E-faktury korzystnym rozwiązaniem dla Twojego biznesu

E-faktury korzystnym rozwiązaniem dla Twojego biznesu

 •  3 min read

Szacuje się, że w Polsce, wystawianych jest około 1.5 miliarda faktur rocznie. Niestety tylko 10% z nich jest wystawiana elektronicznie, co plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Przedstawiamy zalety e-faktury.

Od 2005 roku polscy przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur w formie elektronicznej. Niestety, jak wynika z badań GUS większość polskich przedsiębiorców preferuje wystawianie tradycyjnych, papierowych dokumentów, które są drukowane i wysyłane za pośrednictwem przesyłki pocztowej lub kurierskiej. Tylko co szósta faktura ma formę elektroniczną, co plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

Zalety e-faktury.

Wystawienie faktury w formie elektronicznej to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba jej drukować ani wysyłać listem poleconym. Ponadto, archiwizacja dokumentów cyfrowych również jest mniej kosztowna niż tych w formie papierowej. E-faktura bez wątpienia jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Firmy coraz częściej chwalą się proekologicznymi rozwiązaniami, które stosują i tym samym kreują pozytywny, przyjazny środowisku wizerunek. Jednak najważniejszą zaletą dla przedsiębiorcy wystawiającego e-faktury jest skrócenie czasu dostarczenia jej odbiorcy. Wysłanie za pośrednictwem poczty elektronicznej zajmuje mniej niż minutę. Szybsze dostarczenie do odbiorcy skraca czas obiegu dokumentu i dzięki temu przedsiębiorca szybciej otrzymuje płatność.

Czy projekt Ministerstwa Finansów upowszechni e-faktury w Polsce?

Ministerstwo Finansów powołało w 2016 roku spółkę Aplikacje Krytyczne, której celem jest budowa, rozbudowa i unowocześnienie systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przez administrację podatkową. Spółka ma także zbudować Centralny Rejestr Faktur. Tego typu rozwiązania ma już Portugalia, Czechy, Słowacja i Hiszpania. Dodatkowo, zgodnie z dyrektywą 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych, do 27 listopada 2018 r. Polska jest zobowiązana zbudować platformę przyjmującą e-faktury przy zamówieniach publicznych. Najpóźniej 1 listopada 2020 r. Polska powinna wprowadzić obowiązek składania elektronicznych faktur
dla przedsiębiorców wykonujących zamówienia publiczne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się