spółka z o.o. ZUS

Firma bez ZUS-u? Czy warto przejść na spółkę z o.o.?

 •  13 min read

1418,48 zł tyle od stycznia 2023 wynosi suma miesięcznych składek ZUS uwzględniająca ubezpieczenie chorobowe. Dla budżetu najmniejszych firm i przedsiębiorców freelancerów to ogromne obciążenie. Skutecznym sposobem na uniknięcie comiesięcznej daniny jest rejestracja spółki z o.o. W artykule wyjaśnimy, na jakich zasadach może działać firma bez ZUS-u. Podpowiemy również, kiedy warto zamienić jednoosobową działalność na spółkę i jak założyć taką formę prawną firmy.


Z tekstu dowiesz się:


Wiele przedsiębiorstw, szczególnie tych mikro i małych szuka oszczędności na wszelakie sposoby. Choć dla wielu możliwość bezpłatnego skorzystania z usług NFZ wydaje się czymś niezbędnym, dla innych jest to dodatkowy koszt, którego można uniknąć. W głowach wielu przedsiębiorców pojawia się pytanie: czy mając spółkę, trzeba płacić ZUS? Odpowiadamy! Nie, są wyjątki, które umożliwiają Ci uniknięcie przykrego obowiązku. W jak spółce nie płaci się ZUS-u? 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest drugą (po jednoosobowej działalności gospodarczej) najczęściej wybieraną formą prawną prowadzenia działalności. W II kwartale 2023 r. stanowiły aż 14% wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorstw. Nic dziwnego. Coraz więcej biznesów docenia ogromne zalety prowadzenia spółki z o.o.

RCF Wg

Czym jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. jest spółką handlową, posiadającą własną osobowość prawną. W praktyce oznacza to, że jest niezależnym od wspólników podmiotem. Zasady funkcjonowania reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Spółkę z o.o. może założyć jeden lub kilku wspólników –  zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Minimalna wysokość kapitału zakładowego dla spółki z o.o. wynosi obecnie 5000 zł. Może on zostać wniesiony gotówką lub bezgotówkowo, w formie aportu. Jedną z najważniejszych zalet jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców. Co to oznacza dla Ciebie?

Ograniczona odpowiedzialność wspólników spółki z o.o.


Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, za długi organizacji odpowiadasz całym swoim majątkiem. Aby pozyskać środki na spłatę zadłużenia, komornik może zająć nie tylko środki zgromadzone na firmowym i prywatnym koncie, ale również Twoje mieszkanie, samochód i inne ruchomości. Za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada natomiast ona sama. Jeśli jesteś wspólnikiem (i nie jesteś członkiem zarządu), ponosisz odpowiedzialność ograniczoną do wartości wniesionego do spółki kapitału. Nawet jeśli firma popadnie w długi, Twój osobisty majątek pozostanie bezpieczny.

Spółka z o.o. sposobem na uniknięcie składek ZUS

Czy w spółce z o.o. trzeba płacić ZUS? Wspólnicy i członkowie zarządu spółki nie mają bowiem obowiązku płacenia składek ZUS z tytułu pełnionej funkcji. Jest to niewątpliwie jedna z głównych zalet prowadzenia tego typu działalności, czyli uniknięcia comiesięcznych świadczeń wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Brak składek ZUS — brak ubezpieczenia

Jeśli nie będziesz odprowadzał składek ZUS, nie będziesz objęty ubezpieczeniem społecznym i chorobowym. W takich okolicznościach korzystanie z publicznej służby zdrowia czy innych świadczeń może być znacząco utrudnione. Aby zapewnić sobie przywileje „etatowca”, możesz zatrudnić się w spółce jedynie na część etatu. Składki nie będą dużym obciążeniem dla budżetu, a Ty będziesz spał spokojnie.

Spółka z o.o. a składki ZUS — wyjątki

Rejestrując spółkę z o.o., możesz uniknąć odprowadzania składek ZUS. Pamiętaj jednak, że taki przywilej nie dotyczy jednoosobowych spółek. Wspólnik jednoosobowej spółki musi dokonać zgłoszenia siebie jako płatnika składek w ciągu 7 dni od rejestracji spółki.

Niestety, w takim przypadku udziałowcy nie mogą skorzystać z preferencyjnych warunków i ulg, co oznacza, że nie istnieje coś takiego jak jednoosobowa spółka z o.o. bez ZUS. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o zmianie charakteru swojego przedsiębiorstwa, sprawdź koniecznie, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie opłacalne. 

Obowiązkowi opłacania składek podlegają także wspólnicy i członkowie zarządu wykonujący swoje funkcje na podstawie umów o pracę albo umów cywilnoprawnych. Jeśli jesteś zatrudniony w spółce, odprowadzanie składek będzie konieczne.

Czy warto zamienić jednoosobową działalność na spółkę z o.o?

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala uniknąć comiesięcznych obciążeń względem ZUS. Czy rejestracja takiej formy prawnej firmy zawsze okaże się dobrym pomysłem? Nie do końca. Należy pamiętać o szeregu obowiązków, które spoczywają na wspólniku. 

Kiedy warto założyć spółkę z.o.o?

Założenie spółki z o.o. okaże się dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • przez jakiś czas prowadziłeś działalność gospodarczą, znasz zasady rozliczania podatków, jesteś sumienny i obowiązkowy,
 • masz w swoim otoczeniu zaufaną osobę, którą może zostać Twoim wspólnikiem,
 • skorzystałeś już ze wszystkich przywilejów i udogodnień dla przedsiębiorców i w najbliższym czasie „wejdziesz na duży ZUS”, 
 • planujesz nowe inwestycje o wysokim stopniu ryzyka. Dzięki spółce znacząco ograniczyć swoją odpowiedzialność, a w przypadku niepowodzenia, ochronisz osobisty majątek.

Kiedy warto dobrze się nad tym zastanowić?

Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś własnej firmy, rejestracja spółki z o.o. może okazać się bardzo ryzykowna. Owocne prowadzenie takiej formy działalności wymaga bowiem sporej wiedzy, sumienności i samokontroli. Przeciwskazaniem może być także specyficzna sytuacja przedsiębiorcy, wykonywanie określonych usług czy… brak zaufanego wspólnika.

W przypadku gdy nadal podlegasz pod mały ZUS, zmiana tylko dla braku obowiązku opłacania składek ubezpieczenia zdrowotnego może okazać się dla Ciebie wyjątkowo niekorzystna. 

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowania, przed rejestracją spółki z.o.o. skontaktuj się z doświadczoną księgową lub doradcą podatkowym. Dzięki takiej konsultacji poznasz blaski i cienie tego rozwiązania oraz dowiesz się, czy taka forma prawna przyniesie Ci korzyści.

Jak założyć spółkę bez ZUS-u?

Rejestracji spółki możesz dokonać na dwa sposoby:

 • tradycyjnie, poprzez podpisanie umowy w formie aktu notarialnego,
 • przez Internet, korzystając z platformy S24, udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Który sposób warto wybrać?

Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest tańsza i trwa krócej (przynajmniej w teorii) niż założenie jej w tradycyjny sposób. System S24 ma jednak kilka luk, a udostępniony przez ministerstwo wzór umowy nie pozwala na dokonywanie modyfikacji. To, która forma rejestracji okaże się dla Ciebie najlepsza, zależy więc od Twojej wiedzy, specyfiki działalności i możliwości czasowych.

 • Zależy Ci na tym, aby zarejestrować firmę jak najszybciej? Skorzystaj z trybu S24. Dzięki niemu Twoja firma pojawi się w KRS nawet w ciągu 24 godzin. Przed rozpoczęciem rejestracji zapoznaj się jednak ze szczegółowymi informacjami na temat działania platformy oraz wymaganych przez sąd załączników. Aby rejestracja przebiegła szybko i bezproblemowo możesz skorzystać ze standardowych dokumentów udostępnionych w formie elektronicznego formularza. 
 • Chcesz wprowadzić do umowy niestandardowe zapisy? Wybierz tradycyjny sposób rejestracji. Dzięki niemu maksymalnie dostosujesz treść dokumentu do potrzeb firmy.
 • Szukasz oszczędności? Jeśli zarejestrujesz spółkę przez internet, w Twoim portfelu zostanie kilkaset złotych. Koszt opłat sądowych w 2023 r. wynosi 250 zł, zamiast 500 zł, jak w przypadku tradycyjnym zapisie. 

Ważne: aby zarejestrować spółkę w systemie S24, musisz dysponować profilem zaufanym ePUAP lub podpisem kwalifikowanym. Dzięki tym elektronicznym narzędziom podpiszesz poszczególne dokumenty i potwierdzisz swoje dane. Nie masz profilu zaufanego ani podpisu kwalifikowanego? Nie martw się! Jeśli masz konto w jednym ze wskazanych niżej banków:

  • Alior Bank
  • ING Bank Śląski
  • Bank Pekao
  • mBank
  • Santander
  • PKO Bank Polski
  • Bank Millennium
  • Inteligo

profil zaufany założysz w ciągu zaledwie kilku minut. Zrobisz to także za pośrednictwem platformy Envelo (Grupa Poczty Polskiej).

Ile kosztuje rejestracja spółki z o.o.?

W przypadku spółki o kapitale zakładowym w wysokości 5000 zł, koszty rejestracji wyniosą:

 • od 982,72 zł do 1982,72 zł w przypadku tradycyjnego sposobu rejestracji
 • 350,39 zł w przypadku spółki zarejestrowanej w trybie S24.

Firma bez ZUS-u a VAT

Jeśli spółka będzie płatnikiem podatku VAT, po dokonaniu wpisu w KRS, będziesz musiał złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Zgodnie z aktualnymi przepisami przed dokonaniem wpisu urzędnicy skarbowi mają obowiązek dokonania czynności sprawdzających. W celu sprawdzenia, czy Twoja spółka rzeczywiście istnieje, mogą odwiedzić Cię pod adresem siedziby lub poprosić o dostarczenie dokumentów potwierdzających Twoje prawo do lokalu.

Firma bez ZUS-u – co musisz wiedzieć?

Chcesz założyć firmę bez ZUS-u? Pamiętaj o tym, że:

 • księgowość spółki z o.o. jest droższa od księgowości jednoosobowej działalności. Za pełną obsługę księgową takiej formy prawnej trzeba zapłacić od 350 zł netto „w górę”. Biorąc pod uwagę rosnące z roku na rok kwoty składek, oszczędności wynikające z rejestracji spółki i tak będą odczuwalne dla portfela;
 • spółka z o.o. podlega tzw. podwójnemu opodatkowaniu. Zysk spółki podlega opodatkowaniu podatkiem CIT (jego wartość wynosi 19% lub 9%), a wypłacone przez wspólników dywidendy podatkiem PIT. Choć wielu przedsiębiorców obawia się podwójnej płatności, istnieje wiele skutecznych i zgodnych z prawem sposobów optymalizacji podatkowej. Mówiąc w dużym uproszczeniu, kluczem do sukcesu jest wypłacanie pieniędzy ze spółki w taki sposób, który będzie dla niej kosztem;
 • prowadzenie spółki wymaga zdecydowanie większej dyscypliny niż prowadzenie jednoosobowej działalności. Jeśli masz problem z terminowym dostarczaniem dokumentów do biura księgowego, nie pamiętasz o braniu faktur za zakupione dla firmy produkty, prowadzenie spółki może przysporzyć Ci zdecydowanie więcej kłopotów niż korzyści.

Czy można nie płacić ZUS-u? Tak!

Rejestracja spółki z o.o. bez ZUS to skuteczny i zgodny z prawem sposób na uniknięcie comiesięcznych zobowiązań. Aby uniknąć rozczarowania i osiągnąć maksymalne korzyści wynikające z prowadzenia firmy w takiej formie, dokładnie przemyśl wszelkie za i przeciw. W przypadku pytań, czy wątpliwości, poproś o radę zaufanego specjalistę. Konsekwencje błędnie podjętej decyzji możesz bowiem odczuwać przez długie lata.

Źródło:

Rejestracje i upadłości przedsiębiorstw w II kwartale 2023 roku, GUS, 10.08.2023 r.

Comments 1

 1. Robert Grabowski pisze:

  Podobno od stycznia 2022 ubezpieczenie zdrowotne będzie miał każdy, w tym bezrobotny. Czyli prezesi i wspólnicy spółek też.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się