Skarbówka będzie kontrolować firmowe samochody

Skarbówka będzie kontrolować firmowe samochody

 •  2 min read

Ministerstwo Finansów planuje śledzić samochody osobowe i ciężarowe należące do przedsiębiorców za pomocą skanowania tablic rejestracyjnych. Ma być to kolejny sposób sprawdzania, czy firmy płacą podatki.

Gazeta Wyborcza poinformowała, że fiskus ma w planach wykorzystanie nowego narzędzia do walki z nieuczciwymi firmami. Jeśli przedsiębiorca ma straty, a jego samochody są w ruchu, to Urząd Skarbowy podejrzewa oszustwa podatkowe.

Paweł Cybulski, wiceminister finansów tłumaczy, że będą to działania podejmowane w momencie pozyskania dowodów wskazujących na uzasadnione podejrzenie niewywiązywania się z obowiązków podatkowych.

Skanowanie tablic ma pozwolić na sprawdzenie trasy aut firmowych.
Z pomysłu nie są zadowoleni ani przedsiębiorcy, ani eksperci zapytani o opinię przez dziennikarza Gazety Wyborczej. Uważają,że jeśli państwo i służby będą znały trasy pojazdów, to mogą gromadzić informacje o prywatnym życiu ludzi, a później ich szantażować. Ponadto „z góry” zakłada się, że wszyscy przedsiębiorcy są podejrzani. Pomysł ministerstwa nie podoba się również organizacjom chroniącym prywatność obywateli.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się