Image2

Finanse dla Freelancerów i Przedsiębiorców Indywidualnych: Co warto wiedzieć, a czego nie

 •  14 min read

Biznes: się kręci. Twoi klienci: bardzo zadowoleni. Twoje finanse: czy musimy o tym mówić? Tak, musimy! Jako freelancer lub przedsiębiorca indywidualny tak interesujące tematy jak księgowość, podatki i płynność finansów i płatności to niestety chleb powszedni.

Niestety, ponieważ najczęściej nie są to tematy do których freelancerzy i mali przedsiębiorcy się palą. Organizacja swoich finansów jest jednak niezwykle ważna. W 2017r. upadło w Polsce 900 firm – nie licząc tarapatów freelancerów!

Kto traci kontrolę nad swoimi finansami, ryzykuje kłopotami, które są bardzo łatwe do uniknięcia stosująć odpowiednią organizację. I właśnie o tą organizację chodzi w tym artykule: Wytłumaczymy, jak w kilku prostych krokach kontrolować swoje finanse i omijać niebezpieczne pułapki i zatory płatnicze. Nasze wskazówki są praktyczne dla wszystkich freelancerów i małych przedsiębiorców. Nie musisz od razu zostać ekspertem od księgowości!

CFaaS Wg

Są pieniądze, jest biznes – Płynność ważniejsza od dochodowości!

Nie ważne, że masz dziesiątki zleceń: kiedy nie jesteś w stanie opłacić jednego zobowiązania na czas, możesz szybko wpaść w kłopoty. To właśnie dlatego powinno się planować płynność finansową, i każdy przedsiębiorca powinien poświęcać na to przynajmniej godzinę tygodniowo.

W przypadku zaciągniętych kredytów lub inwestycji, przeważnie tak czy tak musi regularnie przedstawiać perspektywę płynności. Warto zainwestować czas w taki dokument nawet gdy nie trzeba. Perspektywa płynności finansowej obnaża dziury i kreuje przejrzystość. Czarno na białym ukazuje jak poprawić płynność i w każdej chwili być w stanie wywiązać się z zobowiązań finansowych.

Jak powstają niedobory płynności?

Problemy z płynnością finansową często pojawiają się niespodziewanie dla przedsiębiorców i freelancerów, ponieważ nie planują płynności. Z odpowiednim planem finansowym nie powinny się w ogóle pojawić. Gdy płynne aktywa nie wystarczają by pokryć nagłą potrzebę, robi się gorąco. Potrzeby płynnych środków mogą zależeć od wielu czynników i po stronie dochodów i po stronie wydatków:

  1. Brak synchronizacji terminów płatności: Twoi dostawcy wystawiają tobie faktury z krótszymi terminami płatności niż ty podajesz na fakturach dla swoich kontrahentów. Musisz więc spłacić zobowiązanie wobec dostawcy zanim klient zapłaci za Twoją pracę.  
  2. Niesolidni kontrahenci: Nie każdy klient płaci na czas. Być może jako młody przedsiębiorca starasz się o dobre relacje z nowymi klientami i dlatego wolisz poczekać niż upominać się o zapłatę. Wystarczy jedna faktura od dostawcy, i zator płatniczy gotowy!
  3. Niespodziewane dopłaty podatku dochodowego: Szczególnie na początku działalności gospodarczej dochody lubią rosnąć, a razem z nimi kwota do zapłaty dla urzędu skarbowego. Nie trudno zaspać PIT, lecz urząd skarbowy nigdy nie śpi, i bez skrupułów nalicza dopłaty podatkowe. I skąd wziąć na to pieniądze?

płynność finansowa firm

Z powodów takich niedopatrzeń można nabawić się niezłego bólu głowy, nawet gdy skrzynka pocztowa pęka od zleceń.

Finanse kochają porządek: Prowadź oddzielne konta

Jeśli zależy Ci na całkowitej kontroli Twoich finansów nie wystarczy tylko kontrola wchodzących i wychodzących płatności biznesowych. Powinieneś mieć także oko na swoją sytuację finansową na prywatnych kontach. Ważne jest przecież odłożenie pieniędzy na swoje osobiste wydatki i oszczędności.

Szczególnie dla freelancerów nieporządek w finansach może ciągnąć za sobą poważne konsekwencje, gdy traci się orientację w finansach biznesowych i prywatnych. Właśnie dlatego szczególnie dla tych działaczy jednoosobowych polecamy oddzielne konta. Aby uzyskać całkowitą przejrzystość warto zainwestować w cztery oddzielne konta, każde stricte do wydatków z poszczególnych kategorii:

  1. Prywatne: Twoje prywatne konto, z twoimi pieniędzmi którymi zarządzasz w wolnym czasie. Polecamy ustawienie comiesięcznego automatycznego przelewu budżetu (pensji) z konta biznesowego na konto prywatne.
  2. Stałe wydatki: Przez drugie konto opłacasz wydatki stałe, czyli czynsz za lokal, składki ubezpieczeniowe, raty kredytowe, etc., a więc wszystkie wydatki, które są łatwo do zaplanowania i nie stanowią żadnej niespodzianki. Także na to konto warto ustawić comiesięczny automatyczny przelew potrzebnej kwoty z konta biznesowego.
  3. Konto biznesowe: Właśnie na tym koncie znajdą się wszystkie biznesowe dochody i wydatki: zapłaty dla dostawców, zapłaty od kontrahentów – standardowe przelewy biznesowe. Nic więcej.
  4. Podatki: Aby nie przeżyć niemiłej niespodzianki na koniec roku podatkowego, warto się zabezpieczyć czwartym kontem, na które powinieneś co miesiąc odkładać trochę pieniędzy na wypadek niedopłaty podatku dochodowego. Najłatwiej liczyć podatkiem z minionego roku: podziel sumę zapłaconego podatku dochodowego przez 12 i przelewaj tą kwotę co miesiąc z konta biznesowego na konto podatkowe. Jeśli płacisz podatek ryczałtem, płać go z konta biznesowego. To konto ma być na czarną podatkową godzinę.

jak dbać o płynność finansową fimy

Rozkładając swoje finanse na cztery konta łatwiej będzie Ci śledzić stan dochodów i wydatków. Mając je na oku, planowanie płynności finansowej to pestka, po prostu trzymaj się tej logiki rozkładania finansów. Dodatkowym plusem takiej organizacji jest ograniczenie wydatków prywatnych, przez co nie grozi Ci życie ponad stan. Prywatne wydatki idą tylko z jednego konta, z prywatnego.


Wyprzedzaj konkurencję tydzień po tygodniu! – Subskrybuj darmowy newsletter 

Zadbaj o oszczędności i kapitał rezerwowy

Plan to wróg przypadku. Aby mieć całkowitą kontrolę nad swoimi finansami także na przyszłość warto od pierwszego dnia przedsiębiorczości dbać o kapitał rezerwowy i przyszłą emeryturę. Wielu przedsiębiorców dba o to dopiero gdy jest już za późno.

Każdy przedsiębiorca wie, że klienci przychodzą i odchodzą. Fluktuacja przychodów to standard przy prowadzeniu własnego biznesu. Aby się zabezpieczyć finansowo zalecamy dodać “zderzak” finansowy, czyli trochę zawyżyć stałe zlecenia przelewów na poszczególne konta. Po prostu dolicz do kwot które przelewasz pięć do dziesięciu procent, aby automatycznie uzbierały się oszczędności. One pomogą Ci przetrwać w przypadkach nagłych problemów z płynnością oraz pozwolą na opłacenie prywatnych składek emerytalnych.

To warto powierzyć ekspertom – Podatki i księgowość

Księgowość i podatki należą do najmniej lubianych, ale niestety najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne opracowywanie tych obowiązków, jednak nie zawsze jest to idealne rozwiązanie.

Deklaracje podatkowe to duże źródło stresu dla przedsiębiorców, w końcu jeden błąd może mieć poważne konsekwencje. Aby uniknąć i stresu i pomyłek warto zgłosić się do doradcy podatkowego i biur księgowych. Eksperci przejmą nieprzyjemne zadania jak dekretację dokumentów księgowych, bez stresu dla Ciebie i bez pomyłek. Cena usługi księgowej mieści się w okolicach nawet 300 zł miesięcznie.

Aby zająć się podatkami w odpowiedni sposób szybko może co miesiąc zlecieć cały dzień pracy. W takim przypadku łatwo wyliczyć co się bardziej opłaca: zamiast grzebać w papierach cały dzień, warto skupić się na prowadzeniu i rozkręcaniu biznesu. Niektóre rzeczy warto powielić ekspertom.

księgowość i podatki płynność firmy


Ciekawostki dla przedsiębiorców co tydzień w twojej skrzynce! – Subskrybuj darmowy newsletter


Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się