Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zablokować Twoje konto

Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zablokować Twoje konto

 •  2 min read

Od 30 kwietnia konta firm podejrzanych o oszustwa podatkowe będą mogły zostać zablokowane przez szefa skarbówki.

Informujemy, że z końcem kwietnia szef Krajowej Administracji Skarbowej nabywa uprawnienia do blokowania rachunków na żądanie. Dodatkowo od lipca tego roku skarbówka uzyska również dostęp do informacji o transakcjach na rachunkach bankowych.

Dzięki systemowi teleinformatycznemu izby rozliczeniowej (w skrócie STIR) jest już możliwość wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS).

Zmiany związane z szerszą kontrolą rachunków były wprowadzane stopniowo. Od marca b.r. za pośrednictwem STIR przekazywane są administracji skarbowej informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, STIR jest narzędziem do zwalczania wyłudzeń w VAT, w tym tzw. transakcji karuzelowych, tworzonych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych podmiotów. Monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych (czyli innych niż rachunki osób fizycznych, służące do celów prywatnych).

W przypadku uzasadnionego podejrzenia o wyłudzenie skarbowe szef KAS ma prawo zablokować rachunek na trzy doby. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro, blokada rachunku może być przedłużona nawet do trzech miesięcy.

Comments 1

  1. Kasia pisze:

    Nie popieram takiego rozwiązania problemu związanego z oszustwami finansowymi. Są lepsze sposoby.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się