Za trzy miesiące wchodzą nowe przepisy o ochronie danych osobowych

Za trzy miesiące wchodzą nowe przepisy o ochronie danych osobowych

 •  2 min read

Przypominamy, że 25 maja 2018 roku wchodzą w życie przepisy Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, zwanego w Polsce, w skrócie RODO. Będą one obowiązywały w całej Unii Europejskiej.

– Administratorzy mają już bardzo mało czasu, by przygotować się do unijnej reformy w ochronie danych osobowych. Jeśli posiadają zgody na przetwarzanie danych osobowych, to powinni przeanalizować, czy są wyrażone dobrowolnie, w precyzyjnie określonych celach. Jeśli nie, trzeba będzie uzyskiwać je od nowa – powiedział Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Nowe przepisy znacznie zaostrzają kary finansowe. Kary administracyjne mogą sięgnąć nawet 20 mln euro lub 4 procent światowego obrotu firmy.

GIODO poinformował również, że przygotowuje specjalne publikacje mające zwiększać rozumienie nadchodzących zmian.

A oto najważniejsze przepisy w nowej dyrektywie:

1) Przetwarzanie danych osobowych osób poniżej 16 roku życia będzie możliwe tylko
za zgodą opiekuna prawnego.

2) Wszelkie informacje powinny zostać przedstawione w sposób czytelny dla przeciętnego użytkownika. Osoba powinna być świadoma, że jego dane są zbierane, wykorzystywane
i przetwarzane w odpowiednim zakresie.

3) Możemy zażądać usunięcia naszych danych, jeśli ich przetwarzanie nie jest już niezbędne, nie spełnienia założonych celów lub były one przetwarzane niezgodnie
z prawem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się