Zatory płatnicze coraz większym problemem wśród przedsiębiorców

Zatory płatnicze coraz większym problemem wśród przedsiębiorców

 •  2 min read

Krajowy Rejestr Długów opublikował właśnie raport „Portfel należności polskich” za pierwszy kwartał 2018 roku. Odsetek przeterminowanych należności w portfelu polskich przedsiębiorstw zwiększył się o 0,4 punktu procentowego. To najwyższy wynik od dwóch lat.

Według raport KRD małe firmy aktualnie czekają na płatności aż 4 miesiące, mikroprzedsiębiorstwa zaś 3 miesiące i 23 dni. Nieco krócej na zapłatę czekają średnie firmy (3 miesiące i 16 dni) natomiast duże już tylko 2 miesiące i 6 dni. Najszybciej regulowane są faktury w branży handlowej, a najgorsza sytuacja wciąż jest w branży budowlanej.

W pierwszych trzech miesiącach 2018 roku aż 55,7% firm nie było w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań, co wpływa negatywnie na wizerunek firm i powoduje, że kontrahenci narzucają im przy współpracy gorsze warunki finansowe. 28,9% firm z powodu zaległych płatności jest zmuszona do ograniczania inwestycji, a 10,4% redukuje zatrudnienie lub zmniejsza pracownikom wynagrodzenie.

Firmy przyznają, że coraz częściej przeciwdziałają opóźnieniom płatności i ich skutkom. Przeznaczają na to już średnio 7,3% ogółu swoich kosztów (w poprzedniej edycji badania było to 6,1%).

Badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” jest prowadzone co kwartał od 2009 r. przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

źródło: krd.pl

Comments 1

  1. Szymon pisze:

    Chyba nigdy nie będę stanie zrozumieć tego, że ludzie nie są w stanie zapłacić w terminie. Mi nie tyle, co byłoby głupio, ale po prostu wstyd za to, że nie potrafię tak zorganizować pieniędzy, by komuś zapłacić…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się