Nowa ulga dla przedsiębiorców już od stycznia

Nowa ulga dla przedsiębiorców już od stycznia

 •  2 min read

24 listopada 2017 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę, dzięki której zwiększy się ulga podatkowa dla przedsiębiorców na działalność badawczo-rozwojową, a także umożliwi tworzenie przez uczelnie spółek do zarządzania infrastrukturą badawczą.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Dzięki nim firmy, które inwestują w badania i rozwój (B+R) będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 100%. Natomiast centra badawczo-rozwojowe będą mogły skorzystać z odliczenia w wysokości 150%. Nowa ustawa wprowadza jednolity system odliczania kosztów dla wszystkich firm bez względu na wielkość przedsiębiorstwa czy rodzaj kosztów.

Prezydent ma nadzieję, że ustawa zatrzymania w Polsce młodych, zdolnych ludzi, którzy dzięki ulgom będą mogli realizować się badawczo i naukowo. W publikacji Polskiej Agencji Prasowej czytamy, że ta ustawa ma umożliwić również Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) korzystanie z instrumentów finansowych oraz udzielanie pomocy finansowej o charakterze zwrotnym. Zwrot ten będzie mógł stanowić źródło dalszego wsparcia polskiej polityki innowacyjnej. Natomiast eksperci wypowiadający się w temacie ulgi dla Dziennika Gazety Prawnej uważają, że ze względu na zmianę ustawy o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym, która również będzie obowiązywała od 1 stycznia 2018 r. z odliczenia nie będą mogły skorzystać start up’y. Według nich, podatnik, który nie uzyska żadnego innego przychodu niż zyski kapitałowe, w ogóle nie będzie miał prawa do nowej ulgi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się