RODO – o czym należy pamiętać?

RODO – o czym należy pamiętać?

 •  2 min read

25 maja 2018 roku w całej Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać przepisy Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, zwanego w Polsce, w skrócie zwane RODO.

Firmy i instytucje, które nie zastosują nowych przepisów mogą zapłacić karę nawet do 20 mln euro lub 4 procent całego obrotu firmy. Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji w stacji TVN24 wytłumaczył skąd tak wysokie stawki:

To jest maksymalna kara. Ale musimy pamiętać, skąd ona się wzięła. Z jednej strony UE chciała wskazać maksymalny wymiar kary, który będzie odczuwalny przez takie kolosy, jak Facebook, Google, Microsoft, ale z drugiej strony, żeby ta kara ich nie zabiła – powiedział podczas wywiadu w TVN24 dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Dostosowania do RODO wymagają również zmiany ok 150 aktów prawnych.

Przypominamy najważniejsze przepisy:

1) Przetwarzanie danych osobowych osób poniżej 16 roku życia będzie możliwe tylko za zgodą opiekuna prawnego.

2) Wszelkie informacje powinny zostać przedstawione w sposób czytelny dla przeciętnego użytkownika. Osoba powinna być świadoma, że jego dane są zbierane, wykorzystywane i przetwarzane w odpowiednim zakresie.

3) Możemy zażądać usunięcia naszych danych, jeśli ich przetwarzanie nie jest już niezbędne, nie spełnienia założonych celów lub były one przetwarzane niezgodnie z prawem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się