Faktoring czy kredyt?

 •  2 min read

Zarówno faktoring jak i kredyt służą do finansowania działalności firmy. Podobieństwa w tym miejscu się kończą. Podstawowe różnice między tymi produktami to szybkość decyzji, jej dostępność oraz ryzyko. Biorąc te różnice pod uwagę faktoring jest dużo atrakcyjniejszą usługą.

Kredyty są oferowane przez Banki, które z reguły mają dość restrykcyjną politykę kredytową i zazwyczaj wymagają ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń, a cały ten proces zajmuje dużo czasu.

Natomiast Faktoring jest oferowany głównie przez firmy faktoringowe, które nie muszą prowadzić tak restrykcyjnej polityki kredytowej jak Banki. Dzieje się tak dlatego, że firmy faktoringowe pożyczają swoje pieniądze, a bank pieniądze swoich klientów. Dzięki temu firmy faktoringowe takie jak Finiata mogą być bardziej elastyczne, a decyzja jest wydawana nie dłużej niż w ciągu 24 godzin.

Bardzo ważną zaletą faktoringu jest fakt, że faktoring to finansowanie posprzedażowe czyli takie które jest oparte o istniejące już faktury. W przypadku kredytu nie mamy pewności czy i kiedy będziemy mogli się z niego wywiązać, więc decydując się na kredyt godzimy się z trochę większym ryzykiem niż w przypadku faktoringu.

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z obu produktów. Z kredytu aby dokonać pierwszych zakupów towaru. Następie aby nie czekać na zapłatę od kontrahenta, aby zaopatrzyć się ponownie, korzystamy z faktoringu, który przyspiesza spływ pieniędzy z należności. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w szybki i prosty sposób znacząco zwiększyć obroty firmy, co na koniec przekłada się na zysk.

A z jakich narzędzi finansowania korzysta Twoja firma?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się