którzy są do Twojej dyspozycji, kiedy tylko ich potrzebujesz. W końcu chodzi tutaj o pieniądze.

Księgowość i sprawy urzędowe: Właśnie tutaj warto o bardzo dobrego i zmotywowanego księgowego. Księgowy powinien być pośrednikiem między Twoją firmą a urzędami. Takie podejście nie tylko odbierze Ci dużo stresującej pracy, ale może też wyjść na korzyść finansom Twojej firmy. Dobrze znając aktualne prawo podatkowe (2 godziny dziennie, pamiętasz?) księgowy jest w stanie wykorzystać każde rozwiązanie rachunkowe i zdobyć na przykład większy zwrot podatku, niż zrobiłby to księgowy, który widzi siebie tylko w roli kolekcjonera papierków.

Jak rozpoznać rzetelność księgowego?

Zanim podejmiesz współpracę z księgowym, warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat księgowy. Jest to absolutna podstawa, która potwierdza, że księgowy ma kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu. Warto także zapytać o polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. OC jest nie tylko ochroną dla księgowego, ale i też dla Twojej firmy. Każdemu może zdarzyć się błąd (choć oczywiście nie powinien) i takich przypadkach i księgowy i twoja firma jesteście zabezpieczeni.

Comments 1

  1. agata pisze:

    Z doświadczenia wiem, że nikt nie ma czasu się tym zajmować

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się