Wzrośnie płaca minimalna

Wzrośnie płaca minimalna

 •  2 min read

Od 2018 roku wzrośnie płaca minimalna oraz minimalna stawka godzinowa. Według Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej najniższą krajową zarabia ok. 1,4 miliona Polaków.

Od przyszłego roku kwota minimalnego, miesięcznego wynagrodzenia wzrośnie o 100 zł. Rząd przyjął również podwyżkę minimalnej stawki godzinowej. Podobnie jak wynagrodzenie za pracę, godzinowa stawka minimalna podlega szczególnej ochronie.

Dobre informacje dla pracowników

12 września 2017 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018r. Najniższa, krajowa płaca minimalna w 2018 roku wyniesie 2100 zł brutto (ok. 1530 netto). Natomiast minimalna stawka godzinowa w przyszłym roku to 13,7 zł brutto.

Co to oznacza w praktyce?

Dla pracodawcy oznacza to, że niezależnie od posiadanych kwalifikacji, zaszeregowania osobistego, czy składników wynagrodzenia, musi wypłacić każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym, miesięcznym wymiarze czasu pracy przynajmniej minimalną stawkę. Wynagrodzenie poniżej przyjętego pułapu stanowi naruszenie praw pracowniczych.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia wiąże się również ze wzrostem kwoty odprawy przy zwolnieniu grupowym, dodatku za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Comments 1

  1. Aniaa pisze:

    I tak też wszystkie kwoty płac minimalnych , progów podatkowych to smiech na sali . Daleko nam do zachodu . I jak to możliwe że u nich przy podobnych cenach w sklepach , kwota wolna od podatku ( próg ubóstwa ) wynosi np. UK 11500f , a u nas grosze ? Co dla nas jest inny wskaźnik ubóstwa ?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się