Jak otworzyć biznes, kiedy ma się ograniczone środki finansowe?

Jak otworzyć biznes, kiedy ma się ograniczone środki finansowe?

 •  18 min read

Niemal 21 proc. dorosłych Polaków ma w planach rozpoczęcie działalności gospodarczej w ciągu najbliższych 3 lat – tak wynika z najnowszych danych GEM za 2016 rok. Wiele z nich jednak rezygnuje – główne powody są dwa: strach przed porażką oraz ograniczony budżet na start. Lęk możesz wyeliminować, a kapitał – pozyskać. Dowiedz się więc, jak otworzyć biznes i zrobić pierwszy krok w stronę sukcesu.

Niski kapitał początkowy wcale nie musi stanąć na drodze do stworzenia biznesu. Doskonale wie o tym m.in. twórca sieci sklepów CCC, który swoją działalność zaczynał od handlu z łóżka polowego na lubelskim bazarze. Chociaż obecnie trudniej wybić się wśród ogromnej konkurencji, mnóstwo małych firm stanowi dowód tego, że ograniczony budżet nie jest żadną przeszkodą. Chcieć to móc!

W tym artykule dowiesz się:

RCF Wg

jaki biznes za 20 tyś 30 z małym wkładem

Pomysły na biznes przy niskim wkładzie finansowym

Wiesz, że chcesz pracować na własny rachunek. Czujesz się na siłach, aby poprowadzić swój biznes. Jedyną przeszkodą jest ograniczony budżet? Prawie połowa Polaków rezygnuje z założenia własnej firmy, obawiając się porażki. Jeżeli Ty jesteś pewien, że poradzisz sobie z wyzwaniami, jakie czekają na przedsiębiorcę, nie rezygnuj. Nie mając dużego kapitału, możesz rozpocząć działalność z perspektywą osiągnięcia sukcesu.

Zastanawiasz się, jaki biznes za 20-30 tys. możesz otworzyć? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na biznes – być może staną się dla Ciebie inspiracją?

 •    Odzieżowy sklep internetowy

Nie potrzebujesz lokalu – wystarczy tylko serwis internetowy, za pośrednictwem którego będziesz wystawiać na sprzedaż oferowany asortyment. Magazyn także nie jest konieczny – współpracując bezpośrednio z dostawcami, możesz przekazywać im na bieżąco informację o spływających zamówieniach. To oni zajmą się wysyłką produktów do klientów. Działanie w modelu dropshipping skraca czas wysyłki towaru do odbiorcy, a ponadto pozwala przedsiębiorcy skupić się na innych działaniach związanych z prowadzeniem biznesu, np. promowaniem w sieci.

 •    Gabinet urody

Nie chodzi tutaj jednak o salon kosmetyczny świadczący kompleksowe usługi, a jedynie gabinet skoncentrowany na jednym rodzaju usług.

Jeżeli masz predyspozycje oraz ukończone kursy, możesz otworzyć gabinet stylizacji paznokci, salon specjalizujący się w przedłużaniu i zagęszczaniu rzęs, itp.

 •    Firma florystyczna

To ciekawa propozycja, jeśli zastanawiasz się, jaki biznes z małym wkładem możesz prowadzić. Pracownia florystyczna to coś więcej niż tradycyjna kwiaciarnia. Poza asortymentem kwiatów ciętych oraz doniczkowych, możesz świadczyć usługi związane z dekorowaniem sal weselnych, obiektów hotelowych oraz tworzeniem wiązanek i stroików okolicznościowych.

 •    Szkółka językowa dla dzieci

Mając odpowiednie kwalifikacje, możesz otworzyć osiedlową szkółkę językową dla dzieci. Nie musisz przy tym ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie takiej działalności w Ministerstwie Edukacji. Na początek wystarczą środki w wysokości 20-30 tys.

 •    Mobilna myjnia parowa

Chociaż konkurencja w tym zakresie rośnie, dzięki wysokiej jakości usług można zwiększyć swoje szanse na sukces. Na start wystarczy zainwestować w podstawowy sprzęt i zestaw preparatów, dlatego kwota 20-30 tys. zł powinna w pełni wystarczyć.

Dotacje kredyt inwestycja

Ograniczony kapitał nie jest przeszkodą

Aby rozpocząć pracę na własny rachunek, nieduży kapitał wcale nie jest żadnym ograniczeniem. Jako przedsiębiorca (lub przyszły przedsiębiorca), możesz ubiegać się o wsparcie finansowe.

Dotacje

Zastanawiasz się, jak dostać dotacje na założenie firmy? Do wyboru masz dwie opcje: dotacje z urzędu pracy oraz dotacje unijne. Obie formy wsparcia różnią się specyfiką oraz dostępnością.

Jak otrzymać dotację z urzędu pracy?

Dotacja z powiatowego urzędu pracy (PUP) to forma bezzwrotnego wsparcia przedsiębiorców. Pozwala na uzyskanie środków z przeznaczeniem na rozpoczęcie działalności – zgodnie ze stworzoną specyfikacją lub biznesplanem. W ramach tego rodzaju dotacji można otrzymać maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, aczkolwiek wiele zależy od budżetu konkretnego urzędu pracy.

Chcesz dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, żeby dostać dotację z urzędu pracy? Każda osoba ubiegająca się o tego rodzaju wsparcie finansowe musi spełniać kilka istotnych wymagań.

 1. Status osoby bezrobotnej – możesz go otrzymać, rejestrując się w urzędzie pracy odpowiednim np. dla miejsca zamieszkania.
 2. Okres karencji wynoszący 3 miesiące – o dotację możesz ubiegać się dopiero po upływie 3 miesięcy od uzyskania statusu osoby bezrobotnej (w niektórych urzędach okres ten został skrócony do 1 miesiąca).
 3. Brak prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej – chodzi jednak o działalność prowadzoną w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
 4. Nieodrzucenie oferty pracy / stażu – jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o dotację osoba bezrobotna nie odmówiła przyjęcia propozycji zatrudnienia lub stażu bez uzasadnienia, może starać się o wsparcie finansowe.
 5. Nieposzlakowana opinia – chodzi przede wszystkim o brak na swoim koncie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.
 6. Niekorzystanie z podobnych form pomocy w przeszłości – szansę na uzyskanie dotacji mają wyłącznie osoby bezrobotne, które w przeszłości nie otrzymały bezzwrotnych środków publicznych na rozpoczęcie działalności.

Jeśli zastanawiasz się, jak otrzymać dotację z urzędu pracy pamiętaj, że każda instytucja w danym mieście może działać również w oparciu o wewnętrzne regulaminy. Dlatego warto zapoznać się z wszelkimi dokumentami udostępnianymi przez konkretny urząd pracy. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i zwiększysz swoje szanse na uzyskanie wsparcia finansowego.

Zastanawiając się, co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację na otwarcie firmy, należy mieć na uwadze również kwestie związane z dotrzymaniem warunków umowy. Otrzymane wsparcie finansowe będzie faktycznie bezzwrotne, jeżeli zostanie wykorzystane zgodnie ze złożonym wnioskiem oraz jeśli przedsiębiorca nie zawiesi lub nie zamknie działalności przed upływem 12 miesięcy od jej rozpoczęcia.


Wiedz więcej od konkurencji! – Subskrybuj naszego blogaJak pozyskać dotacje unijne?

Alternatywą dla dotacji z urzędu pracy jest wsparcie finansowe przyznawane w ramach Funduszy Europejskich. Jeżeli zastanawiasz się, jak uzyskać dotacje unijne, musisz wiedzieć, że jest to proces bardziej skomplikowany w porównaniu z dotacjami z PUP. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ możesz liczyć na dużo większą pomoc finansową.

Z uzyskaniem dotacji unijnej jest taki problem, że formy wsparcia przyznawane są w ramach konkretnego programu operacyjnego. Wniosek możesz złożyć dopiero wówczas, gdy znajdziesz projekt, w którego kryteria wpisuje się Twój pomysł na biznes. Kolejny krok to wypełnienie wniosku oraz dopełnienie formalności, m.in. związanych z przygotowaniem biznesplanu dotyczącego planowanej działalności. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na wymagane załączniki – bez nich wniosek w ogóle nie będzie rozpatrywany.

Zastanawiając się, jak pozyskać dotacje unijne, należy mieć świadomość, że obecnie coraz trudniej otrzymać bezzwrotne wsparcie. Tego rodzaju pomoc jest skierowana przede wszystkim do sektorów biznesu i nauki – po to, aby zwiększyć zainteresowanie przedsiębiorstw działalnością badawczo-rozwojową. Natomiast w przypadku zakupu nowych technologii czy maszyn i urządzeń przedsiębiorcy mogą liczyć przede wszystkim na instrumenty zwrotne i mieszane.

Kredyty i pożyczki (nie tylko bankowe)

Wsparcie finansowe może przyjąć nie tylko formę bezzwrotnych środków. Przedsiębiorcy mogą starać się również o kredyty i pożyczki. Chociaż kojarzone przede wszystkim z ofertą banków, tego rodzaju produkty finansowe dostępne są również w ramach… dofinansowania z Unii Europejskiej.

Banki chętnie udzielają przedsiębiorcom kredytów, jednak najczęściej oferta skierowana jest do firm z długim stażem na rynku. Oznacza to, że startujące przedsiębiorstwa mają nikłe szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Na palcach jednej ręki można bowiem policzyć banki, które proponują kredyty dla nowych firm, np. od pierwszego dnia prowadzenia działalności czy funkcjonujących na rynku kilka miesięcy.

W przypadku odrzucenia wniosku kredytowego, można skorzystać choćby z tzw. inicjatywy JEREMIE. Stanowi formę wsparcia finansowego, którego istotą jest oferowanie odnawialnych instrumentów finansowych w postaci niskooprocentowanych pożyczek oraz poręczeń kredytów. Pomoc skierowana jest zatem do przedsiębiorstw, które działają od niedawna, a które mają trudności z uzyskanie kredytów komercyjnych, np. z powodu braku historii kredytowej.

Wsparcie inwestorów

To jeden z najtrudniejszych sposobów na pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności. Jako „startujący” przedsiębiorca, możesz ubiegać się o pomoc tzw. aniołów biznesu lub venture capital.

 •    Anioł biznesu

Jest to inwestor – osoba prywatna, która nie tylko zapewnia kapitał inwestycyjny, ale oferuje wsparcie merytoryczne, doświadczenie oraz sieć swoich kontaktów. Na tego rodzaju wsparcie mogą liczyć przede wszystkim osoby, których biznes ma szansę osiągnąć sukces w przyszłości.

 •    Venture capital

To fundusze inwestycyjne, które działają na niepublicznym rynku kapitałowym. Ich specjalnością są inwestycje obarczone dużym poziomem ryzyka, które znajdują się na wczesnych etapach realizacji. Poza zapewnieniem kapitału na start, oferują wsparcie menadżerskie. Warto przy tym pamiętać, że taki inwestor nie jest sponsorem. W zamian trzeba liczyć się m.in. z przekazaniem udziałów – często większościowych, zapewniających decyzyjność w kwestiach związanych ze start-up’em.

Chcesz wystartować z własnym biznesem? Niewielki kapitał wcale nie musi być jakąkolwiek przeszkodą. Tylko od Ciebie zależy, jaki biznes z małym wkładem otworzysz. Nie trzeba przy tym  ograniczać się do własnych środków. Możesz przecież możesz ubiegać się o dofinansowanie – zarówno w formie bezzwrotnej, jak i zwrotnej.

Zastanawiasz się, jaki biznes za 20 tys. / 30 tys. możesz rozkręcić? Pomyśl, czym chcesz się zajmować – co będzie sprawiać Ci przyjemność. Przy odrobinie wiedzy, kreatywności i szczęścia, możesz zapewnić sobie sukces w branży.

 


Nie przegap cennych wskazówek – rozwijaj biznes z naszym blogiem!


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się