Raport KRD o zatorach płatniczych

Raport KRD o zatorach płatniczych

 •  2 min read

Zatory płatnicze to jeden z podstawowych problemów polskich przedsiębiorców. Krajowy Rejestr Długów opublikował właśnie informacje na temat sytuacji finansowej polskich firm.
„Portfel należności polskich przedsiębiorstw” to wydawany raz na kwartał wspólny raport Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.


Według danych za III kwartał 2017 roku aż 85 procent firm ma trudności z otrzymaniem należności od kontrahentów. Nabywcy spóźniają się z oddaniem pieniędzy za sprzedane usługi i towary lub nie płacą za nie w ogóle. Najdłużej na zapłacenie faktur czekają firmy budowlane a najkrócej w przemysłowe. W III kwartale tego roku przedsiębiorcy czekali na pieniądze od kontrahentów średnio 3 miesiące i 3 dni. To o 10 dni krócej w porównaniu do poprzedniego kwartału.

W KRD zarejestrowanych jest prawie 61 tys. przedsiębiorstw budowlanych, które mają łącznie prawie 263 tys. niezapłaconych faktur. Aktualnie zadłużenie w tej branży wynosi 2,21 mld zł. Na drugim miejscu pod względem niezapłaconych należności są przedsiębiorstwa finansowe. Najmniej problemów z odzyskaniem należności od kontrahentów mają firmy handlowe.
– Jak wskazują sami budowlańcy, w najbliższym kwartale sytuacja w tym sektorze wcale się nie polepszy. Aż 38 % firm budowlanych obawia się jeszcze większych niż dotychczas problemów z odzyskaniem pieniędzy za wystawione faktury. A jeszcze trzy miesiące wcześniej w ten sposób odpowiedziało 15% ankietowanych z tego sektora. To niepokojące sygnały, tym bardziej, że problemy z płatnościami można zauważyć gołym okiem w zadłużeniu tej branży” – powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się