Polska gospodarka z najlepszym wynikiem od 2011 roku

Polska gospodarka z najlepszym wynikiem od 2011 roku

 •  2 min read

PKB w czwartym kwartale 2017 roku wzrosło o 5,1%. Pierwszy raz od dłuższego czasu istotny wkład we wzrost PKB miały inwestycje. W całym 2017 roku polska gospodarka wzrosła o 4,6 procent.

Dobre wiadomości dla przedsiębiorców! Zdaniem wiceministra finansów, Leszka Skiby w Polsce mamy bardzo dobry klimat gospodarczy, który wiąże się jednocześnie z wykorzystaniem środków europejskich, zaufaniem konsumentów, dobrą dynamiką konsumpcji prywatnej. Dzięki temu firmy widzą powody do inwestowania w naszym kraju.

– Doskonale wiemy, że dynamiczny i trwały wzrost musi opierać się na trzech filarach. Do systematycznie rosnących w ciągu całego roku konsumpcji i eksportu dołączyły też nakłady inwestycyjne(…). Na rozwój trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie i pełna satysfakcja będzie wtedy, gdy podobna tendencja we wszystkich trzech filarach wzrostu będzie obserwowana w następnych miesiącach i latach. Wydaje się, że mamy na to duże szanse, a określony w planie Morawieckiego model rozwoju przynosi oczekiwane efekty. I to nie tylko statystyczne. Według styczniowych badań CBOS, Polacy najlepiej od 1989 r. oceniają nie tylko sytuację gospodarczą w kraju, ale też poziom życia i warunków materialnych gospodarstw domowych – powiedział Jerzy Kwieciński, szef Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Więcej szczegółów na temat wzrostu PKB w czwartym kwartale Główny Urząd Statystyczny opublikuje 28 lutego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się