MSP ma już rzecznika

MSP ma już rzecznika

 •  2 min read

Niedawno weszła w życie Konstytucja Biznesu. Jednym z jej filarów miało być powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Osoba na to stanowisko została właśnie powołana.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało 22 czerwca, że pan premier Mateusz Morawiecki powołał Adama Abramowicza na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego kandydaturę zgłosiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wcześniej uzyskał on pozytywne opinie od kilku organizacji pracodawców: Związku Rzemiosła Polskiego, Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Głównym atutem pana Abramowicza jest fakt, że przez wiele lat prowadził własną działalność gospodarczą, a także ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu małych i średnich firm.

Rzecznik ma gwarantować prawidłowe wdrożenie Konstytucja Biznesu i ochronę praw przedsiębiorców. Wśród obowiązków, jakimi będzie zajmował się rzecznik wymienia się m. in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców, występowanie do odpowiednich organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów dotyczących działalności gospodarczej, a także o rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie, będzie wspierał mediacje pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji, jak również może wesprzeć przedsiębiorcę, gdy ten na przykład będzie miał poczucie niesprawiedliwie nałożonej kary administracyjnej, czy w sprawach dotyczących wydawania zezwoleń.

Aktualnie małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 90 procent firm w Polsce.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się