Nowe prawa ułatwiające prowadzenie działalności

Nowe prawa ułatwiające prowadzenie działalności

 •  2 min read

Domniemanie uczciwości i rozwiązywanie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy to jedne z najważniejszych zasad, jakie wchodzą w ramach Konstytucji Biznesu.

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania faktycznych wątpliwości na jego korzyść to najważniejsze zmiany jakie wchodzą w pakiecie ustaw Konstytucji Biznesu.

Kontrole Urzędu Skarbowego
Prawo przedsiębiorców jest modernizacją Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 roku. Nowe zasady m. in. przewidują, że kontrola Urzędu Skarbowego może być przeprowadzona dopiero po analizie prawdopodobieństwa naruszenia prawa przez przedsiębiorcę. Musi być też zaplanowana z wyprzedzeniem.

Objaśnienia prawne
Nowością są też tzw. objaśnienia prawne. Organy administracji centralnej będą publikowały napisane prostym, przystępnym językiem objaśnienia najtrudniejszych przepisów. Urząd, po wydaniu objaśnienia, nie będzie mógł stosować już odwrotnej praktyki. Przedsiębiorcy, którzy się do nich dostosują będą chronieni przez takie interpretacje.

Ulga na start i działalność bez rejestracji
Dzięki „uldze na start” początkujący przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Zaś dzięki działalności nierejestrowanej osoba fizyczna, prowadząca firmę, której miesięczne przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, nie musi rejestrować działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się