Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje dla e-handlu

Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje dla e-handlu

 •  2 min read

Nowe przepisy dotyczące podatku VAT wprowadzone przez unijnych ministrów finansów mają na celu ułatwić pobierania tego podatku, gdy klienci kupują produkty, czy usługi w internecie. Dyrektywa ma również wspomóc walkę
z oszustwami.

Dzięki nowym regulacjom zostanie utworzony ogólnoeuropejski portal internetowy,
który będzie oferował firmom prosty system poboru VAT. By było sprawiedliwie, przepisy
zakładają, że podatek będzie płacony w państwie, w którym znajduje się konsument.

Najbardziej odczuwalną zmianą dla konsumentów będzie naliczanie VAT dla wszystkich przesyłek niezależnie od ich wartości. Aktualnie dla towarów poniżej 22 euro, które wwożone są spoza Unii nie jest doliczany podatek. Przepis ten jest mocno nadużywany
i wiele paczek ma celowo zaniżoną wartość. To główna zmiana, która ma na celu wspomóc walkę z oszustami, bo nieuczciwa konkrecja to jeden z podstawowych problemów firm zarejestrowanych w krajach Unii. Instytucje unijne szacują, że oszustwa na podatku VAT w sprzedaży na odległość w Unii Europejskiej wynoszą 5 mld euro rocznie.

Podatek VAT będą pobierały sklepy internetowe, za pośrednictwem których odbywa się sprzedaż. Będzie on płacony w państwie, w którym znajduje się konsument.

Parlament Europejski przewiduje jednak ułatwienia dla nowo powstałych firmy, start-upów oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli ich sprzedaż transgraniczna będzie poniżej 10 tys. euro rocznie, będą mogły stosować regulacje dotyczące podatku VAT, jakie obowiązują w ich kraju.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się