Firma bez ZUS-u? Czy warto przejść na spółkę z o.o.?

 •  11 min read

1431,48 zł — tyle od stycznia 2020 wynosi suma miesięcznych składek ZUS uwzględniająca ubezpieczenie chorobowe. Dla budżetu najmniejszych firm i przedsiębiorców — freelancerów to ogromne obciążenie. Skutecznym sposobem na uniknięcie comiesięcznej daniny jest rejestracja spółki z o.o. W artykule wyjaśnimy, na jakich zasadach spółki nie płacą ZUS-u. Podpowiemy również, kiedy warto zamienić jednoosobową działalność na spółkę i jak założyć taką formę prawną firmy.

Z tekstu dowiesz się:

Spółka z o.o. jest drugą (po jednoosobowej działalności gospodarczej) najczęściej wybieraną formą prawną prowadzenia działalności. W 2019 roku zarejestrowano aż 39454 takich podmiotów. Nic dziwnego. Coraz więcej przedsiębiorców docenia ogromne zalety prowadzenia spółki z o.o.

RCF Wg

Czym jest spółka z o.o.?


Spółka z o.o. jest spółką handlową, posiadającą własną osobowość prawną. W praktyce oznacza to, że jest niezależnym od wspólników podmiotem. Zasady funkcjonowania spółek z o.o. reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Spółkę z o.o. może założyć jeden lub kilku wspólników. Mogą być to osoby fizyczne albo osoby prawne. Minimalna wysokość kapitału zakładowego dla spółki z o.o. wynosi obecnie 5000 zł. Może on zostać wniesiony gotówką lub bezgotówkowo, w formie aportu. Jedną z najważniejszych zalet spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców. Co to oznacza dla Ciebie?

Ograniczona odpowiedzialność wspólników spółki z o.o.


Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, za firmowe długi odpowiadasz całym swoim majątkiem. Aby pozyskać środki na spłatę zadłużenia, komornik może zająć nie tylko środki zgromadzone na firmowym i prywatnym koncie, ale również Twoje mieszkanie, samochód i inne ruchomości. Za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada natomiast ona sama. Jeśli jesteś wspólnikiem (i nie jesteś członkiem zarządu), ponosisz odpowiedzialność ograniczoną do wartości wniesionego do spółki kapitału. Nawet jeśli firma popadnie w długi, Twój osobisty majątek pozostanie bezpieczny.

Spółka z o.o. sposobem na uniknięcie składek ZUS

Kolejną zaletą prowadzenia spółki z o.o. jest możliwość uniknięcia comiesięcznych świadczeń wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wspólnicy i członkowie zarządu spółki nie mają bowiem obowiązku odprowadzania składek ZUS z tytułu pełnionej funkcji.

Brak składek ZUS — brak ubezpieczenia

Jeśli nie będziesz odprowadzał składek ZUS, nie będziesz objęty ubezpieczeniem społecznym i chorobowym. W takich okolicznościach korzystanie z publicznej służby zdrowia czy innych świadczeń, które zapewnia opłacanie składek może być znacząco utrudnione. Aby zapewnić sobie przywileje „etatowca”, możesz zatrudnić się w spółce jedynie na część etatu. Składki nie będą dużym obciążeniem dla budżetu, a Ty będziesz spał spokojnie.

Spółka z o.o. a składki ZUS — wyjątki


Rejestrując spółkę z o.o., możesz uniknąć odprowadzania składek ZUS. Pamiętaj jednak, że taki przywilej nie dotyczy jednoosobowych spółek. Jeśli jesteś jedynym wspólnikiem, musisz dokonać zgłoszenia siebie jako płatnika składek w ciągu 7 dni od rejestracji spółki. Niestety, w takim przypadku udziałowcy nie mogą skorzystać z preferencyjnych warunków i ulg.

Obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają także wspólnicy i członkowie zarządu wykonujący swoje funkcje na podstawie umów o pracę albo umów cywilnoprawnych. Jeśli jesteś zatrudniony w spółce, odprowadzanie składek będzie konieczne.

Czy warto zamienić jednoosobową działalność na spółkę z o.o?

Założenie spółki z o.o. pozwala uniknąć comiesięcznych obciążeń względem ZUS. Czy rejestracja takiej formy prawnej firmy zawsze okaże się dobrym pomysłem? Nie do końca.

Kiedy warto założyć spółkę z.o.o?

Założenie spółki z o.o. okaże się dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • przez jakiś czas prowadziłeś działalność gospodarczą, znasz zasady rozliczania podatków, jesteś sumienny i obowiązkowy;
 • masz w swoim otoczeniu zaufaną osobę, którą może zostać Twoim wspólnikiem;
 • skorzystałeś już ze wszystkich przywilejów i udogodnień dla przedsiębiorców i w najbliższym czasie „wejdziesz na duży ZUS”;
 • planujesz nowe inwestycje o wysokim stopniu ryzyka. Dzięki spółce znacząco ograniczyć swoją odpowiedzialność, a w przypadku niepowodzenia, ochronisz osobisty majątek.

Kiedy warto dobrze się nad tym zastanowić?


Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś własnej firmy, rejestracja spółki z o.o. może okazać się bardzo ryzykowna. Owocne prowadzenie takiej formy działalności wymaga bowiem sporej wiedzy, sumienności i samokontroli. Przeciwskazaniem do rejestracji spółki może być także specyficzna sytuacja przedsiębiorcy, wykonywanie określonych usług czy… brak zaufanego wspólnika.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowania, przed rejestracją spółki skontaktuj się z doświadczoną księgową lub doradcą podatkowym. Dzięki takiej konsultacji poznasz blaski i cienie prowadzenia spółki i dowiesz się, czy taka forma prawna przyniesie Ci korzyści.

Jak założyć spółkę bez ZUS-u?

Rejestracji spółki możesz dokonać na dwa sposoby:

 • tradycyjnie, poprzez podpisanie umowy w formie aktu notarialnego,
 • przez Internet, korzystając z platformy S24 udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Który sposób warto wybrać?

Rejestracja spółki z o.o. przez Internet jest tańsza i trwa krócej (przynajmniej w teorii) niż założenie firmy w tradycyjny sposób. System S24 ma jednak kilka luk, a udostępniony przez ministerstwo wzór umowy nie pozwala na dokonywanie modyfikacji. To, która forma rejestracji okaże się dla Ciebie najlepsza, zależy więc od Twojej wiedzy, specyfiki działalności i… możliwości czasowych.

 • Zależy Ci na tym, aby zarejestrować firmę jak najszybciej? Skorzystaj z trybu S24. Dzięki niemu Twoja firma pojawi się w KRS nawet w ciągu 24 godzin. Przed rozpoczęciem rejestracji zapoznaj się jednak ze szczegółowymi informacjami na temat działania platformy oraz… wymaganych przez sąd załączników. Niestety, system nie dysponuje wzorami wszystkich. Aby rejestracja przebiegła szybko i bezproblemowo, musisz samodzielnie stworzyć ich treść (lub skorzystać z internetowych wzorów) i dołączyć do wniosku.
 • Chcesz wprowadzić do umowy niestandardowe zapisy? Wybierz tradycyjny sposób rejestracji. Dzięki niemu maksymalnie dostosujesz treść dokumentu do potrzeb firmy.
 • Szukasz oszczędności? Jeśli zarejestrujesz spółkę przez Internet, w Twoim portfelu zostanie kilkaset złotych.

Ważne: aby zarejestrować spółkę w systemie S24, musisz dysponować profilem zaufanym ePUAP lub podpisem kwalifikowanym. Dzięki tym elektronicznym narzędziom podpiszesz poszczególne dokumenty i potwierdzisz swoje dane. Nie masz profilu zaufanego ani podpisu kwalifikowanego? Nie martw się! Jeśli masz konto w jednym ze wskazanych niżej banków:

  • T-mobile Usługi Bankowe
  • Alior Bank
  • ING Bank Śląski
  • Bank Pekao
  • mBank
  • Santander
  • PKO Bank Polski
  • Bank Millennium
  • Inteligo,

profil zaufany założysz w ciągu zaledwie kilku minut. Zrobisz to także za pośrednictwem platformy Envelo (Grupa Poczty Polskiej).

Ile kosztuje rejestracja spółki z o.o.?

W przypadku spółki o kapitale zakładowym w wysokości 5000 zł, koszty rejestracji wyniosą:

 • od 982,72 zł do 1982,72 zł w przypadku tradycyjnego sposobu rejestracji
 • 350,39 zł w przypadku spółki zarejestrowanej w trybie S24.

Firma bez ZUS-u a VAT

Jeśli spółka będzie płatnikiem podatku VAT, po dokonaniu wpisu w KRS, będziesz musiał złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Zgodnie z aktualnymi przepisami przed dokonaniem wpisu urzędnicy skarbowi mają obowiązek dokonania czynności sprawdzających. W celu sprawdzenia, czy Twoja spółka rzeczywiście istnieje, mogą odwiedzić Cię pod adresem siedziby lub poprosić o dostarczenie dokumentów potwierdzających Twoje prawo do lokalu.

Firma bez ZUS-u – co musisz wiedzieć?

Chcesz założyć firmę bez ZUS-u? Pamiętaj o tym, że:

 • księgowość spółki z o.o. jest droższa od księgowości jednoosobowej działalności. Za pełną obsługę księgową takiej formy prawnej trzeba zapłacić od 350 zł netto „w górę”. Biorąc pod uwagę rosnące z roku na rok kwoty składek, oszczędności wynikające z rejestracji spółki i tak będą odczuwalne dla portfela;
 • spółka z o.o. podlega tzw. podwójnemu opodatkowaniu. Zysk spółki podlega opodatkowaniu podatkiem CIT (jego wartość dla większości podmiotów wynosi obecnie 9%), a wypłacone przez wspólników dywidendy — podatkiem PIT. Choć wielu przedsiębiorców obawia się podwójnego podatku, istnieje wiele skutecznych i zgodnych z prawem sposobów optymalizacji podatkowej. Mówiąc w dużym uproszczeniu, kluczem do sukcesu jest wypłacanie pieniędzy ze spółki w taki sposób, który będzie dla niej kosztem;
 • prowadzenie spółki wymaga zdecydowanie większej dyscypliny niż prowadzenie jednoosobowej działalności. Jeśli masz problem z terminowym dostarczaniem dokumentów do biura księgowego, nie pamiętasz o braniu faktur za zakupione dla firmy produkty, prowadzenie spółki może przysporzyć Ci zdecydowanie więcej kłopotów niż korzyści.

Czy można nie płacić ZUS-u? Tak!

Rejestracja spółki z o.o. to skuteczny i zgodny z prawem sposób na uniknięcie comiesięcznych zobowiązań względem ZUS-u. Aby uniknąć rozczarowania i osiągnąć maksymalne korzyści wynikające z prowadzenia firmy w takiej formie, dokładnie przemyśl wszelkie za i przeciw. W przypadku pytań, czy wątpliwości, poproś o radę zaufanego specjalistę. Konsekwencje błędnie podjętej decyzji możesz bowiem odczuwać przez długie lata.

Comments 1

 1. Podobno od stycznia 2022 ubezpieczenie zdrowotne będzie miał każdy, w tym bezrobotny. Czyli prezesi i wspólnicy spółek też.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się