Pamiętaj: na wybór lub zmianę formy opodatkowania masz czas  do 20 stycznia

Pamiętaj: na wybór lub zmianę formy opodatkowania masz czas do 20 stycznia

 •  3 min read

Przypominamy wszystkim przedsiębiorcom, że do 20 stycznia muszą podjąć decyzję o sposobie rozliczania z fiskusem.

Przedsiębiorca rozliczając działalności gospodarczej może wybrać jedną z czterech form opodatkowania firmowych dochodów. Podpowiadamy w jakich przypadkach, która forma jest korzystna:

Skala podatkowa (zasady ogólne)

W skali podatkowej wyróżniamy dwie stawki podatku:

  • 18% – w odniesieniu do rocznych dochodów do kwoty 85 528 zł,

  • 32% – przy dochodach powyżej 85 528 zł.

Przy tej formie opodatkowania jest możliwość rozliczania z małżonkiem oraz wykorzystania ulgi na dzieci.

Podatek liniowy

Podatek liniowy to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców o wysokich dochodach. Przy tej formie opodatkowania obowiązuje stała stawka podatku 19%. STAŁA oznacza, że nie wzrośnie ona w przypadku wzrostu dochodów. Przy tej formie opodatkowania nie można skorzystać z kwoty wolnej od podatku oraz preferencji i ulg podatkowych .

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w większości przypadków wiąże się
z niższymi stawkami podatku niż w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego. Firmy rozliczające się na ryczałcie nie mogą jednak pomniejszać przychodu o koszty jego uzyskania.

Karta podatkowa

Firmy korzystające z karty podatkowej opłacają odpowiednią kwotę podatku ustaloną przez urząd skarbowy, która nie odzwierciedla uzyskanych przychodów. Wysokość kwoty zależy od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników czy liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza Ta forma opodatkowania dotyczy bardzo wąskiej grupy fachowców m. in. fryzjerów, jubilerów, kominiarzy, czy lakierników zatrudniających w zależności od zawodu od 2 do 5 pracowników. Przy tej formie opodatkowania nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Stawki na 2018 rok są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Rozwoju
i Finansów z dnia 21 listopada 2017 roku.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się