Zastanawiasz się w którym banku warto się starać o kredyt dla firmy? Sprawdzamy oferty!

Przeanalizowaliśmy oferty kredytowe najpopularniejszych banków. Dowiedz się, który bank najlepiej pasuje do potrzeb Twojej firmy.

Jesteś otwarty na pozabankowe rozwiązania? Sprawdź FlexKapitał!

Szybki, prosty, elastyczny, taki jest właśnie FlexKapitał. Do 100.000 zł w swobodnej, odnawialnej linii, bez chodzenia do banku i przekazywaniu sterty dokumentów.

Nasze porównanie kredytów dla firm

Kredyty dla firm Santander

Spójrzmy na następujące produkty Banku Santander:

Kredyt dla firm Biznes Ekspres + Ubezpieczenie Biznes Gwarant: do 500.000 zł na 5 lat
Kredyt dla firm w rachunku bieżącym: Dopasowana do potrzeb firmy linia kredytowa, odnawiana nawet przez 20 lat
Kredyt obrotowy dla firm: Odnawialny limit kredytowy do wielokrotnego użytku z okresem kredytowania od 12 do 36 miesięcy

Sprawdź ofertę

Kredyty dla firm ING Bank Śląski

Spójrzmy na następujące produkty Banku ING:

Pożyczka dla firm ING: Pożyczka do nawet 1,2 mln złotych na dowolny cel firmy
Linia kredytowa dla firm ING: Limit do 500.000 zł do wielokrotnego wykorzystania
Finansowanie faktur ING: Limit do 200.000 zł, w tym 100.000 na jednego kontrahenta

Sprawdź ofertę

Rodzaje kredytów firmowych

Łatwo się zgubić w gąszczu kredytów i pożyczek firmowych, ale pewne jest jedno: dla każdej firmy i każdej potrzeby znajdzie się pasujący kredyt. Sprawdź, czy dla Twojej firmy warto szukać gotówki w banku, czy lepiej skorzystać z pozabankowego rozwiązania finansowego. 

Jako pierwsze warto określić cel, dla którego chcesz pobrać kredyt dla swojej firmy. Nie musi być to konkretny zakup, ale raczej ogólne określenie potrzeb swojej firmy. 

  1. Czy chcesz założyć firmę i potrzeba Ci na to pieniędzy? Warto rozejrzeć się za Kredytem na Start lub za Kredytem Inwestycyjnym dla nowych firm.
  2. Czy Twoja firma już działa i potrzebny Ci kredyt na bieżące wydatki? Spójrz w stronę kredytu obrotowego dla firm, kredytu gotówkowego lub na pozabankowe odnawialne pożyczki dla firm.
  3. Twoja firma działa na rynku, ale Ty chcesz czegoś więcej? Istnieją specjalne kredyty na rozwój firmy, np. kredyty inwestycyjne. Chcesz otworzyć biuro? Kredyty hipoteczne istnieją także dla firm. 

Dla nowych firm – kredyty na otwarcie firmy

Kredyt na Start

Jak już sama nazwa wskazuje, kredyt na start to zastrzyk pieniędzy dla tych, którzy chcą założyć własną firmę. Rozpoczęcie działalności gospodarczej łączy się nie tylko z pracą i biurokracją, ale także z kosztami. Młode firmy, czyli takie, które działają na rynku krócej niż 12 miesięcy, mają często duże problemy z uzyskaniem jakiegokolwiek kredytu w bankach lub firmach pożyczkowych. Kredyt na start to więc dobra opcja dająca młodym przedsiębiorcom możliwość założenia firmy zgodnie ze swoimi planami. Niestety nie za każdym “Kredytem na start” kryje się kredyt na założenie firmy. Niektóre banki oferują owe kredyty firmom, które działają na rynku już od kilku miesięcy. Warto więc zajrzeć do regulaminu, aby upewnić się, że za samą nazwą rzeczywiście stoi kredyt, który ma na celu wsparcie młodego przedsiębiorcy. 

Dla działających firm – kredyty na bieżące wydatki firm

Kredyt obrotowy dla firm

Kredyt obrotowy dla firm, także zwany “obrotówką”, to kredyt na bieżące wydatki firmy. Jednym z najpoważniejszych problemów z którymi zmagają się przedsiębiorcy, to zatory pieniężne i kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, np. przez długie terminy płatności na wystawionych fakturach, przez niepunktualnych kontrahentów, albo przez nagłe wydatki. 

Kredyt obrotowy to rozwiązanie dla właśnie takich problemów. Może być udzielony jako jednorazowa wypłata, jako kredyt w rachunku bieżącym lub w formie odnawialnej linii kredytowej. Kredyt obrotowy jest wyznaczany na określony czas i nie wiąże się z konkretnym celem. Przedsiębiorca może więc wydać pieniądze na co aktualnie będą mu potrzebne.

Cele kredytu obrotowego mogą być np.:

 • Utrzymanie płynności finansowej przy spóźnionych przelewach od kontrahentów
 • Zapłata zaległych faktur 
 • Zakup materiałów niezbędnych do wykonania kolejnego zlecenia
 • Nagłe, nieplanowane wydatki 
 • Wszelkie inwestycje w rozwój firmy (patrz także “Kredyt inwestycyjny”)

Odnawialna pożyczka dla firm

Odnawialna pożyczka jest bardzo podobna do kredytu obrotowego dla firm, jest jednak udzielana przez firmy pożyczkowe, a nie przez banki. Ma to swoje zalety, ale także wady. Największą zaletą pozabankowej pożyczki odnawialnej dla firm jest szybki i ułatwiony proces wnioskowania. W porównaniu z bankami firmy pożyczkowe nie wymagają wielu dokumentów i procesują wnioski dużo szybciej. Najczęściej cały proces wnioskowania odbywa się online. Wadą pozabankowych pożyczek mogą być nieco wyższe koszty pożyczki. 

Odnawialna pożyczka dla firm udzielana jest w formie linii kredytowej, z której można w każdej chwili wypłacić środki. Pożyczka jest spłacana w ratach i każda rata odnawia linię, co oznacza, że można znów z niej wypłacać pieniądze. 

Dla rozwijających się firm – kredyty na opłacenie inwestycji firm

Kredyt inwestycyjny dla firm

Dla przedsiębiorców którzy prowadzą już firmę i chcieliby rozwinąć skrzydła, kredyt inwestycyjny może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Taki kredyt wiąże się z konkretną inwestycją, którą omawia się z bankiem. 

Może to być na przykład:

 • Nowe maszyny niezbędne do produkcji lub wykonywania usług
 • Nowy środek transportu, np. ciągnik lub samochód niezbędny do wykonywania usług firmy
 • Sprzęt IT
 • Nieruchomość należąca do firmy (spójrz także “kredyt hipoteczny dla firm”)
 • Wszelkie większe zakupy mające na celu rozwój firmy

Zaletami takiego rozwiązania są wysokie kwoty kredytu oraz zazwyczaj bardzo długo okres kredytowania, do nawet 20 lat. Niektóre banki oferują także karencje w spłacie kredytu inwestycyjnego dla firm, przez co przedsiębiorca otrzymuje czas, aby inwestycja zaczęła na siebie pracować. Ponadto kredyty inwestycyjne są dostępne w różnych walutach. 

Taka forma pożyczki ma jednak też swoje wady. Bardzo często bank sfinansuje tylko część inwestycji. Właściciel firmy musi więc mieć zasoby finansowe na wkład własny. Wiele banków finansuje kwotę inwestycji w nawet 90%. Przy dużej inwestycji, wkład własny może jednak okazać się obciążeniem. 

Niestety kredyt inwestycyjny to nie jest rozwiązanie dla nowych firm. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby dopiero otworzyć firmę powinni sięgnąć po kredyt na start.

Kredyt hipoteczny dla firm

Kredyt hipoteczny dla firm działa w zasadzie tak samo, jak kredyt hipoteczny dla konsumentów. Kredytem jest związany z wydatkiem na nieruchomość dla firmy. Kredytem hipotecznym można więc sfinansować zakup działki lub domu pod, przykładowo, biuro dla firmy. Jednak kredyt hipoteczny może także być wykorzystany na remont, odbudowę lub rozbudowę istniejącego budynku. 

Spłatę kredytu hipotecznego dla firm, podobnie jak dla klientów indywidualnych, można rozłożyć na długi okres, do nawet 20 lat. W zależności od zdolności kredytowej firmy, bank może sfinansować większą lub mniejszą część inwestycji. Warto więc liczyć się potrzebą sfinansowania przynajmniej części planowanej inwestycji z własnej kieszeni. 

Proces wniosku o pożyczkę dla firm

1

Trwa 7 minut i wymaga minimum dokumentów

2
Analiza

Decyzję wydamy w max. 24h

3
Aktywacja limitu

Wypłata pojawi się na koncie w 15 minut

Opłaty i prowizje

 • Opłata za rozpatrzenie wniosku – 0 zł
 • Opłata subskrypcyjna – 0,5% od przyznanego limitu miesięcznie
 • Prowizja – min. 2.6% od wykorzystanej kwoty (po odliczeniu podatku)
 • Opłata za wcześniejszą spłatę – 0 zł (wcześniejsza spłata obniży koszt pożyczki!)

Masz jeszcze pytania? Porozmawiajmy! 

Zadzwoń do nas pod numerem +48 22 307 90 76 lub
napisz na czacie.