Zakaz handlu w niedzielę – o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Zakaz handlu w niedzielę – o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca?

 •  2 min read

Dziś pierwsza niedziela ograniczająca handel . Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości nawet 100 tysięcy złotych.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą tylko dwie niedziele, w które będzie można robić zakupy – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. O czym jeszcze należy pamiętać? Podpowiadamy:

  1. W niedzielę mogą być otwarte sklepy, w których za kasą stoi właściciel.

  2. Z zakazu wyłączone są m. in. piekarnie, lodziarnie, cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, stoiska z kwiatami i zniczami przy cmentarzach, zakłady pogrzebowe, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych i placówki pocztowe.

  3. W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

  4. W każdym powiecie na terenie Polski w niedziele objęte zakazem będzie wyznaczony inspektor pracy, do którego telefonicznie można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel. Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się