Linia kredytowa dla firm - jak działą? Czym jest debet dla firm

Finansuj potrzeby biznesu bez stresu. Zobacz, jak działa linia kredytowa dla firm

 •  9 min read

Firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw stanowią ponad 90% wszystkich biznesów działających w Polsce. Potrzebują przy tym rozwiązań pozwalających im na utrzymanie płynności finansowej, zwłaszcza w trudnych dla krajowej gospodarki momentach. Obecnie mają możliwość sięgania po finansowanie zewnętrzne, np. w formie elastycznej linii kredytowej. Tego typu produkty dają właścicielom biznesów – w tym mikroprzedsiębiorcom – swobodę dysponowania środkami oraz wygodę w dopełnianiu formalności. Sprawdź więc, czy linia kredytowa dla firm to rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.


Spis treści


Sytuacja polskich przedsiębiorców w 2023 r.

W ostatnich latach firmy należące do MŚP musiały zmagać się m.in. ze spowolnieniem gospodarczym, będącym skutkiem pandemii czy wojny w Ukrainie. Obecnie stoją przed wyzwaniami wynikającymi m.in. z rosnących kosztów energii czy paliwa. Wynikiem tego jest podwyższanie cen usług, redukcja kosztów, ale także zwiększenie liczby przedsiębiorstw zawieszających działalność oraz ogłaszających upadłość w skali rok do roku.

Dla małych i średnich firm dużym wsparciem są zewnętrzne źródła finansowania, w tym pożyczki i kredyty. Te w roku 2022 znajdowały się na 3. miejscu wśród najpopularniejszych wyborów rodzimych przedsiębiorców. Niektóre z nich były udzielane w ramach konta firmowego z linią kredytową. Zewnętrznym źródłem finansowania, a które szczególnie warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w nagłych sytuacjach, jest linia kredytowa dla firm FlexKapitał. Może dać ona szybki dostęp do dodatkowych środków w okresach, kiedy biznes najbardziej tego potrzebuje.

Linia kredytowa dla firm – czym jest i jak działa?

Linia kredytowa dla firm to limit finansowy przyznawany firmom na określony okres, po którego upływie może zostać automatycznie odnowiony.

FlexKapitał to propozycja skierowana do zarejestrowanych w KRS lub CEIDG mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym także jednoosobowych działalności gospodarczych, oferujących usługi na zasadzie B2B/B2C oraz spółek od 3. miesięcy działalności. Obejmuje ona elastyczną linię kredytową dla firm, w ramach której przedsiębiorca uzyskuje dostęp do środków finansowych w wysokości do nawet 100 tys. zł. Może je wielokrotnie wypłacać do wysokości limitu, a następnie spłacać w 6 wygodnych ratach. Pieniądze dostępne w ramach otwartej linii kredytowej mogą zostać przeznaczone na dowolne cele związane z prowadzeniem firmy.

Proces wnioskowania o Flexkapitał jest maksymalnie uproszczony, aby korzystanie z linii było możliwe jak najszybciej po ukończeniu rejestracji. W czasie jego trwania przedsiębiorca musi podać NIP firmy, dane osobowe właściciela lub reprezentanta firmy, skan dowodu osobistego / paszportu. Konieczne jest także podłączenie konta bankowego w celu szybkiej analizy finansowej firmy. Po aktywacji usługi online środki dostępne są natychmiast (w ramach określonego limitu).

Dlaczego warto skorzystać z dodatkowego finansowania?

Dostęp do dodatkowych środków finansowych jest istotny zwłaszcza w konkurencyjnych branżach, które wymagają licznych inwestycji. Daje on możliwość kontynuowania działania bez konieczności obcinania wydatków w kluczowych obszarach. To także często ratunek w sytuacjach zagrożenia utratą płynności. Odnawialny kredyt w koncie użytkownika jest rodzajem zabezpieczenia w razie nieprzewidzianych sytuacji. Może także stanowić poduszkę finansową – posiadanie dodatkowych środków, które wykorzystasz na dowolny cel w każdym momencie, umożliwia swobodne prowadzenie firmy, bez martwienia się o utratę płynności. Często jest wykorzystywany także np. w ramach prowadzonych na szerszą skalę procesów modernizacyjnych.

Różnorodność zewnętrznych źródeł finansowania jest naprawdę duża, jednak przed skorzystaniem z każdej z ofert trzeba uważnie rozważyć wszystkie plusy i minusy. Należy także pamiętać, że decyzje związane z finansowaniem zewnętrznym warto skonsultować z doradcą finansowym, który będzie w stanie określić potrzeby przedsiębiorstwa w tym zakresie.

Ile wynosi okres kredytowania?

FlexKapitał to pożyczka dla firm, która ma odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców – niezależnie od branży, w jakiej działają. Linia przyznawana jest na okres 6 miesięcy. W tym czasie klient może swobodnie wypłacać środki do wysokości swojego limitu. Wypłacone środki są rozbijane na 6 rat w 6 kolejnych miesiącach. Każda spłata powoduje, że środki wracają do limitu, a klient może ponownie dokonać ich wypłaty. Po upływie 6. miesięcy i regularnych spłatach umowa o linię kredytową jest automatycznie odnawiana na kolejne pół roku.

Linia kredytowa w koncie a małe przedsiębiorstwa

To właśnie małe przedsiębiorstwa są często narażone na utratę płynności ze względu na bardzo wysoką zależność od innych podmiotów gospodarczych i zmian rynkowych. Elastyczna otwarta linia kredytowa może pozwolić na dalsze działanie, nawet jeżeli kontrahenci spóźniają się z regulacją należności, czy np. konieczne było zakupienie większej ilości materiałów przed dużym zleceniem. Zaletą jest także wygoda związana z uzyskaniem takiego rozwiązania. Linia kredytowa pozwala na bardzo szybki dostęp do środków. A to wszystko przy mniejszej liczbie formalności w stosunku do tradycyjnych kredytów w koncie firmowym przyznawanych przez banki.

Rozwiązanie dla nowych przedsiębiorstw – pozabankowa linia kredytowa

Mali przedsiębiorcy, którzy na rynku działają od niedawna, mogą mieć problem z uzyskaniem wsparcia finansowego z zewnętrznych źródeł. Te, aby przyznać kredyt w rachunku dla firm, wymagają zazwyczaj określonego stażu na rynku. Często wynosi on powyżej około roku lub więcej. Dla wielu przedsiębiorców pierwsze miesiące są jednak kluczowe. Odpowiedni debet dla firm staje się możliwością bardziej dynamicznego rozwoju w tym okresie. FlexKapitał przyznawany jest biznesom funkcjonującym od zaledwie 3 miesięcy. Pozabankowa linia kredytowa może więc zostać uruchomiona niedługo po starcie firmy.

Zalety linii kredytowej dla firm

Produkt oferowany przez Finiatę opracowany został z myślą o wygodzie i możliwościach, jakie daje przedsiębiorcom. Tym, czym wyróżnia się pozabankowa linia kredytowa dla firm, jest szybkość procesu uzyskania dostępu do środków oraz niewielka ilość formalności, jakich musi dopełnić właściciel biznesu. Obsługa zobowiązania prowadzona jest przez internet za pomocą indywidualnego profilu użytkownika. Linia kredytowa daje przy tym możliwość uzyskania wsparcia w wysokości od 1000, aż do 100 tys. zł.

 


Często zadawane pytania:

Co to jest linia kredytowa?

Linia kredytowa jest odnawialnym produktem finansowym, który przez określony okres daje firmom dostęp do środków w gwarantowanej wysokości wynikającej z umowy. W ramach linii kredytowej każdorazowe wypłaty nie wymagają składania oddzielnych wniosków.

Jak działa linia kredytowa?

W ustalonym w umowie okresie można wielokrotnie wypłacać pieniądze i dokonywać spłat. Po upływie czasu obowiązywania umowy i przy braku zaległości w spłatach linia jest odnawiana na kolejny okres.

Co to jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to rodzaj kredytu bankowego, w ramach którego środki mogą zostać przeznaczone wyłącznie na wydatki związane z bieżącą działalnością firmy. Niemożliwe jest więc jego wykorzystanie do spłaty np. zaległych faktur czy zadłużenia.

Co to jest odnowienie linii kredytowej?

Odnowienie linii kredytowej to automatyczny proces przedłużenia umowy po upływie określonego czasu. Występuje, o ile nie nastąpiły opóźnienia w spłatach, a wymagane dane firmy są aktualne.


Źródła:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się