Split payment już od lipca

Split payment już od lipca

 •  2 min read

Od 1 lipca 2018 roku podatnicy będą mogli rozliczać podatek VAT na nowych zasadach.  Przepisy nie uwzględniają przedsiębiorców rozliczających się przez zwykłe rachunki oszczędnościowe. 

Mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment) zakłada, że wystawiający fakturę będzie mógł swobodnie dysponować tylko jej kwotą netto.
Kwota netto będzie przekazywana jak dotychczas na rachunek bankowy sprzedawcy. Natomiast kwota podatku VAT będzie przelewana na oddzielny, specjalnie do tego przeznaczony rachunek.

Środki zgromadzone na tym rachunku będą cały czas należały do podatnika. Jednak możliwości ich użycia będzie mocno ograniczone. Projekt ustawy zakłada, że można z nich skorzystać wyłącznie do przelewów na inny rachunek VAT oraz do opłacania własnych zobowiązań podatkowych z tytułu VAT do urzędu skarbowego.

Split payment nie będzie obowiązkowy. Jednak Ministerstwo Finansów  zachęca do skorzystania w zamian za szereg ulg. Firmy, które skorzystają z mechanizmu podzielnej płatności nie będą:

  • podlegały sankcji VAT-owskiej,
  • miały naliczonych odsetek za zwłokę,
  • solidarnie odpowiedzialne podatkowo z dostawcą towarów.

Jest to szczególnie ważne dla firm działających w branżach takich jak: wyroby stalowe, paliwa, niektóre metale szlachetne i wyroby elektroniczne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się