Czy warto być freelancerem?

Czy warto być freelancerem?

 •  3 min read

Według badania przeprowadzonego przez Freelancity.pl swoboda i możliwość planowania zadań według własnego uznania jest zaletą w tego typu pracy dla 26% ankietowanych freelancerów. Istnieje wiele plusów i tyle samo minusów w pracy freelancera. O kilku z nich piszemy poniżej.

Freelancing to coraz popularniejsza forma zatrudnienia w Polsce. Wydaje się szczególnie kusząca, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią wstawać skoro świt. Warto jednak pamiętać, że przy tej formie zatrudnienia, niezwykle ważna jest dobra organizacja czasu pracy oraz silna motywacja.

Sam sobie szefem

Freelancer sam decyduje, o której rozpoczyna pracę i gdzie w danym dniu pracuje. Może również wybierać najbardziej odpowiadające mu zlecenia oraz ludzi, z którymi chce współpracować. To niewątpliwe plusy w tym trybie pracy. Często jednak zdarza się, że z racji firmowania projektu własnym nazwiskiem za bardzo się w niego angażuje i przez to poświęca mu więcej czasu niż w przypadku, gdyby projekt wykonywał jako jeden z pracowników na etacie w biurze.

Praca a czas wolny

„Wolnego strzelca” ogranicza jedynie wykonanie zleconego zadania w terminie. Jeśli jest to projekt, nad którym pracuje w domowym zaciszu, może to robić o dowolnej porze dnia i nocy. Dzięki dobrej organizacji czasu jest w stanie wykonać większą liczbę zleceń w krótszym czasie a potem mieć czas wolny dla siebie, rodziny i znajomych. Z drugiej strony jeśli freelancer nie pracuje to nie zarabia. Chcąc wyjechać na urlop musi wybrać, czy zlecenia nadrabia wcześniej, czy bierze pracę ze sobą, czy może jest w stanie zrezygnować z kilku zleceń, bo stan bankowego konta mu na to pozwala.

Zarobki

Przy tego typu pracy finansami zarządza się samemu i to zarówno w kwestii wpływów jak i wydatków. Z jednej strony freelancer pracujący w domu oszczędza czas i pieniądze związane z przygotowaniem się do wyjścia oraz codziennymi dojazdami do pracy a przyjęcie kilku zleceń jednocześnie gwarantuje w danym miesiącu znaczne wpływy na konto. Trzeba jednak pamiętać, że gdy w jednym miesiącu jest lepiej to w innym może być gorzej, bo klient w każdej chwili może zawiesić lub nawet zrezygnować z usług. Własna firma to także koszty związane z jej prowadzeniem. Należy pamiętać o odprowadzaniu składek do ZUS i płaceniu podatków, ale z drugiej strony mamy możliwość odliczenia podatku VAT od wielu przedmiotów i usług.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zarejestruj się