Właściciel firmy będzie mógł zajrzeć do telefonów i e-maili swoich pracowników

Właściciel firmy będzie mógł zajrzeć do telefonów i e-maili swoich pracowników

 •  2 min read

Wprowadzenie Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, czyli tzw. RODO wprowadzi zmiany w kontroli czasu pracy pracowników.

Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że każdy przedsiębiorca będzie mógł monitorować należące do pracowników firmowe skrzynki pocztowe, telefony, a także komunikatory w celu sprawdzenia, czy dobrze wykorzystują oni czas pracy.

Będzie można monitorować także dyski w komputerach, oraz samochody służbowe.
W praktyce oznacza to, że właściciel firmy będzie mógł np. sprawdzić służbowe telefony pod kątem korzystania z internetu i logowania się na portalach społecznościowych albo śledzić (za pomocą GPS), gdzie jego pracownik jeździ służbowym autem.

Nowe przepisy zakładają również ochronę prywatności pracownika. Monitoring służbowych narzędzi do pracy nie będzie mógł naruszać tajemnicy korespondencji i innych dobór osobistych. Jeżeli zatem szef przyłapie pracownika na wysyłaniu ze służbowej skrzynki pocztowej prywatnych e-maili, to nie będzie mógł ich w całości przeczytać.

RODO określi także zasady monitoringu za pomocą kamer. Będzie on możliwy tylko dla zabezpieczenia pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania
w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracownika na szkodę.

Posiadanie monitoring w firmie będzie zgodne z prawem, jeśli na 2 tygodnie przed jego uruchomieniem właściciel firmy poinformuje pracowników o tym fakcie.

Comments 1

  1. InstalProject pisze:

    Podoba mi się to, w jaki sposób zostało tutaj wszystko opisane. Artykuł niezbyt długi, ale za to dużo można się dowiedzieć. No i super.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się