Kiedy można odwołać pracownika z urlopu?

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu?

 •  2 min read

Sezon urlopowy w pełni. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest nagła potrzeba, by pracownik wrócił do pracy. Kiedy jest to dozwolone?

Urlop wypoczynkowy płatny przysługuje przy umowie o pracę i musi być wcześniej zatwierdzony przez przełożonego. Osoby posiadające własną działalność gospodarczą, zatrudnione na umowę zlecenie, czy o dzieło nie maja takiego przywileju. Pracownika można odwołać z urlopu, gdy wynikły wcześniej nieprzewidziane okoliczności (w chwili rozpoczynania urlopu sytuacja nie miała miejsca). Jest to dopuszczalne, gdy inna osoba z firmy zachoruje lub gdy wystąpi awaria i obecność pracownika stanie się niezbędna.
Pracodawca nie może oczekiwać od pracownika, by ten pozostawał w gotowości do pracy podczas urlopu. Pracownik nie musi na wakacje zabierać i tym bardziej odbierać telefonu zarówno służbowego jak i prywatnego. A jeśli nie odbierze połączenia – nie poniesie z tego tytułu konsekwencji.
W przypadku, gdy pracownik zgodzi się wrócić z urlopu, pracodawca ma obowiązek pokryć koszty związane z transportem i hotelem całej rodziny pracownika.

źródło: innpoland.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się